• yıldırım beyazıt

  tarihi belgelerde yıldırım beyazıt hanın ismi sultan bayezid han olarak geçmektedir. zaman içerisinde, gerek akademik çalışmalarda gerekse halk arasındaki kullanımda bu ismin değişik şekillerde zikredildiği görülmektedir. yıldırım beyazıt, yıldırım beyazıd ve yıldırım bayezid şeklinde kullanımlar en yaygın olanlarıdır. kendisi değerli osmanlı padişahlarından biridir, özellikle niğbolu savaşında devrin en güçlü haçlı ordusunu yenmiştir. en sevdiğim osmanlı padişahlarındandır.

 • başlık açarken özen gösterelim arkadaşlar
  doğrusu (bkz: yıldırım bayezid)

 • 4.osmanlı padişahıdır. 1402 ankara savaşında timur'a yenilgisi sonucu anadolu siyasi birliği bozulmuş fetret devri başlamıştır.

 • niğbolu savaşından sonra yıldırım bayezid'e abbasi halifesi tarafından sultan-i iklim-i rum yani anadolu sultanı ünvanı verildi.

 • savaşlardaki başarısı, gözü pekliği ve atını çok hızlı sürmesi ona yıldırım şanını kazandırdı. niğbolu zaferi ile türk ve islam dünyasında büyük bir üne kavuşmuş, halife tarafından ona anadolu'nun sultanı unvanı verilmiştir.

 • (bkz: timur)

 • isminin anlamı yezid'in babası demektir.

 • ankara savaşında timur a esir düşmüştür ve esirken vefat etmiştir.

 • yıldırım beyaziti ankara savaşı konusunda uyaran birisi vardi kimdi o ?

 • emir timur ve ankara savaşı anılır. olay şöyle başlar: timurdan kaçan celayirli ahmet ve karakoyunlu kara yusuf bayezid'e sığınınca, osmanlıya bilenmiş diğer beylikler de timur'a haber yollarlar. "filanca aradığın adamlar bayezid'e aman vermişler!" diye. timur da uygun bir üslupla mektup yollar, adamları geri ister. bayezid ise yüksekten bir cevap verir. adamları da yollamayacağını ekler. böyle böyle mektuplaşmalar başlar. tabi iki tarafı kızıştıranlar da yok değildir. hatta öyle ki mektupların içeriğinin art niyetli ulaklar tarafından değiştirildiği de söylentiler arasındadır. sonucunda mektupta kara yusuf ve celayirli ahmet'i isteyen timur artık toprak da istemektedir. yıldırım bayezid'i ankara savaşına götüren bardağı taşıran son damla da bu olmuştur zaten. yine de timur, uzaktan geldiğinden yıldırım ordularını karşı zayıf konumdadır. ne yapıp edip adamlarını dinlendirerek savaşa girmek ister. yapar da, savaş sanatının kitabına kadar biliyordur zira. yıldırım bayezid'e hizmet eden casuslara yanlış haber uçurur ve yıldırım da ordularıyla onu yanlış noktada, doğu anadolu civarında bekler. oysa ki timur güneyden ankara tarafı yakınlarına yol alacaktır. üstelik rivayet edilir ki yanında getirdiği filleri ve adamları bile sık ağaçlar arasına saklayabilmiş, verimli topraklarda yemiş içmiş, dinlenmiş. oysa yıldırım bayezid'in ordusu aç ve susuz bitap hale daha savaş başlamadan gelmiştir. ilk stratejik hata buradadır. ikincisi ise yıldırım bayezid ordusunda savaşan kara tatarların dost görünümlü düşman olmaları... timur'un savaş öncesi onlarla anlaşarak saf değiştirmelerine ön ayak olması... sonucunda ise yıldırım bayezid, emir timur'a esir düşmüş rivayete göre de istanbul'un fethi elli yıl gecikmistir. çünkü osmanlı bünyesinde toplanan tüm beyliklere toprakları geri verilmiş kalan topraklar için de şehzadeler taht kavgasına çekilmiştir. yıldırım bayezid kaçmasın diye kafes benzeri bir tahtla timur'un sarayına herkesin gözleri önünde kapanınca bir daha eskisi gibi olamamıştır da bayezid. bir yanıyla yıldırım ünvanı olan gözüpek savaşçı, han iken diğer yanıyla acılar içinde hayatı son bulan bir esir olmuş, öyle göçmüştür.

 • yıldırım beyazid, osmanlı tam anlamıyla devletleştiren, ve seferlerle balkanlarda ve anadoludaki birçok yeri fetheden ulu bir hakandır ve ankara savaşında timur tarafından esir alınıp, timur tarafından misafir gibi davranılmıştır. aslında, ankara savaşına sebep olan durum timur iile yıldırım beyazıt arasındaki mektuplaşmalarıdır ve kimi tarihçilelere göre, timur'un gönderdiği mektuplar karamanoğulları gibi, osmanlı tarafından toprakları alınmış beylikler tarafındadan, yıldırım beyazid'ın gönderdiği mektuplar'ı ise karahanlılar gibi timur devleti tarafından toprakları alınmış devletlerin adamları tarafından kışkırtmak amacıyla, değiştirildiğini düşünülüyor çünkü, timur ilk mektubunda hoş karşıladağını söylüyor.
  kaynak-1
  eğer timur ve beyazid anlaşabilseydi:
  türklerin altın ç...n bir hakandı.

 • doğru yazımı "yıldırım bayezid" değil mi?

 • evet doğrusu bayezid'tir. beyazıt olarak dilimize evrilmiştir. osmanlı'nın 4. padişahı olarak bakarsanız da hemen hemen her kaynakta 'yıldırım bayezid' olarak bulabilirsiniz.

 • 1399 yılında ulu camii inşaatı tamamlanınca yıldırım bayezid, emir sultan'a camiyle ilgili fikrini sorar. bunun üzerine emir sultan, şarap içtiğini bildiği padişaha şöyle cevap verir:
  "bu caminin her köşesine kendiniz için bir meyhane yaptırsanız hiçbir eksiği kalmaz."
  "allah'ın evinin etrafına nasıl olur da meyhane kurabilirim?"
  "asıl allah'ın evi, allah'ın yaptığı insan vücududur. sen onu meyhane haline getirmekten utanmıyorsun da kendi yaptığın binanın etrafına meyhaneler dizdirmekten mi utanıyorsun?"
  emir sultan'ın bu cevabı üzerine yıldırım bayezid yaptıklarına pişman olur ve içki içmeye tövbe eder.