• zengin düşmanlığı

  tüm dünyada bu olay nasıl bilmiyorum o yüzden ancak türkiye için konuşabilirim.

  gördüğüm gözlemlediğim kadarıyla türk insanı zengin sevmiyor tüm zenginlere kin ve nefret ile bakıyor.

  ben tüm zengin olanların yolsuzluk ve türlü hile ile o noktaya geldiğini düşünmüyorum. elbette yasal olmayan yollardan zengin olanlar vardır ancak ülke insanın geneli bir insan zenginse otomatik olarak kin ve nefret ile bakıyor.

  sanki zengin ve para sahibi olmak suçmuş gibi.

  siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 • kıskançlık.

 • parayı seviyoruz, para için çalışıyoruz ama paraya ve parası olana düşmanlık besliyoruz, "para kirlidir" diyoruz. her insanın içinde eser miktarda ikiyüzlülük vardır.

 • zengin düşmanlığı dediğimiz şey aslında yozlaşmaya, ranta, insanların sömürüsüne dayalı zenginleşmeye karşı olan düşmanlıktır. elon musk, koç ailesi, tara ailesi de çok zenginler ama cengiz, limak ya da türevleri kadar eleştirilmiyorlar. eğer bugün zengin dediğimiz insanların kararları ya da yaptıkları bizi olumsuz etkilemiyor olsaydı düşmanlık ya da tepki de olmazdı.

 • turkiye'de sosyal adaletin olmamasindan dolayi. zenginlerin buyuk kismi bunu emegiyle, hakkiyla edinmedigi icin. sirf babasindan kalan isi devam etirridigi ve yanindaki iscileri aclik sinirinin altinda kalan asgari ucrete calistirdigi icin zengin olan bir insana tabii ki iyi gozle bakilmayacaktir. kendi emegiyle, teknoloji sayesinde bir yerlere ulasmis olanlarin buyuk kismi zaten ulkede kalmiyor.

 • para kazanmak ve servet sahibi olmak tabiki de suç değildir. ( yasal yollardan yapılabiliyorsa) mesele bu paranın harcanma şekli...

  bir insanı uzay boşluğuna bıraksanız, ne kadar zeki, ne kadar kabiliyetli, ne kadar çalışkan olursa olsun beş kuruş para kazanamaz. insanlar, zenginliklerini kendi çabalarından çok daha fazla, içinde yaşadıkları topluma borçludurlar.

  zenginlerin bir kısmı topluma olan bu borçlarını, istihdam sağlayarak, vakfederek, eğitim ve sağlık gibi sosyal sorumluluklara harcayarak öderler.

  bir kısım zenginler ise paraya cimrice sarılır, kendi lüksü, rahatı ve görgüsüzlüğü için kullanırlar. ayrıca parayla insanları ezer, küçük görürler. topluma ödemedikleri borçlarıyla işsizliğe, nice yeteneklerin heba olmasına, nice yaşamın yitip gitmesine sebep olurlar.

  ikinci anlattığım tür zenginlerden toplumun nefret etmesi sorun değildir. asıl sorun, yeterince nefret edilmemesi ve hatta bu tiplere minnet edilmesidir.

 • kendinin aptal ve tembel olduğunu kabul etmektense zenginin kötü, haram yemiş, hırsız olduğunu söylemek daha kolay gelir. o yüzden zengine düşmanlardır. ironik tarafı ise karınlarını doyurmalarını sağlayan işleri o zenginlerin kurmuş olmalarıdır.