• vincent van gogh

  vincent willem van gogh, hollandalı ard izlenimci ressam.
  - on yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı.
  - psikolojik sorunları olan ressam, zihin sağlığından endişe duymasına rağmen fiziksel sağlığını ihmal etti, düzgün beslenmedi ve aşırı alkol aldı. gauguin ile arkadaşlığı, bir ustura ile yolunu kesmesi ve öfke nöbeti sonucu sol kulağının bir kısmını keserek yaralaması sonucu sona erdi.
  - akımı: art izlenimcilik
  - 37 yaşında ölmüştür. (18531890)
  - yıldızlı gece , 'kafe terasta gece' , 'otoportre' , 'patates yiyenler' ...

 • van gogh, theoya yazdığı bir mektupta şöyle diyordu; işte sana içinde hiç siyah olmayan ve yalnızca mavi, menekşe ve yeşil tonlarının hakim olduğu bir gece resmi.

  görsel

 • hayatı sefalet içinde geçip tabloları ölümünden sonra ünlü olmuş ressamın. her yerde okuduğum boya almak için borç para aldığıyla ilgili yazılar, kulağını kestiği o meşhur tablo. çok zor bir hayatının olması insanı hep üzer bir parça.

 • muhteşem yetenek sahibi olduğu halde kardeşine muhtaç duruma düşmüş ve sefaleti daha fazla kaldıramayarak yaşamdan ayrılmış sanatçıdır.

  psikolojisini kendime en yakın gördüğüm sanatçıdır.

 • uyuşturucu müptelası