• web tasarımı ve kodlama

    ikinci üniversite kapsamında anadolu üniversitesi'ne kayıt olduğum bölüm. ilk dönem derslerinden pek memnun değilim. umarım ileri dönemlerde güzel ve teşvik edici dersler vardır.

  • html, javascript ve css dilleri kullanılır. html bir değildir bu arada. genelde bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ilk dersidir. eğer güzel bir şekilde yapılırsa iyi bir gelir kapısı oluşturabilir. w3schools üzerinden kaliteli bir şekilde ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

  • bu bölüm için araştırmalar yaptım. bölümü ilk gördüğümde yaptığım araştırma şu yöndeydi, iş ilanları. bizden ne isteniyor? bölüm ne kadar karşılıyor? açıkçası üniversite diploması isteniyor ve çeşitli programları bilmeniz isteniyor. ders içeriklerini araştırdığımda söylenen şu yönde: teorik bölümlerin fazla olduğu, programlama alanında temelin temeli verildiği söylenilmekte. kendinizi geliştirmediğiniz takdirde bölümü bitirmek sadece diploma olarak kaldığı söyleniyor (iş dünyasında). ayrıca iş ilanları başvuruları sırasında yazılım mühendislerinin sizin önünüze geçebilme ihtimali var diye düşünüyorum.

    ben anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesinin bize dersi nasıl sunduğuna baktım ve gözlemlerim şu yönde. güzel, aksayan bir sistem var, mesela vize sınavları ilk kaç haftayı kapsayacak bunun hakkında bilgi veriliyor. derslerin donmayan ve hemen açılan kayıtları mevcut. kitapları pdf halinde bulunuyor vb. ...

    olayın diğer bir boyutuna gelirsek dgs (dikey geçiş sınavı) ile yazılım mühendisliği gibi bölümlere geçiş hakkı sunuyor ancak şunu söylemeliyim 2 yıl bu bölümü okuduktan sonra baştan 4 yıl daha o bölümü okuyacaksınız.

    bölüm 2016 yılında oluşturulmuş. bilgilerim bu kadar, bu ağustos ayında kayıt yaptıracağım kendi bölümümden iş bulma imkanımın olduğunu düşünmüyorum. ki bölümümden hocalar yüzünden soğudum.