• vedat milor

  vedat milor

  vedat milor, 10 ekim 1955 tarihinde istanbulda doğmuştur. babası oktay milor ve annesi kendisi 5 yaşındayken boşandığı için babaannesinin yanında büyümüştür. babaannesi de kendisi 13 yaşındayken ölünce galatasarayda yatılı okumaya başladı.

  aslen konyalı olan vedat milor, galatasaray lisesinden mezun olduktan sonra sonra boğaziçi üniversitesi ekonomi bölümünü bitirdi. ardından london school of economicste eğitim gördü. 1990 yılında bitirdiği doktorasını amerikada kaliforniya üniversitesi, berkeleyde sosyoloji üzerine yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl fransada kaldı. doktora tezi planning and economic development in turkey and france: bringing the state back in, 1990 senesinde amerikada, american sociological association tarafından senenin en iyi doktora tezi seçildi.

  doktorasının ardından askerliğini yaptı ve 1991 yılında dünya bankasında işe başlayarak iki yıl orada çalıştı. ardından amerika birleşik devletlerinin rhode ısland eyaletinin providence kentinde bulunan brown üniversitesinde sosyoloji bölümünde asistan profesör olarak çalışmaya başladı. new jerseyde yer alan princeton üniversitesinde bir yıl misafir öğretmenlik yaptı.

  abdnin kaliforniya eyaletinde san francisconun 40 km güneydoğusunda bulunan özel bir üniversite olan stanford üniversitesinde hukuk okudu. burada da %10 derecesine girerek mezun olduktan sonra aynı okulda doçent olarak çalıştı.

  bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktıktan sonra georgia teknoloji enstitüsünde, öğretim üyeliği yaptı, politik ekonomi üzerine çeşitli dersler verdi. sonraki yıllarda 2005 yılında türkiyeye geldikten sonra istanbul koç üniversitesinde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

  ntvde prime timeda haftada üç kez yayınlanan vedat milorla tadı damağımda adlı programın sunuculuğunu yaptı. 2005 yılından beri de perşembe ve pazar günleri milliyet gazetesinde yazıyor. vedat milor, hala en büyük hobisi olarak tanımladığı yeni lezzetler keşfetmek için dolaşmaya devam etmektedir.

  vedat milor, linda s. milor ile evli olup ceylan handan (d.2002) adında bir kızı vardır.

  hala abd. atlantada yaşayan vedat milor, iş için ve çekimler için sık sık istanbula gidip gelmektedir.

 • topluma dair gözlemlerini aktardığı hesap lütfen isimli söyleşi kitabı çıkmış olan ünlü gurmemiz.