• uygur türkleri

  günümüzde, maalesef başta türkiye olmak üzere türk devletlerinin görmezden geldiği çinin kardeşlerimize yaptığı soykırım,eziyeti yaşayan halk(kardeşlerimiz) için ne acıdır ki sesimizi çıkar(a)mıyoruz,uygur halkı özgürlüğüne kavuşsun.bu zulüm duyulsun

 • en yakın arkadaşlarımdan birinin etnik grubu

 • uygur türklerinin her geçen gün çin hükümeti tarafından asimile oluşunu izliyoruz maalesef ve yaptığımız tek şey kınamak. (bkz: asimile olmak)

 • 10 milyondan fazla nüfusuyla çin tarafından zulme uğrayan kan kardeşlerimiz

 • çin tarafından asimile edilmeye çalışılan soydaşlarımız ama başımızdaki arap kendi soydaşlarını burada besliyor

 • bu konu hakkında avustralya hükümeti tarafından kurulan ve kısmen avustralya savunma bakanlığı tarafından finanse edilen australian strategic policy ınstitute bir çalışma yayınlamıştı 2020de, "uyghurs for sale" adında.
  82 tane dünya markasının(apple ,nike, bmw vs) tedarik zincirleri içinde yer alan fabrikaların zorunlu uygurlu işçi çalıştırdıklarını bir nevi ifşalamıştı.
  iyi de etmişti tabi, bi bakıma milat oldu bu çalışma çünkü. rapordan sonra abd ve almanya bu tür zorunlu işçiliğin olduğu yerlerden tedariğin kesilmesini zorunlu kılan kanunları tartışmaya başladı. hatta almanyada kanun 2023den itibaren olacak şekilde geçti diye biliyorum ama emin değilim yanlış olmasın. abdde ise meclisten geçip senatoya gitmişti en son.
  bazı markaların bizzat kendileri de bu fabrikalarla ilişkisini kestiğini, kimileri bundan sonraki anlaşmalar için fabrikalardan zorunlu işçi çalıştırmadığına yönelik tutanak isteyeceklerini açıklamışlardı.
  tam tersi hareketler de olmuştu. nike, coca cola ve apple'ın yukarıda bahsettiğim kanunun çıkmaması için senatoya lobi yaptığı haberleri de çıkmıştı.
  bakalım bu tür gelişmeler bu zulme son verebilecek mi.
  raporu şuradan inceleyebilirsiniz.

 • avrupa devletlerinin neden ses çıkardığını anlamıyorum yazan olursa sevinirim. orada zulüm olduğu için ses çıkarmıyorlar peki neden ses çıkarıyorlar.