• youtube kanalı açacaklara tavsiyeler

  önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar

 • 1. kanal aç ve video atmaya başla. ilk videoların %90 en kötü videoların olacak o yüzden video atmayı bir an önce alışkanlık haline getir.
  2. sesli videolar yapacaksan diksiyon eğitimi al, montaj gibi videolar yapacaksan edit dersleri al.
  3. düzenli olarak video at. hangi sıklıkla atacağın sana bağlı, ama düzenli at. günde 5 tane de atsan, haftada 2 tane de ya da ayda 1 kere bile atsan seni izleyen kişi şu gün şu saatte video atacak diye bilsin seni.
  4. videondaki gereksiz yerleri kes. izleyen kişiye olabildiğince vakit kazandır ki seni izlerken sıkılmasın.
  5. thumbnail(küçük resim) ve ilgi çekici video başlığı sanatını öğren. videon ne kadar güzel olursa olsun, tıklama almazsa kimse izlemez.
  6. gururunu bir kenara koy ve attığın videolardan en çok senin sevdiklerini değil, insanların en çok izlediği video türleri yapmaya devam et.
  7. videonu yüklemeden önce doğru codec formatında işle. yoksa kalitesi 2k olsa bile bulanık yapar youtube.
  8. arkadaşlarını, aileni veya internette katıldığın yardımlaşma gruplarından kimseyi kanalına davet etme. bu kişiler kanalına abone olup videolarına beğeni bırakır ama youtube salak değil bunu fark ediyor ve videolarını düzgün izlemiyorlarsa ters etki yapıyor ve kimseye önermiyor.
  9. ve son tavsiyem de yeni bir video üretirken kendine şu soruyu sor: " önceki videoya göre bunda neyi daha iyi yapabilirim/geliştirebilirim?"

 • yaklaşık 5-6 ay sonra birkaç arkadaşımla youtube kanalı açacağız. yaptığımız analizlerden çıkanların bazıları:
  1- hitap ettiğin kitleyi tanı. örneğin bilgisayar oyunları üzerine içerik üreten bir kanalsan kitlenin sosyoloji üzerine yapacağın bir canlı yayına ne derecede ilgi göstereceğini bilmelisin, konuşurken üslubunu kitlene göre ayarlamalı ve kullandığın kelimeleri seçerken onları referans almalısın.

  2- bilinmeyen adamı oynama. örneğin bilimsel içerik üretiyorsun. ara sıra kameranın karşısına geçmelisin, canlı yayınlar yapmalısın. bu kitlenin seninle duygusal bir bağ kurmasını sağlar ve izlenmelerini artırır.

  3- umursamaz ol. malum biz türkler her şeyi linç ediyoruz. örneğin bir youtube içerik üreticisi linç yedikten sonra yayın açıp ne kadar üzgün veya kızgın olduğunu belirtirse kitlesinin gözünde eksi not alır.

  4- para konuşma. 'bu kanalın çok gideri var ve paraya ihtiyacımız var pamuk eller cebe' veya 'youtube zaten çok kazandırmıyor ya' gibi cümleler maddi gelir anlamında hiçbir getirisi olmayan cümlelerdir. içerik üreticisi para konuşmamalı, gelirinin yaptığı işe göre az olduğunu düşünüyorsa bağış/katıl aboneliği talebini içerikleri vasıtasıyla, onlara ustaca yedirerek yapmalı. sanırım en zoru da bu :)