starstuff

Çaylak
 • 92
 • 0
 • 0
 • 0
 • 2 Ay önce

Vikiler (92)

 • kitap alıntıları

  tarih; çok az insanın yaptığı ,geri kalanlarınsa tarla sürdüğü veya su kovası taşıdığı bir yerdir.
  yuval noah harari - sapiens

 • tarihin fay hatlari

  son iki bölümde celal şengörle birlikte çoğumuzun dilozof ismiyle tanıdığı pelin dilara çolağı da konuk edinmişler. çok kaliteli, tavsiye edilir.

 • taylan yıldız

  itiraf ediyorum, haluk tatarla yaptığı hiçbir yayını izlememiştim. siyasetçi olması dolayısıyla hiç ilgimi çekmedi. ancak gelecek bilimde kanalına konuk olduğunu görünce afalladım. popüler bilimle ilgilenen insanların bile çoğunun bilmediği çok kaliteli bir bilim platformundan haberdar olan ve ona konuk olan bir siyasetçi?!? vay anasını dedirtti gerçekten. siyasetçi kimliği yüzünden edindiğim önyargıdan utandım. gelecekte en en kötü ihtimalle teknoloji bakanı olmasını umut ediyorum. hatta teknoloji bakanlığının adı bilim ve teknoloji bakanlığı olarak değiştirilse çok güzel olur. heheh.

 • burcu biricik

  son zamanlarda sürekli koca zulmü çeken ataerki mağduru kadın rolüyle ekranlarda gördüğümüz oyuncu. ilk önce kırmızı odada kocası sadığın ilgisizliği ve psikolojik şiddeti yüzünden gerçek anlamda delirmiş ve hayalindeki dedelerden yeni koca uman bir kadın rolüyle görüyoruz. sonrası malum camdaki kız ki diziyle tek bağım murat sonerin incelemesini izledikten sonra youtubede ''şiddet içerek tiksindirici içerik'' olduğu gerekçesiyle diziyi bildirmem. ardından fatma dizisi geliyor, kocası öldükten sonra tonla işte çalışıp evini bile geçindiremeyen zavallı ama sonrasında zıvanadan çıkmış kadın rolü. bilinçli bir tercih mi acaba diye düşünmeye başladım. ne kadar gerçek de olsa ekranlarda bu karakterleri görmemizin hiç sağlıklı olmadığını düşünüyorum. artık burcu biricik deyince aklıma direkt kocası veya ailesi yüzünden üzülen ağlayan acı çeken bir kadın geliyor. oyunculuğu hakkında yorum yapabilecek düzeyde değilim ama ne bileyim bana sadece fragmanlarda bile kurgu bir karakter izlediğimi fazlasıyla hissettiriyor. o rolü yeterince benimseyememiş ve saydığım üç dizide de aynı karaktermiş gibi hissettirdi.

 • organik kimya

  az sonra cebelleşeceğim 12 .sınıf kimya konusu.

 • celal şengör

  yahu bir insan 651767. defa anlattığı bir konuyu nasıl ilk seferki kadar aşkla ve şevkle anlatabilir? adamda müthiş bir öğrenme ve öğretme tutkusu olduğunu sadece birkaç gündür izlediğim videolardan bile anladım. o kadar tatlı ki big hero 6 filmindeki sağlıkçı robot baymax gibi yürüyor. yicem. bu adama fena sardım ve günlerim ders çalışmak yerine celal şengör izlemekle geçiyor :( üstelik her şeye zırva deme hastalığına yakalandım üç günde. çok eğlenceli :d

 • dinler saygıyı hak eder mi sorunsalı

  açılın tespit kasmaya geldim. öncelikle konuyu başlığı açan yazarın muhtemel kişiliği üzerinden tartışmayı sağlıksız buluyorum. bu ciddi ve üzerinde düşünülesi bir soru ve sorunun cevabı dinden kastımızın ne olduğuna göre değişir. sadece islamdan bile bahsetsek sekiz yüz tane versiyonu var ve ne hikmetse hiçbiri gerçek islam değil. neyse. ben istisnasız her inanca saygı duyarım. ister ineğe tapsın ister şeytana ister putlara ister tanrıya. kimin neye inandığı zerre kadar umrumda değil, bana ne sonuçta dimi? ammaaa ne zaman ki kişi inancını mutlak ve evrensel gerçek olarak görmeye başlar, kendi dininin gereklerini sözgelimi alkol kullanmamayı oruç tutmayı örtünmeyi taciz ve zorbalığa varacak düzeylerde ''saygısızca'' başkalarına dikte etmeye çalışır, kendi inancına mensup olmayan insanları doğru yoldan sapmış şeytanın kandırdığı aptallar sürüsü olarak görmeye başlar, içinde kendi dininden olmayan milyonlarca insanın yaşadığı ülkenin o dinin emirlerine göre yönetilmesini isteyecek kadar bencilleşir; kimse kusura bakmasın ben bu kişiye saygı duymam. bu aptallıktır, cahilliktir, zırvadır. bir toplumun başına gelebilecek en zararlı insan sürüsüdür. üstelik tüm bunları yaptıktan sonra ama dinimize saygı duyun ühühüh diye ağlarlar. hadi oradan. saygı senin yaptığınsa ben saygısız olmaktan gurur duyarım.

  tekrar söylüyorum, ''kişisel olan ve kişisel kalan'' her türlü inanca saygım sonsuz.

 • aileye dinsiz olduğunu açıklamak

  ailem bunu bilmiyor, hiçbir zaman da bilmeyecek. sevdiğim insanları üzmeye gerek olucak kadar önemli bir mesele değil. olmayan bir şeye inanmadığımı niye ilan edeyim? bu uzay boşluğunda süzülen ruhani bir çaydanlığa veya evde yaşayan görünmez peri kızlarına veya tüm dünyayı yaratan spagettiden yapılmış köfteli bir tanrıya inanmıyorum demekle aynı şey. en azından bir ateist için. yok çünkü. bunu bu kadar büyütmeyin. ateizmi de din haline getirmeyin.

  ha ailem beni yapmak istemediğim ibadetlere zorlasaydı durum değişirdi. ki bunu yaptıkları zamanlar da oldu, yaklaşık 17 yıl :) bir yerde tavrımı koydum ve artık sittin sene zorlayamazlar beni. bunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem o ibadetleri neden yapmayacağınızı islami sınırlar çerçevesinde anlatın. ''namaz kılmak istemiyorum çünkü içimden gelmiyor, içimden gelmediği için kendimi zorlamak istemiyorum, hem zorlarsam daha da soğurum. zaten eninde sonunda namaz kılmak istediğim olgunluğa geleceğim, o güne kadar kendimi namazdan soğutmamak için kılmak istemiyorum'' falan deyin. ne bileyim uydurun bir şeyler. kimseye bunu açıklamak zorunda değilsiniz o yüzden kompleks haline getirmeyin.

 • recep tayyip erdoğan'ın ''en kötü ihtimalle türkiye'deyim'' demesi

  sonunda hala türkiyede olmasının gerçekleşebilecek en kötü ihtimal olduğunu anlamış. umarım seçmeni de en kısa zamanda fark eder.

 • türkiye'den umudu kesmek

  artık galiba içinde bulunduğum durum. çok direndim ama dayanamıyorum.

  sebebi iktidar falan değil. sebebi insanlar. bu ülkede afedersiniz kıçıkırık üç beş ideoloji uğruna kan döküldü* lan. insanlar öldü öldü. birileri kendi doğrusunu ispatlayacak diye, birileri 'diğer'lerini ayrıştırıp ötekileştirdi diye insanlar öldü.

  millet biraz olsun akıllanır dimi? yok arkadaş. sağ sol kavgası bitti müslüman ateist kavgası başladı. insanlar hala kendi ideolojisinden olmayan insanları aptal, cahil, yobaz olmakla suçluyor. acımasızca aşağılıyoruz birbirimizi bunun gibi onlarca farklı konuda. daha şimdi türk erkeklerindeki ukrayna ve rus kızları merakı başlığında türk kızlarının karakteri egodan, vücudu basenden ibaret, yerden bitme kızlar olduğuyla ilgili bir viki okudum. gerçekten çok üzüldüm. ama bir türk kızı olarak böylesine aşağılandığım için değil. milletçe sürekli birbirimizi yererek daha da aşağıya çekişinin bir başka örneğiyle karşılaştığım için. ateistlerin sorunları başlığı mesela felaket. birileri ateistlerle ilgili ahkam kesmiş diğerleri de ateistlere ahkam kesenlere ahkam kesmiş. tanrıya inanmama fikrini bu derece büyütmek ateizmi de dinleştirmekten başka bi halta yaramaz.

  biz birbirimizi sevmiyoruz farkında mısınız? biz milletimizi sevmiyoruz. türk halkı aptal, türk milleti cahil, türk kızları çirkin, türk erkekleri tipsiz. internete istisnasız her girişimde bu tarz bi yergiyle karşılaşıyorum. bıktım.

  ama ne biliyor musunuz. artık ben de böyleyim. biri katılmadığım bir görüş mü ortaya attı? aptal işte deyip geçiyorum. hatta bazen geçmeyip o kişinin zekasıyla, kültürüyle, argümanlarıyla dalga geçiyorum içimden. acaba ben mi yanılıyorum demiyorum, salağa bak ahahaha diyorum. inanılmaz rahatlatıcı resmen mental mastürbasyon. hatta bunu yapmaya başladığımdan beri insanların neden böyle yaptığını anladım: rahatlamak ve zihinlerini boşaltmak için.

  hiçkimsenin başkalarının fikirlerini umursamadığı, aşağılamadığı ve yüceltmediği bir ütopya hayal ediyorum.

Favori Vikileri (15)

 • felsefi konulu kitap önerileri

  mark twain - insan nedir?
  bir solukta biten değişik bakış açıları katan bir kitap.

 • felsefi konulu kitap önerileri

  bertrand russell - felsefe yapma sanatı
  ince ve çok anlaşılır bir kitap ki zaten felsefe kitabı değil tavsiye kitabı niteliğinde.

 • içinden geleni yapmak mı gerekeni yapmak mı

  'ne yaparsan yap, pişman öleceksin. belki yaptıklarından, belki de yapmadıklarından.'
  - dostoyevski

  asıl soru şu; içinden gelenler için mi pişman olmak istersin yoksa yapman gerekenleri yaptığın için mi?
  imkan varsa ortaya karışık yaşamak lazım ama kesin olaylarda insanı sınayan şey tam olarak bu oluyor.

 • okumayı sevdiren kitaplar

  etkili iletişimin 13 kuralı - marvin karlins

  bu kitabı okurken ne kadar çok eksiğimiz varmış iletişimde diye düşünmüştüm. kitabın yazarı çok iyi değinmiş, arkadaşlık kurma konusuna, özellikle kitabın başındaki arkadaşlık kurma ile alakalı olan hikayesine bayıldım. spoiler vermeyeceğim sizlerde okurken bayılacaksınız kitaba.

 • not aldığın bir yazı paylaş

  insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için, sevmekten korkuyor.
  sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.
  düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.
  konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.
  duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten korktuğu için.
  yaşlanmaktan korkuyor, gençliğinin kıymetini bilmediği için.
  unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.
  ve ölmekten korkuyor aslında yaşamayı bilmediği için.

  william shakespeare

 • 18 26 yaş aralığı için entelektüel tavsiyeler

  kitap:

  1. ilber ortaylı-bir ömür nasıl yaşanır?
  2.seneca- mutlu yaşam üzerine & yaşamın kısalığı üzerine
  3.moliere- cimri
  4.oscar wilde-mutlu prens
  5.turgenyev- babalar ve oğullar

 • muazzam arşivler ve bazı siteler

  arkadaşlar bunlar daha önce paylaşıldıysa uyarın lütfen. bütün bu kaynakları düzenli bir liste şeklinde paylaşmak istedim sadece, umarım hepinizin işine yarar.

  1- harvard üniversitesi'nden sertifika alabileceğiniz 55 alanda ücretsiz online kurslar:
  link

  2- tübitak'ın tüm yayın ve dergilerinin arşivi:
  link

  3- milli kütüphane arşivindeki tüm taş plaklara ses dosyası olarak ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  4- nasa'nın uzay ile ilgili keşiflerini ve fotoğraflarını bulabileceğiniz online arşivi:
  link

  5- abd meclis kütüphanesi, 1800-2020 yılları arasında dünya üzerinde çekilmiş milyonlarca fotoğrafa ulaşabilirsiniz:
  link

  6- yüz binlerce resim, çizim, karikatür ve görseli konularına göre arayabileceğiniz büyük bir arşiv:
  link

  7- servet-i fünun dergisinin yayınlanmış tüm sayıları:
  link

  8- ibb'ye ait taksim kütüphanesindeki binlerce esere ücretsiz olarak ulaşıp, okuyabilirsiniz:
  link

  9- sultan 2. abdulhamit'in fotoğraf arşivi
  link

  10- geçmişten bugüne çizilmiş tüm haritalara ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  11- birleşmiş milletler bünyesinde yayınlanan tüm eserlere ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  12- balkanlar'daki osmanlı eserlerinin olduğu fotoğraf arşivi:
  link

  13- çekilmiş tüm filmlerin çarpıcı sahnelerinin olduğu bir arşiv:
  link

  14- new york metropolitan operası, her gün eski bir performansı ücretsiz olarak erişime açıyor:
  link

  15- berlin filarmoni orkestrasının tüm konser kayıtları:
  link

  16- telifsiz film, kitap, makale, fotoğraf arşivi:
  link

  17- antik yunan, mısır, çin ve asya üzerine yazılmış binlerce esere ulaşabileceğiniz bir platform
  link

  18- dünyanın her yerinden yüzlerce üniversitenin ortak çevrimiçi kütüphanesi:
  link

  19- cambridge üniversitesi'ne ait bine yakın ders kitabınına ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  20- telif süresi dolmuş tüm eserlere e- kitap olarak ulaşabileceğiniz bir site:
  link

  21- türkiye'de 1950 öncesi çıkan sinema dergileri arşivi:
  link

  22- ücretsiz sesli kitap arşivi
  link

  23- abd ulusal kütüphanesi
  link

  24- hem sesli hem yazılı olarak abd'de görülen tüm dava kayıtlarına erişilebiliyor:
  link

  25- tüm gazetelerin arşivi:
  link

  26- sadece dünya radyolarını dinleyebildiğiniz güzel bir site:
  link

 • ölümden sonra yaşam

  --- spoiler ---
  yarım müslümanlar, okumayanlar, okuduğunu anlamayanlar, bağnazlar, dinini duyarak ve başkalarından bildikleriyle yaşayanlar lütfen okumasın..
  --- spoiler ---
  #gelin size kayışın koptuğu yeri, "hilale anlatır gibi" anlatayım... malum, bilale anlatır gibi anlatmak yasak..

  #bütün dinlerde bir tanrı / yaratıcı figürü vardır.

  #o da, dünyadaki hayatınızı onun istediği gibi yaşayıp yaşamadığınıza bakarak, öldükten sonra size ödül veya ceza vereceğini vadeder. ne olduğu fark etmez.

  #inanan insanlar da dünyadaki geçici hayatını, ebedi hayatı daha güzel ve keyifli yaşamak için o tanrının istediklerini yaparak veya istemediklerini yapmayarak yaşarlar.

  +neye dayanarak?
  -dinin temeline.
  +nedir o temel?
  -bazen yazıtlar, bazen kitaplar, bazen gelenekler, bazen efsaneler..

  *binlerce yıl önce, "tanrılar kurban istiyor" diye insan kurban etmekle, bugün kazadan beladan korunalım diye allaha hayvan kurban etmek arasında fark var mı?

  #çoğu dinde, dinden çıkmanın cezası ölümdür. ölüm yoksa da ağır cezaları vardır. çok az dinde güvercin salar gibi salar sizi.

  #her din kendisine göre doğrudur, diğerleri ya yanlıştır, ya yalandır, ya uydurmadır ya da değişmiştir.

  #x dinine inanan birine göre x dini tek doğrudur ve hayatını ona göre yaşar. zaten diğerleri de doğruysa olmaz, çünkü o zaman ona da inanmak gerekir.

  #kayseriliyim, kayserisporu tutuyorum, avrupa kupalarında fenerliyim ama kardemir demir çelik karabük spora da ilgim var. global çapta da real madridliyim. milli maç olunca zaten herkes milli takımı tutuyor.. . aleyküm selam kardeşim hoşgeldin, ben de jupiterden geliyorum. gel otur şöyle, bak muz var burda, al yersin.

  #hem budistim, hem paganım. haftasonu kliseye gidip hristiyan olup, günah çıkarıyorum. yetmişimden sonra da müslüman olup hacca gitcem, her yediğin nane sıfırlanıyormuş, reset atıp gelcem. ölünce de direk cennete. ondan sonra gelsin göğüsleri tomurcuklanmış kızlar, şaraplar akan ırmaklar...
  [nebe. 30-34 - şimdi tadın (yaptıklarınızın tadını), artık size azâbdan başka bir şey artırmayacağız! korunanlar için de başarı ödülü vardır. bağlar, bahçeler, göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar. ve dolu kadehler]

  #maalesef hepsinden biraz biraz olmuyor işte. öyle süper mega ultra paketimiz yok. ya beşiktaşlısın, ya değil. yar bindensin, ya hiç birinden. bitti.

  +peki islamın temeli nedir?
  -kuran.
  +kuran ne?
  -kelamullah
  +yani?
  -allahın sozleri.
  +nasıl?
  -allahın muhammede cebrail(cibril) vasıtasıyla gönderdiği cümleler. (vahiy)
  +o nasıl oluyor?
  -bi tarihte bi olay oluyor, o olaydan sonra allah cebraili gönderip muhammede dediklerini iletmesini istiyor.

  *allah bize şah damarımızdan yakınsa niye aracı kullanıyor?
  [kaf.16 - andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne fısıldadığını biliriz, çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.]

  *peki, nedir kardeşim "biz, biz, biz"! kimsiniz abi siz? biz şöyleyiz, biz böyleyiz, asarız, keseriz, yakarız... allah bi tane, yaratan bi tane, peki "biz" kim? kitabın başından sonuna bi biz muhabbetidir gidiyor. allahın da yancıları var sanırım.
  [bakara.130 - kendini bilmeyenden başka ibrahim'in dininden kim yüz çevirir? andolsun, biz ibrahim'i bu dünyada seçkin kıldık. şüphesiz o ahirette de iyilerdendir.]

  #hadi onu da geçtik, devam ettik diyelim.

  +vahiy geldiğinde neler oluyor?
  -o yaşanan olay her neyse, allah ondan sonra konuyla alakalı ayet/ayetler veya sure gönderiyor.

  *geçmişi, geleceği, herşeyi bilen (zaten kendi yaratan/yönlendiren) allah, bu olayın olacağını bilip de önceden ayeti gönderse sorun olmicak ama neyse..
  [neml.65 - de ki: "göktekiler ve yerdekiler gaybı bilemezler, ancak allah bilir. onlar öldükten sonra ne zaman diriltileceklerinin de farkında değildirler."]

  #cebrail geldiğinde(!) muhammede bi titreme geliyor, terliyor, gözleri falan kayıyor, kendinden geçiyor, bir süre dünyadan kopuyor, kendine geldiğinde, çok yorgun ve bitkin oluyor, toparladığında da vahiy neyse onu bildiriyor, ve ortadaki husumet ilahi bir kudretle çözülüyor.

  #bugün birine bu haller gelse, sara nöbeti geçiriyor diye soğan koklatırsın. 1400 sene önce olunca, bunun adı vahiy geldi oluyor.

  #hadi devam edelim..

  +muhammed nasıl peygamber oldu?
  - bi gün dağa gitti, bi kaç gün mağarada kaldı, döndü ve dedi ki; "bana vahiy geldi, ben artık peygamberim." o gün olmasa da, sonrasında süregelen zaman içinde bu söyleme inandılar.

  *bugün, hasan mezarcı da ben mesihim diye k*çını yırtıyor, millet de ona g*tüyle gülüyor (:

  #klan üç beş üyeye ulaşınca vahiyler geliyor, muhammed de peygamber edasıyla üyelere anlatıyor, onlar da yazıp çizecek ne bulurlarsa onlara not alıyorlar.

  #ilk başlarda genel geçer doğruları üzerine ve kısa ayetler/sureler geliyor. bkz. ilk sure:
  [alak.1-5 - yaratan rabbinin adıyla oku!o, insanı alaktan (asılıp tutunan zigottan) yaratmıştır.oku! kalemle (yazmayı) öğreten, (böylece) insana bilmediğini bildiren rabbin sonsuz kerem sahibidir.]

  #klan palazlandıkça daha değişik konularda ayetler geliyor.

  #ödüller, cezalar, korkutmalar, mal bölünmesi, evlenme, kim kime helal, o bunu dedi, bu şunu dedi, ayetleri havada uçuşuyor. bi kaç örnek vermek gerekirse; yunusu yunus yuttu, borç hukuku, sığırla ölü diriltme, muhammedin karıları, karılarıyla yatma sırası, bi adamın geleceği bilmesi, peygamberin evinde yemekten sonra hemen kalkılması, ve hatta, ortada kalmasın diye başkalarının karılarını alan muhammedin, öldükten sonra karılarını kimse almasın diye gelen ayet bile gönderiyor yaradan.
  [ahzab.53 - ey iman edenler! peygamberin evine size yemek için izin verilmediği vakit asla girmeyin, fakat çağrıldığınızda -erkenden gidip yemeğe hazırlanmasını beklemeksizin- girin, yemeğinizi yiyince hemen dağılın, söze dalıp oturmayın; bu davranışınız peygamberi rahatsız ediyor, size söylemeye çekiniyor, oysa allah hak olanı açıklamaktan çekinmez. peygamber hanımlarından bir şey istediğinizde, onlar perde arkasında iken isteyin; bu sizin kalplerinizin de onların kalplerinin de temiz kalması için en uygunudur. resûlullahı üzmeye hakkınız yoktur, kendisinden sonra ebedî olarak eşleriyle de evlenemezsiniz, sizin bunu yapmanız allah katında büyük bir günahtı]

  *e onlar ortada kalmış olmuyor mu? bak bilemedim şimdi...

  #başlarda 5-10-20-50 ayetli sureler varken sonralarda coştukça coşuyor mübarek.

  #mesela 286 ayetle en uzun sure olan bakara, iniş sırasına göre 87. sırada. uzamış da uzamış mübarek..

  #eee ne de olsa 610 yılından, muhammedin öldüğü 632 yılına kadar 22 yıllık bir serüven. öyle tek celsede mi bitecekti?

  *gerçi, yerleri, gökleri her şeyi, herkesi yaratan allah, sadece muhammed yerine tüm kullarına wi-fiden bağlanır gibi yapıp direk beyinlerine indirseydi ayetleri daha temiz olurdu ya, neyse...

  *ya da, hadi yine gizemli ol, ama ortaya bi kere çıkıp; "bakın ben allahım, sizi ben yaptım, dediklerimi yaparsanız cennetimde rahat edersiniz, yok yapmazsanız cehennemimde cayır cayır yanarsınız. onları da ben yaptım. aha bu da kitabım, bunu da ben yazdım. burda hepsi yazıyor. anlayan, anlamayana anlatsın. gelince hepinize sorcam bak ona göre! ölünce görüşürüz. haadi eyvallah." deseydi, bence işler hiç de buralara gelmezdi.

  #sen allahsın, kendi kendine mutlu bahtiyar takılırken, sırf macera olsun diye bi adam (adem) yaratıyorsun. o adam da zengin müteahhitin oğlu gibi sağda solda havalı havalı dolanırken, bi tane de kadın (havva) yaratıp yanına veriyorsun. sonra diyorsun ki;"n'aparsanız yapın, ama falanca bahçedeki filanca ağaca yaklaşmayın!"

  #bu salaklar zaten cennette , her şeye sahip, her istedikleri oluyor. ebedi mutluluk denilen şeyi bizzat yaşıyorlar. resmen bir ütopya içinde, yedikleri önünde, yemedikleri ardında, sevdikleri yanında!

  #hadi bi zorları vardı, biri ötekini gaza getire getire gidip o yasak ağacın elmasını yediler, cennetten de kovuldular.

  *peki sormazlar mı adama; "iki kişi gidip de kıytırık bi elma yedi diye, bütün insanlık aleminin ne günahı vardı da bu teste tabi tutuluyor? binlerce yıl önce, ademin cennete yediği elmayla, 2020 türkiyesinde yaşayan benim ne alakam var? beni de geçtim hindistan açıklarındaki sentinel adasında izole bir şekilde yaşayan sentinelli kabilesinde yaşayan insanlara nasıl anlatıcaz bunu? adamlar daha 2004e kadar dünyada kendilerinden başka birilerinin de yaşadığından haberleri bile yoktu! buyur burdan yak..

  #bu arada, tarih yazıyla başlar. bilinen ilk yazı, milattan önce, sümerlere ait tapınaklarda bulunmuştur. dini/kutsal kitaplara göre, ilk insan olan adem yaklaşık 8000 yıl önce yaşamış.

  *ilk insan yaklaşık 8000 yıl önce yaşamışsa, 12.000 yıl önce inşa edilen göbeklitepeyi ben mi yaptım? inkalar, mayalar, aztekler, iskitler... evrim konusuna girmicem, çünkü orası bambaşka bir derya..

  #fazla kopmayalım, devam edelim.

  +din dediğimiz şey tam olarak nedir?
  -öldükten sonra rahat etmek için insanların inandığı tanrının emirleri ve yasaklarını merkeze alan yaşam tarzı.
  +islamdaki kaynak?
  -demin de belirttiğim üzere kuran. yani kur'an-ı kerim.
  +bütün dinler kendine göre doğru din ya hani, ya islamda nasıl?
  -tabi ki islama göre de, islam tek doğru din.
  +ya diğerleri?
  -islam hak din. içinde musevilik, yahudilik, hristiyanlik ve müslümanlık var. hepsini allah gönderdi, hepsi hak din.

  *ama ne hikmetse diğer üçü zamanla değişmiş, yozlaşmış, orjinalliğini yitirmiş. zira hepsini allah gönderdiyse neden diğer kitaplarını korumamış? çünkü kuranı korumuş da..
  [hicr.9 - şüphesiz o zikr'i (kur'an'ı) biz indirdik biz! onun koruyucusu da elbette biziz.]

  +diğer dinleri de kattın, işin rengi değişti hacı. onların ne alakası var şimdi?
  -şöyle ki hacım; bu din dediğin şey bütün insanlığı kapsar.
  +nassı yani?
  -yanisi şu; x dini kendisine göre doğru, y tanrısı tek gerçek tanrı, geri kalanların hepsi sahte ya hani,
  +eee?
  -işte bu şu demek; sedece bölgesel olarak değil de evrensel olarak geçerli.
  +???
  -yani hinduizm eğer gerçekten gerçekse, sadece hindistanda yaşayanlar değil, kanadada yaşayanlar da bu işten sorumlu.
  +ne alakası var kardeşim?
  -bunu senin zeka seviyene anlatabilmem için sana bi kaç soru sormam lazım.
  +e hadi sor bakalım.
  -müslüman mısın?
  +elhamdülillah müslümanım.
  -kuranı okudun mu?
  +arapça hatim indirdim bi kaç kere.
  -arapça biliyor musun?
  +hayır.
  -peki ne anladın?
  +...
  -ya türkçe okudun mu?
  +hayır.
  -namaz, oruç, hac, hele ki zekat?
  +...
  -sen biraz tatlı su müslümanısın ya neyse, hadi sen cennete gideceksin diyelim. ya gavurlar?
  +onlar da cehenneme gidecek.
  -neden?
  +nedeni mi var? adamlar zaten gavur, inanmamış, ne namaz var ne oruç, müslüman değil bi kere. müslüman olmayan adamın cennette ne işi var?
  -aha işte. kanadadaki adam da, tam olarak bu sebepten ötürü hinduizmden sorumlu...
  +...
  -...
  +sonuç?
  -dünyanın çeşitli bölgelerinde, irili ufaklı olmak üzere, yaklaşık üç bin din ve bunların tanrıları var. bir dine veya tanrısına inanan biriyle, hiç birine inanmayan birinin arasındaki fark, matematiksel olarak 0,9996. bak %1 bile değil de, hadi yuvarlayıp %1 diyelim.
  +bu ne demek şimdi?
  - bu, şu demek; bahsedilen 3000 dinin birisine inanan bir kişi, diğer 2999 dinin yalan veya yanlış olduğuna inanır, inanmak zorundadır. inancın temelinde bu vardır. o halde bu kişi, dünyadaki dinlerin ve tanrıların %99,0004'ünün sahte olduğunu düşünür. yine yuvarlayalım, %99 olsun.
  +ya diğeri?
  -diğeri de bu 3000 dinin ve tanrısının 3000'inin de uydurma olduğuna inanıyor ve bu da matematiksel olarak %100 yapar.
  +...?
  -hasıl-ı kelam, sen müslümansın, ben ateist. sen birisi hariç, diğerlerinin hepsinin (%99) sahte olduğunu düşünüyorsun, ben ise hepsinin (%100) sahte olduğunu düşünüyorum. aramızdaki bu %1lik farkla sen cennette içinden şarap akan ırmaklardan şarap içeceksin, ben cehennemde cayır cayır yanacağım. halbuki sen de biri hariç diğer bütün tanrıları reddettin. birimiz %99 diğerimiz %100. sence bu adil mi? hadi allah gerçek diyelim, her fırsatta adaletten dem vuran allaha yakışır mı bu tutum?
  +inşallah sen de doğru yola gelirsin kardeşim.
  -ha seninki doğru yol yani..
  +bak, ayıp oluyor ama..
  -ya, hepsini bi kenara bırak, bütün insanlığa gönderdiği kutsal kitapta, kendi yarattığı erkek ve kadın arasında fark gözetmesi, dahası kadınları aşağılaması sence çok mu normal?
  [bakara.282 -...erkeklerinizden iki kişiyi de şâhid tutun. eğer iki erkek yoksa râzı olduğunuz şâhidlerden bir erkek, iki kadın (şâhidlik etsin). tâ ki kadınlardan biri şaşırırsa diğeri ona hatırlatsın...]
  +aslında çok da normal değil hani...
  -hele şükür! allah mallah, eleştirmekten çekinmeyin be oğlum! alt tarafı iki gram günah points yazar, onu da bir sonraki cuma namazında halledersin..
  +tamam lan, hadi ben sustum, sence neyin nesi hu iş?
  -bak sonra b*k atmak yok ama
  +tamam yok. sen de söyle bakalım ne entrikalar varmış kafanın içinde..
  -bence, yani benim şahsi düşünceme göre, topyekûn hepsi basit bi saçmalıktan ibaret. tanrılar da, peygamberler de, dinler de, kutsal kitaplar da mekanlar da hepsi birer saçmalık! bizim evin duvarı neyse, kudüsdeki ağlama duvarı arasında o. mescidi aksa ile kabe arasında da hiç bir fark yok, kabeyle bizim köydeki kulübe arasında da bir fark yok. biraz kum, biraz çakıl, azıcık da taş toprak. ilk kimin aklına gelmiş bilmiyorum ama tanrı diye görünmeyen bişey uydurmuş, kendisini de onun yancısı ilan etmiş, birileri de bunu yemiş. o gün bu gündür dünyanın çeşitli coğrafyalarında ve çeşitli zamanlarında bu tanrı olgusu hep kullanılmış. 1900lü yıllarda türkiyede doğduğun için müslümansın. doğduğun yer hindistan olsaydı hindu, tayland olsa budist, israil olsaydı yahudi olacaktın. bin yıl önce norveçde doğsaydın odine, üç bin yıl önce romada doğsaydın zeusa tapacaktın. aslında bu kadar basit. bu çerçeveden bakıldığında, din denilen şey, basit bir tarih ve coğrafya meselesi.
  +ya müslümanlık?
  -eğer kuranı türkçe okur ve anlamaya gayret edersen, kuranın kendi zamanından önceki dini ve tarihi kitaplardan, hikayelerden, efsanelerden, anlatılardan esinlendiğini görürsün. muhammed hepsinden biraz biraz almış, aralara serpiştirmiş. ben peygamberim demiş, allah demiş, tanrı demiş, kuran demiş, uydurmuş da uydurmuş. önceleri edepliymiş, sonraları iyice urganı ele almış. ganimetleri bölüşürken allah adına pay mı almamış, yemeğe gelen misafirleri allahtan ayet geldi diyerek mi kovmamış, cariyeleri mi kalmamış elinin altında, halalarının, teyzelerinin kızları mı kalmamış kendisine helal edilmeyen. neye niyetlendiyse, araya allahı koymuş, istediğini almış. bak burda allah ne demiş; [ahzab.50 - ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini; allâh'ın sana ganimet olarak verdiğ(i savaş esir)lerinden elinin altında bulunan (câriye)leri; amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kaldık. bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan (câriye)leri hakkında mü'minlere yapmalarını gerekli kıldığımız şeyi bil(dir)dik. (onların bu hususta ne yapması lâzım geldiğini de daha önce açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin). allâh çok bağışlayan, çok esirgeyendir.] lan olm, bu nasıl bir ahlaksızlıktır? teyzesinin kızına hallenmek de ne demek? bu mu ahlak timsali din? ayrıca bu, yalnızca muhammede özgü tutularak, nasıl bir torpil geçmektir? bak bi de nasıl devam etmiş; [ahzab.51 - onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. (geçici olarak) ayrıldıklarından (tekrar birleşmeyi) arzu ettiğine (dönmekte) senin üzerine bir günâh yoktur. onların gözlerinin aydınlanıp tasalanmamalarına ve hepsinin, senin verdiklerine râzı olmalarına en elverişli olan budur. allâh sizin kalblerinizde olanı bilir. allâh bilendir, halimdir (birden öfkeye kapılıp cezâ vermez).] allahın işi gücü yok, muhammedin kimlerle nasıl yatıp kalkacağıyla uğraşıyor? peki bu adamın çüküyle uğraştığı kadar tarih boyunca ortadoğu da ölen çocuklarla ilgilenmiş mi? yok! daha da örnek vereyim mi?
  +peki abi hiç mi iyi bi tarafı yok?
  -var tabi olmaz mı! ama bu kadar tutarsızlığın, mantıksızlığın tavan yaptığı bir kitapta iyi bişeyler olması onu kutsal yapmıyor. zaten mevzu da orda. posta gazetesinin hafta sonu eki de sağlıklı beslenin diye öğütler veriyor, haberler yapıyor. o da mı kutsal?
  +yorum yok..
  -yunus balığı bi insanı yutup, gidip sahile bırakır mı?
  +...
  -bi asadan yılan çıkar mı?
  +...
  -çamurdan kuş yapsan uçar mı?
  +...
  -babasız insan doğar mı?
  +...
  -bi insan geleceği bilebilir mi?
  +...
  -ölen birisi tekrar dirilir mi?
  +...
  -tarih böyle saçmalıklarla dolu. eğer ki bunlara mucize deyip geçeceksen sana diyebilecek hiç bir seyim yok. inanç der, saygı duyarım. ama az biraz mantık süzgecinden geçirirsen bütün bunlar birer deli saçmalarından ibaret.
  +iyi de hepsi kuranda yazıyor?
  -bütün bunlar bir kitapta yazıyor diye gerçekse, örümcek adam da gerçek. onun da kitabı var. hem de allahtan bile daha gerçek. en azından görünüyor (;
  +...
  -...
  +eee nereye vardık şimdi?
  -o veya bu şekilde, kendine torpil yapar gibi sanki biraz ama, şu anda tek doğru ve gerçek din müslümanlık, tek değişmemiş kitap kuran, tek gerçek tanrı allah, ve en son peygamber muhammed.
  +o zaman madem bi tek kuran kaldı elimizde, onu tam olarak uygularsak bu işten kafamız rahat şekilde yırtmaz mıyız?
  -"kitaba göre" evet.
  +hangi kitaba?
  -kuran.
  +bi dakka yaa..
  -n'oldu¿
  +bütün bunları bize anlatan kuran değil mi?
  -evet.
  +müslümanlık, kurana göre din, ve hatta hak din.
  -evet.
  +muhammed, kurana göre peygamber.
  -evet.
  +allah, kurana göre tanrı.
  -evet.
  +kuran, kurana göre kutsal kitap.
  -evet.
  +iyi de hacı bunda bi terslik yok mu?
  -aramıza hoş geldin kardeşim, bak çıkışlar bu taraftan...

 • türkiye'de ateizm neden artıyor

  allah kimdir? nedir? biliyor musunuz? kimi insan, paralel evrende, başka boyutta, bir bilinmezde hayal ediyor. kimisi de bu hayal üzerinden yalanlamada bulunuyor, hatta kandırılmışlık hissinin nefretini bu hayalden çıkartıyor.

  ya hiç bir şey bilmiyorsanız? ya bilmediğiniz, anlamadığınız konuları ezberlerle savunuyor ya da yine ezberlerle linç ediyorsanız?

  gördünüz mü? duydunuz mu? tattınız mı? kokladınız mı? hissettiniz mi? anladınız mı? ya baktığınızı görmüyor, işittiğinizi duymuyor, tattığınızı fark etmiyor, düşündüğünüzü anlamıyorsanız?

  dinleri, felsefeleri, ideolojileri günümüze taşıyan, kendi tarihlerine getirdikleri çözümler değil, her devre hitap eden temel düşünceler içermesidir. anlatılan hepimizin hayatıdır, hepimizin cenneti, hepimizin cehennemi, hepimizin arafıdır. dünya tarihini şekillendirmiş, evrensel değerlere katkı sağlamış devasa bir mirastır bu.

  bırakın isteyen istediğine inansın size ne? isteyen istediğine inanmasın yine size ne?

  dindar dostum, bir dinsizi dine katıp kurtaracağını mı sanıyorsun? ya daha sen kurtulamamışsan?

  dinsiz dostum, bir dindarı dinden çıkarıp cehaletten kurtaracağını mı sanıyorsun? ya daha sen cehaletini yenememişsen?

  "hadi ateistler bunu açıklayın? = hadi dindarlar, bu ayeti açıklayın?" goygoyuyla zihnimizi uyuşup, zaman kaybedeceğimize, niye şu ana dönmüyoruz?

  isteyen istediğine inansın/inanmasın. asıl mesele o inancın ya da inançsızlığın, güncel olaylara etkisidir. kendimizi nasıl isimlendirdiğimizin, sayıca bir grup olarak ( dindar ya da ateist) artmamızın, azalmamızın hiç bir önemi yok. tek önemli olan davranışlarımızdır.

 • warren buffett'tan 15 tavsiye

  1. para kazanma hakkında; asla tek bir gelir kaynağına güvenmeyin. ikinci bir gelir kaynağı yaratmak için yatırım yapın.

  2. para harcama hakkında; ihtiyacınız olmayan şeyler satın alırsanız, gelecekte, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalabilirsiniz.

  3. para biriktirme hakkında; harcama yaptıktan sonra arta kalan parayı biriktirmeyin. birikim yaptıktan sonra kalan parayı harcayın.

  4. risk almak hakkında; bir nehirin derinliği test edilirken, iki ayak birden kullanılmaz.

  5. yatırım yapma hakkında; bütün yumurtalarınızı aynı sepetin içine koymayın.

  6. kural 1: asla para kaybetme. kural2 : birinci kuralı asla unutma.

  7. itibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek ise 5 dakika. bunu düşünerek hareket ederseniz işlerinizi daha farklı yaparsınız.

  8. "hisse alacağım zaman bir aptalın bile yönetebileceği kadar mükemmel şirketlerden almaya çalışırım. çünkü en nihayetinde aptalın biri o şirketin başına geçecektir."

  9. iş dünyasında dikiz aynası, her zaman ön camdan daha nettir.

  10. para insanın karakteri neyse onu öne çıkarır. eğer bir insan görgüsüzse, parası olduğunda da milyarder bir görgüsüz olacaktır.

  11. dürüstlük pahalı bir hediyedir. bunu ucuz insanlardan beklemeyin.

  12. işler iyi giderken kötü şeyleri fark etmek kolay değildir.

  13. her zaman sizden daha iyi insanlarla vakit geçirmeye çalışın. zamanla siz de onlara benzemeye başlayacaksınız.

  14. başkalarından daha akıllı olmanız gerekmez. başkalarından daha disiplinli olun yeter.

  15. muhasebe bilgisi, iş hayatının lisanıdır. lisanını bilmeden işte başarılı olamazsınız.

 • Daha önce hiç görseli olmamış...