tmaa

1. Nesil Yazar
 • 351
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

türkiye cumhuriyeti bakanlıkları

adalet bakanlığı
adalet ve yargı işlerinden sorumlu bakanlık
bakanlık görevini abdulhamit gül yapmaktadır.

aile, çalışma ve sosyal politikalar bakanlığı
çalışan, çalışma, sosyal politikalar ve aile işleri ile ilgilenen bakanlık.
bakanlık görevini zehra zümrüt selçuk yapmaktadır.

çevre ve şehircilik bakanlığı
görevlerinden bazıları yerleşme, çevre ve yapılaşma ile ilgili mevzuatlar hazırlamak, uygulamaları denetlemek ve çevreyi korumak olan bakanlık.
bakanlık görevini murat kurum yapmaktadır.

dışişleri bakanlığı
türkiye'nin diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkilerini yürüten bakanlık.
bakanlık görevini mevlüt çavuşoğlu yapmaktadır.

enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı
türkiyenin enerji ve doğal kaynak konusundaki kısa/uzun vadeli ihtiyaçlarını belirler ve temin etmek için gerekli politikaları tespit eder.
bakanlık görevini fatih dönmez yapmaktadır.

gençlik ve spor bakanlığı
gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerini desteklemek için politikalar ortaya koyar. spor alanında uygulanacak politikaların tespiti için çalışmalar yapar.
bakanlık görevini mehmet kasapoğlu yapmaktadır.

hazine ve maliye bakanlığı
ekonomi politikaları hazırlar ve bunları uygular.
bakanlık görevini lütfi elvan yapmaktadır.

içişleri bakanlığı
ülkenin iç güvenliğinden sorumludur. kamu hizmetlerini koordine eder.
bakanlık görevini süleyman soylu yapmaktadır.

kültür ve turizm bakanlığı
tarihi, kültürel ve turistik değerleri araştırır, geliştirir, korur, benimsetir.
bakanlık görevini mehmet nuri ersoy yapmaktadır.

millî eğitim bakanlığı
ilk ve ortaöğretim için eğitim programları hazırlar, politika ile stratejiler belirler ve bunları uygular.
bakanlık görevini ziya selçuk yapmaktadır.

millî savunma bakanlığı
savunma politikaları ve türk vatandaşlarının askerlik işlerinden sorumludur.
bakanlık görevini hulusi akar yapmaktadır.

sağlık bakanlığı
görevlerinden bazıları halk sağlığının korunması ve hastalık risklerinin azaltılıp önlenmesi için çalışmalar yapmak olan bakanlık.
bakanlık görevini fahrettin koca yapmaktadır.

sanayi ve teknoloji bakanlığı
sanayi alanında politikalar belirler. sanayi ürünleri için teknik ve idarî düzenlemeler yapıp bunların uygulanmasını sağlar.
bakanlık görevini mustafa varank yapmaktadır.

tarım ve orman bakanlığı
bitkisel, hayvansal ve ve su ürünlerine bağlı üretim programları yapar ve tarım faaliyetlerini geliştirir. tarım ve hayvancılık ile ilgili politikalar tespit edilmesi amacıyla çalışmalar yürütür.
bakanlık görevini bekir pakdemirli yapmaktadır.

ticaret bakanlığı
ekonomik faaliyetlerin dış ticarete elverişli hale gelmesi için gereken önlemleri alır, uygular. iç ve dış ticaretin türkiye ekonomisine katkı sağlaması için yurtiçi ve yurtdışı hizmet ticareti ile ilgili gerekli her türlü önlemi alır.
bakanlık görevini ruhsar pekcan yapmaktadır.

ulaştırma ve altyapı bakanlığı
ulaştırma, haberleşme, denizcilik, ve posta alanlarındaki iş ve hizmetlerin gelişimini sağlar. havacılık endüstrisi ve uzay teknolojilerinin gelişimini sağlar.
bakanlık görevini adil karaismailoğlu yapmaktadır.

tabii ki bakanlıkların görevleri buraya yazdıklarımdan ibaret değil. çok uzun bir yazı olmasın diye kısaca yazmaya çalıştım.
---
evet buraya bir güncelleme gerekiyor artık.
yeni ticaret bakanı mehmet muş oldu.
aile, çalışma ve sosyal politikalar bakanlığı bölündü.
aile ve sosyal hizmetler bakanlığı ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı olarak iki bakanlığa ayrıldı.
aile ve sosyal hizmetler bakanlığı bakanı derya yanık oldu.
çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı bakanı vedat bilgin oldu.

Vikiler (351)

Favori Vikileri (3)

 • sözlükte dini değerlere saygısızlık yapılması

  saygılı insan, hinduların yaptıklarına da saçma demez (ve bir müslüman olarak bunu demiyorum). hindistan'da özel kabul edilen ineklere tekme atmıyorum. kurban bayramında gidip adamların önünde inek kesmiyorum (ki biri yaparsa onu kınarım). müslümanlıkta inanca dair (hangi inanç olursa olsun) konuları şaka meselesi yapmak doğru kabul edilmez. hatta yapılan ortamda bulunmak bile dinen yasaktır.
  size mantıkı gelse ya da kalben kabul etseniz elbette müslüman olurdunuz kardeşler. kimse size "ille müslüman olacaksınız" demiyor. sanki burada bunu diyen varmış gibi konuşmanız enteresan. ayrıca biri bunu diyorsa da o kişinin kendi hadsizliğidir. o kişi ile iletişimi kesmeniz, o kişiyi bahane edip burada saydırmanızdan daha mantıklı olacaktır.
  inancıma saygı duymanı istemiyorum. ama bana saygı duymanı istiyorum. yazacağın şeyler beni kırabilir. ben senin bir kardeşinim. ailenden biri gibi düşün. neden benim üzüleceğimi bile bile bu şekilde konuşuyorsun?
  ayrıca inanmayan arkadaşlar, gerçekten inanmıyorlarsa eğer, inanmadıkları bir konuda neden tartışma açıyorlar? bu konular inanan kişilerin meselesi.
  bir diğer konu ise toplumumuz ile alakalıdır. insanımız bu konularda hassastır. bu toplumda yaşayıp, hassasiyetlerin farkında olmayacak kadar cahil kişiler olduğunuza inanmak istemiyorum. o halde neden hassas olan konularda pata küte konuşuyorsunuz? bir insanın evladı ölse, ancak kendi hatasından ölse, hassas olduğu bu konuda, cenaze evinde ölen insan hakkında ileri geri konuşur musunuz? konuşursanız kınanırsınız çünkü bu terbiyesizliktir. bu toplumun değerlerine aykırıdır. sizin değerlerinize aykırı olmayabilir. ancak orada olan birileri buna kırılacaktır, gücenecektir. ben burada bazı arkadaşları biliyorum. bu konulara ısrarla giriyorlar. dikkatsizce konuşuyorlar. yetmiyor, özelden ya da genelden hakaret ediyorlar. tehdit edeni bile gördüm. aslında pek çok konuda güzel paylaşımları da var. yani faydasız tipler değil bunlar. ama bu konuda hassas davranmıyorlar. aynı arkadaşlar, herhangi bir konuda kendilerinden farklı düşünenlere de bu şekilde alaycı bir yaklaşım sergiliyorlar. dinimizde ve toplumumuzda hakaret kabul edilen şeyler, kendi aranızda hakaret kabul etmediğiniz şeyler olabilir. o zaman, o üslubunuzu kendi aranızda kullanın. toplum içinde biz varken kullanmayın. ateizmin bilmem nesinin saçmalığı diye başlık açan arkadaşa da (ki öyle bir başlık açılmadı hiç) aynı şeyi söylerim. ekonomiyi tartışmıyoruz. ya da bilimde belli bir derecemiz var ve kendi alanımızda bir tartışma yürütmüyoruz. inancın doğruluğunu, akla yatkınlığını tartışmaya kalkıyoruz. üstelik bu inanca dair bilgimiz de son derece sınırlıyken bunu yapıyoruz. aslında bilen insanların gözünde komik duruma düşüyoruz. bir mühendisin alanına giren meseleyi ben tartışsam, komik olurdu. dahası cehaletin dışa vurumuna örnek olurdu.
  dini geçtim, insanların inancına saygı duymalı mıyız diye tartışıyoruz. bu ilkelliktir. bir başkası "saygı duymuyorum" diyebilecek kadar ileri gitmiş ve yazısı da yukarda duruyor.
  ben, senviki platformunu benimsiyorum. buraya yazarak emek veriyorum. hatta farklı işlerimi erteleyerek buraya giriyorum. ancak bu konularda başlık açanların doğrudan ihraç edilmesini istiyorum. bir inanca ya da inançsızlığa dair içi dolu konular olsa, bunu da anlarım (ki bu da toplumumuz için fazla). ancak klavyeyi önüne alan istediğini yazıyor.
  @haluk tatar hocam, biz seni seviyoruz. senin de bizi sevdiğini biliyoruz. üzerimizde emeğin de çok. ancak artık bu konu bizi bazı şeylerden soğutuyor. artık bazı kişilerin adını gördüğümde o başlıktan uzak duruyorum.
  bir inanç, bir kültür, bir örf önüne gelenin hakaret edebileceği, dalga geçebileceği ya da saygısız bir şekilde konuşabileceği konu değildir. bunlar size mantıksız gelse bile bir sistemi, anlayışı, öğretisi ve birikimi vardır. insanlığın pek çok ihtiyacına da cevap vermiştir. bunu bilmediğinize ya da düşünemediğinize inanmak istemiyorum.
  bir dinin metoduna "eğip bükmek" demek saygısızlıktır. bu metotlardan habersiz olmak ise cehalettendir (aksi halde kötü niyettir). doğru bulmayı ya da bulmamayı tartışmıyorum.
  son olarak bence bu platformdaki insanların başlangıçta eğitim düzeyi ve mesleği sorulmalıdır. bu tarz yorum yapan arkadaşların çoğu, tahsil olarak düşük, konu olarak ise bu işlere yabancıdır. bilimsel metot nedir ya da dini metotlar (usüller) nelerdir diye sorsak, böyle şeylerin varlığından haberi olmayan kişiler ahkam kesmeye kalkıyor. bir sen mi zekisin? ya saçma olan sen isen? inansın ya da inanmasın, bu metotları bilen insanların önünde rezil oluyorsunuz. kısa bir örnek vereyim. matematik hatası diye miras paylaşımı konusunda islam'ın hükümlerini buraya taşıyorlar. dini metotlara göre o ayetlerin matematiksel bir hesabı vardır. dümdüz orada yazdığı gibi uygulanmamıştır. bir ayetin neden indiği, neye indiği önce peygamber ardından ise sonra gelenler tarafından nasıl yorumlanıp uygulandığına bakılır. bunun da kendi içinde bir mantığı vardır. bu sana doğru gelmeyebilir. "bana doğru gelmiyor" dersin ve çekilirsin. ama bu metotları bilmeden alaya almak, hatta anlatıldığında, anlatanı da alaya almak ve metotla da dalga geçmek hem bu konuda bilgisiz olduğunu hem de saygısız olduğunu gösterir. amacın üzüm yemek ise buyur ye. öğren o konuları, derinleş. bugün kullanılmayan ama zaman içinde geçerli olan matematik formüllerini "ne kadar salakça" diye eleştiriyor musun? bu dinlere inanan herkes salak da bir sen mi akıllısın?

 • sözlük kuralları

  sözlükte yazar olmak çok zor değil biliyorsunuz. özellikle yılbaşından önce yazar alımını hızlı yapıyoruz. lakin yazar kalmanız için lütfen bu kurallara uyun. çünkü burası sizlerin birbirinize sunacağınız "kalite" ile güzel.

  bazı durumlar ihtar sebebidir. ilk ihtar sarı karttır. ikinci ihtar ise kırmızı kart. yani ihraç edilirsiniz. her ne sebep ile olursa olsun, sözlüğe geri gelemezsiniz.

  1- her türlü küfür ve hakaret ihraç sebebidir. kime ve hangi şartta küfür ve hakaret yazdığınızın önemi yoktur. ihtarsız sözlükten süresiz ihraç edilirsiniz.

  2- ötekileştirmek, dini veya siyasi görüşünden dolayı sözlük üyelerinden birini etiketlemek ihtar sebebidir.

  3- sözlük içinde bir şey satmaya çalışmak, özellikle reklam yapmak ihtarsız ihraç sebebidir. ileride izin verilene kadar sözlükte ticaretin her türlüsü yasak.

  4- sözlük hesabınızı başkasını kullanır ise, kalıcı olarak silinir. birden fazla hesap açmak ihraç sebebidir. tüm hesaplarınız silinir.

  5- öncelikli amaç sözlükte doğru, kaliteli ve türkçe dil bilgisi kurallarına uygun paylaşımdır. özensizce yazanlar, bunu devamlı yapıyorsa uyarılır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  6- sizin özgürlük isteğinize saygımız var. ama sınırlarınız başkasının özgürlüğüdür. lütfen başkalarını üzecek şeyler yazarken, dikkatli olun. bu sözlükte yazdığınız her kelimeden yasal olarak sorumlusunuz. rumuzunuz size yasal koruma sağlamaz.

  7- başlık açarken çok özen gösterin. önceden var olan başlığı açmak ihtar sebebidir. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  8- sözlükteki bazı özellikler zaman ile gelişecektir. örneğin vs ve anket özellikleri şu an tüm yazarların kullanımına açık değil. çünkü ekşisözlük gibi sitelerden farklı olacağımız bir çok özellikten birisi. bu yeniliklerin kullanımı için size ilk başta yetki verilmemesini anlayış ile karşılayın. sözlükte fenerbahçe vs galatasaray gibi bir kıyaslama altında enerji harcamanızdan ise, daha gündeme odaklanmanızı tercih ederiz. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  9- dini ve siyasi konuları tartışırken, bir grubu, zümreyi, ırkı, aileyi, inancı zedelediğinize inanıldığında yazdığınız silinir. ihtar da alabilirsiniz. ihraç cezası uygulanabilir.

  10- sözlük yazarı olmanız, kazanılmış hak değildir. lütfen kurallara uyum sağlayınız. bu kurallar her an güncellenebilir. okumak ve bilgili kalmak sizin sorumluluğunuzdur.

  11- henüz olmamış olaylara, önceden başlık açmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  12- her türlü indirme linki vermek yasaktır. gidilen link virüs ya da trojan içerebilir. içermese bile indirme linki vermek yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir. tekrarında ihraç edilebilirsiniz.

  13- bir yazarı hedef göstermek yasaktır. özelden küfür etmek, tehdit etmek yasaktır. 15 gün ile ihraç arası hesap dondurma uygulanabilir.

  14- rahatsız edici görsel yüklemek ve kullanmak, yukarıdaki küfür maddesi ile aynı uygulamaya tabidir.

  15- hesap satışı ihraç sebebidir.

  16- başlıkları yukarıda tutmak için "up" ya da "güncel" gibi kavramlar yazmak sadece toplumsal bir kampanya ise izinlidir. kendi başlığına bunu yazmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  17- kaynaksız bilgi getirmek ve kopyalamak yasal olarak suç zaten. lütfen başka yerlerden getirdiğiniz bilgileri kopyala-yapıştır yapmayın. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  18- sebepsiz yere sözlük ortamını, yazarları kötülemek, nefret sunmak ihtar veya ihraç sebebidir. başka yazarlara hakaret edemezsiniz. emeklerini aşağılayamazsınız.

  19- sözlüğü forum olarak kullanmak yasaktır.

  bu sözlükte okuyucu veya yazar olarak bulunan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

  sevgiler

  haluk tatar

 • hayatı matematiğe dökmek

  " (+).(-) = (-) negatiflerle tartışmaya girmeyin sonuç negatif olur.
  (+) + (-)= (+_) negatiflerin görüşlerini benimsemeye çalışmayın değer kaybedersiniz .
  (+)/(-) = (-) negatifler için kendinizi parçalamayın . sonuç negatif olur.
  (+) - (-) = (+) negatifleri hayatımızdan çıkarın . sonuç her zaman pozitif olur. "

 • Daha önce hiç görseli olmamış...