resulyasbek

1. Nesil Yazar
 • 1259
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

Vikiler (1259)

Favori Vikileri (11)

 • sözlük kuralları

  sözlükte yazar olmak çok zor değil biliyorsunuz. özellikle yılbaşından önce yazar alımını hızlı yapıyoruz. lakin yazar kalmanız için lütfen bu kurallara uyun. çünkü burası sizlerin birbirinize sunacağınız "kalite" ile güzel.

  bazı durumlar ihtar sebebidir. ilk ihtar sarı karttır. ikinci ihtar ise kırmızı kart. yani ihraç edilirsiniz. her ne sebep ile olursa olsun, sözlüğe geri gelemezsiniz.

  1- her türlü küfür ve hakaret ihraç sebebidir. kime ve hangi şartta küfür ve hakaret yazdığınızın önemi yoktur. ihtarsız sözlükten süresiz ihraç edilirsiniz.

  2- ötekileştirmek, dini veya siyasi görüşünden dolayı sözlük üyelerinden birini etiketlemek ihtar sebebidir.

  3- sözlük içinde bir şey satmaya çalışmak, özellikle reklam yapmak ihtarsız ihraç sebebidir. ileride izin verilene kadar sözlükte ticaretin her türlüsü yasak.

  4- sözlük hesabınızı başkasını kullanır ise, kalıcı olarak silinir. birden fazla hesap açmak ihraç sebebidir. tüm hesaplarınız silinir.

  5- öncelikli amaç sözlükte doğru, kaliteli ve türkçe dil bilgisi kurallarına uygun paylaşımdır. özensizce yazanlar, bunu devamlı yapıyorsa uyarılır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  6- sizin özgürlük isteğinize saygımız var. ama sınırlarınız başkasının özgürlüğüdür. lütfen başkalarını üzecek şeyler yazarken, dikkatli olun. bu sözlükte yazdığınız her kelimeden yasal olarak sorumlusunuz. rumuzunuz size yasal koruma sağlamaz.

  7- başlık açarken çok özen gösterin. önceden var olan başlığı açmak ihtar sebebidir. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  8- sözlükteki bazı özellikler zaman ile gelişecektir. örneğin vs ve anket özellikleri şu an tüm yazarların kullanımına açık değil. çünkü ekşisözlük gibi sitelerden farklı olacağımız bir çok özellikten birisi. bu yeniliklerin kullanımı için size ilk başta yetki verilmemesini anlayış ile karşılayın. sözlükte fenerbahçe vs galatasaray gibi bir kıyaslama altında enerji harcamanızdan ise, daha gündeme odaklanmanızı tercih ederiz. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  9- dini ve siyasi konuları tartışırken, bir grubu, zümreyi, ırkı, aileyi, inancı zedelediğinize inanıldığında yazdığınız silinir. ihtar da alabilirsiniz. ihraç cezası uygulanabilir.

  10- sözlük yazarı olmanız, kazanılmış hak değildir. lütfen kurallara uyum sağlayınız. bu kurallar her an güncellenebilir. okumak ve bilgili kalmak sizin sorumluluğunuzdur.

  11- henüz olmamış olaylara, önceden başlık açmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  12- her türlü indirme linki vermek yasaktır. gidilen link virüs ya da trojan içerebilir. içermese bile indirme linki vermek yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir. tekrarında ihraç edilebilirsiniz.

  13- bir yazarı hedef göstermek yasaktır. özelden küfür etmek, tehdit etmek yasaktır. 15 gün ile ihraç arası hesap dondurma uygulanabilir.

  14- rahatsız edici görsel yüklemek ve kullanmak, yukarıdaki küfür maddesi ile aynı uygulamaya tabidir.

  15- hesap satışı ihraç sebebidir.

  16- başlıkları yukarıda tutmak için "up" ya da "güncel" gibi kavramlar yazmak sadece toplumsal bir kampanya ise izinlidir. kendi başlığına bunu yazmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  17- kaynaksız bilgi getirmek ve kopyalamak yasal olarak suç zaten. lütfen başka yerlerden getirdiğiniz bilgileri kopyala-yapıştır yapmayın. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  18- sebepsiz yere sözlük ortamını, yazarları kötülemek, nefret sunmak ihtar veya ihraç sebebidir. başka yazarlara hakaret edemezsiniz. emeklerini aşağılayamazsınız.

  19- sözlüğü forum olarak kullanmak yasaktır.

  bu sözlükte okuyucu veya yazar olarak bulunan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

  sevgiler

  haluk tatar

 • verimli ders çalışma

  1- amacınızı bilin
  2- uykunuzu iyi alın
  3- günlük , haftalık ve aylık planlar yapın
  4- kendinize uygun çalışma ortamı hazırlayın
  5- odaklanmanızı engelleyecek şeyler masanızda bulunmasın
  6- pomodoro tekniğini uygulayın
  7- not alın ( ama not alırken kendi düşüncelerinizle özet halinde yazın )
  8- farklı kaynaklardan yararlanın
  9- günlük , haftalık ve aylık tekrarlar yapın

 • sxp coin projesi

  coin: sxp(swipe)

  ağ: ethereum tabanlı bir projedir.

  piyasa değeri: 408.533.913 $

  piyasa sıralaması: 149

  tüm zamanların en yüksek fiyatı: 5.64 $ (umarım aylar sonra bu seviyeye gülerek bakarız :)

  dolaşan arz: 85.736.975 sxp

  maksimum arz: 289.612.084 sxp

  proje: proje oldukça başarılı bir proje olup, kripto paraların gündelik hayatımıza entegrasyon sürecinde kullanılacak bir kripto para birimidir. nasıl ki günlük alışveriş yaparken visa kartları kullanıyorsak ilerleyen yıllarda kripto paranın hayatımıza iyice yerleşmesi ile bu kartların kullanımı artacaktır. proje başlı başına binance destekli bir proje olup, daha önceden binance borsasının kendi projelerinin nasıl yükseldiğini göz önüne alırsak sxp adlı coinimizin ciddi bir yükselme potansiyeli olması aşikardır. ayrıca eklemek gerekirse swipe coinin kendi uygulaması bulunmaktadır. bir başka önemli not ise 40 farklı para türünde işlem yapılabilen çok önemli bir coin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

  ortakları: binance-bittrex1-bithumb-kucoin-upbit

  not:arkadaşlar yazı bir yerden kopyala yapıştır değildir. kendi araştırmalarımla elde ettiğim bilgileri sunmak istedim. başka bir yerde paylaşırsanız isim belirtirseniz sevinirim.
  söylediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

 • vücudumuzun 24 saati

  insan vücudunun 24 saatini inceleyen araştırmalara göre, organizma 06:00da kortizon salgılanmasıyla uyanıyor. vücudun en dinç ve kuvvetli olduğu saat, 09.00. saat 11:00de hazır cevaplık tavan yapıyor, 10:00 ile 12:00 arasında enfarktüs vakaları artıyor, spor için en uygun saat ise 16.00.

  vücutta 24 saat neler olup bittiğini inceleyen araştırmalar, bilinenin aksine sabah saat 07nin spor değil, kahvaltı için uygun olduğunu gösteriyor. life fitness akademiden spor uzmanı özgür güngör, bu araştırmalar ışığında spor yapmaya, çalışmaya ve dinlenmeye en uygun saatleri şöyle anlatıyor:

  06.00 : kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. bu uyanma vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.

  07.00 : vücut hâlâ zayıf. spor yapmaktan kaçının. kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.

  08.00 : libidonun en yüksek olduğu saat. fazla miktarda hormon salgılanıyor. sigara tiryakileri için de durum aynı. kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltıyor.

  09.00 : vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. iğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

  10.00 : organizmanın kendine gelme, 'ben burdayım' deme saati. fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. verimliliğimiz de öyle. 'kısa süre belleği' iyi durumda. bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.

  11.00 : vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.

  12.00 : dinlenme saati. dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. zira kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanıyor.

  13.00 : vücut formdan düşüyor. verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. bütün organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor.

  14.00 : bitkin oluruz. çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati. çünkü bu saatte acı az hissediliyor. lokal anestezi uzun süre devam ediyor. (30 dk.).

  15.00 : enerji geri geliyor, bellek tam formunda. ikinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az.

  16.00 : spor için en iyi saat. tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.

  17.00 : organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor.kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00'ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.

  18.00 : akşam yemeği için ideal saat. pankreas bu saatte özellikle aktif.

  19.00 : kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. antidepresanların tesiri de bu saatte daha fazla.

  20.00 : karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. etkisi hemen görülüyor. antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor. (yemeği kesiyoruz)

  21.00 : sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.

  22.00 : vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. sigara içenler dikkat! bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.

  23.00 : organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. sakinleşip, rahatlıyoruz. ( tatlı rüyalar)

  24.00 : uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor. ilk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.

  01.00 : verim en alt düzeyde. bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya programlıyor.

  02.00 : araba kullananlar dikkat: görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

  03.00 : bedenin de ruhun da en karanlık safhası. melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. intihar edenlerin sayısı fazlalaşıyor.

  04.00 : stres hormonundan enerji kazanıyoruz. enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

  05.00 : erkeklik hormonu salgılanması artıyor. strese hormonu bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor.

  kaynak: t24

 • sık kullandığınız tarayıcı eklentileri

  -adblock plus tabii ki (reklam engelleyici )

  -focus to-do (pomodoro zamanlayıcı. basit ve kullanışlı tavsiye ederim)

  --edit--
  ben 2 ay önce (bkz: can değer)'in tavsiyesi ile ublock origin geçdim adblock plusdan çok daha iyi şimdi vikimi gördüm bende söyleyeyim dedim

 • yazarların senviki'nin sözlük olduğunu unutması

  maalesef bu başlık da sözlüğe uyan bir başlık değil ama bunu yazma gerekliliği hissettim. her gün onlarca başlık ve viki gören biri olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki göz kanatan başlıklar var. ilk defa sözlük kullanan yazarlardan sadece bir günlük olarak diğer sözlük platformlarında gerekirse üye olmadan vakit geçirmelerini rica ediyorum.

  soru içeren başlıklar, sözlük kültürüne uygun olan başlığın altına girilen soru vikileri, kanal içi konular hakkında açılan başlıklar, sadece görüş içeren, bilgi içeren başlıklar az olduğu bir sözlük olduk. bir platformun kaderini ve başarısını oranın kullanıcıları belirler ve ben kendi adıma sürekli sözlükle ilgili bir şey yazmak, uyarı yapmak ve viki/başlık görmekten rahatsızlık duymuyorum. burayı dışarıdan gören insanlar sözlüğümsü platform olarak adlandırıyor. bilgisayar almak için sözlükte öneri başlığı açılmaz. forumlar var. bunun haricinde diğer konular da aynı şekilde. belki ileride senviki üstüne başka özellikler de eklenir ama şu an için lütfen sözlüğe uygun içerikler yazın. makale yazar gibi, sadece soru sorar gibi yazmayın arkadaşlar. biraz diğer sözlüklerde vakit geçirebilirsiniz olayı kavramak için. bu başlık da yine onlardan biri oldu.

  zorunlu düzeltme: sanıyorum anlaşılmıyorum. elbette ki yorum yapılacak, elbette ki haber de girilecek. ama aynı olay hakkında birden fazla başlık açmak neden? mesela dün akşam gerçekleşen abd'deki olaylar hakkında 5'e yakın belki daha fazla başlık açıldı. bunlara dikkat edilmeli. evet, burası bilgi alışverişi yapılacak bir yer. ama şu an için burası bir sözlük. diğer özellikler eklendiğinde onları ayrı bölümde kullanırız. ama burası hep sözlük olarak kalacak. biz ayrı bir üslup belirleyebiliriz. ama şu anda site karman çorman başlık ve vikilerle doldu. o yüzden diğer sözlüklere de bir göz atılmasını tavsiye ederim.

 • yks çalışmalarını uzun vadeye göre düzenleme

  uzun vadeye göre yks çalışmalarını 7 aşamada düzenleyebiliriz. bu adımlar şunlardır :
  1)her derse nasıl, hangi şekilde daha verimli çalışacağınıza ve gün içinde hangi zaman aralığında daha verimli çalışacağınıza karar verip tespit etmelisiniz.
  2) bu aşamada yks ye hangi kaynaklardan veya hangi youtube kanallarından çalışacağınıza karar vermelisiniz .
  3) bu aşamada tyt 'yi hangi süreler arasında bitireceğinize karar vermelisiniz (ör:temmuz dan aralığa kadar )
  4) bu aşamada tyt alan (ders) denemelerine ve tyt genel denemelerine başlayıp hem tekrar hem de deneme çözerek pratik,hız kazanmalısınız.
  5) bu aşamada ayt derslerine çalışmaya başlamalı ve aynı zamanda tyt'den de deneme çözmeye devam etmelisiniz.
  6) bu aşamada ayt genel ve ayt alan denemelerine başlanılmalı ve aynı zamanda tyt ve ayt tekrarlarını yapmalısınız
  7) bu aşamada ayt ve tyt genel denemeleri bolca çözülüp yanlışlarınızın üstüne gitmelisiniz.
  ve kesinlikle olumsuzluklara kapılmamalı, kendimizi rahatlatmalı (başarı hikayeleri izleyebilirsiniz), genel tyt ve ayt tekrarları yapılmalı ve son olarak tevekkül edip başaracağınızı düşünün ...zafer emek verenindir.
  umarım faydam olmuştur....
  saygılarımla

 • ücretsiz stok video siteleri

  bilmen lazım kanalına video hazırlarken kullandığım ücretsiz stok video ve fotoğraf sitelerini sormuştunuz dün katıl özel canlı yayında.
  pexels, pixabay, mixkit en çok kullandıklarım bunlar.
  freestock, vidsplay sitelerine de bakabilirsiniz..

 • muazzam arşivler ve bazı siteler

  arkadaşlar bunlar daha önce paylaşıldıysa uyarın lütfen. bütün bu kaynakları düzenli bir liste şeklinde paylaşmak istedim sadece, umarım hepinizin işine yarar.

  1- harvard üniversitesi'nden sertifika alabileceğiniz 55 alanda ücretsiz online kurslar:
  link

  2- tübitak'ın tüm yayın ve dergilerinin arşivi:
  link

  3- milli kütüphane arşivindeki tüm taş plaklara ses dosyası olarak ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  4- nasa'nın uzay ile ilgili keşiflerini ve fotoğraflarını bulabileceğiniz online arşivi:
  link

  5- abd meclis kütüphanesi, 1800-2020 yılları arasında dünya üzerinde çekilmiş milyonlarca fotoğrafa ulaşabilirsiniz:
  link

  6- yüz binlerce resim, çizim, karikatür ve görseli konularına göre arayabileceğiniz büyük bir arşiv:
  link

  7- servet-i fünun dergisinin yayınlanmış tüm sayıları:
  link

  8- ibb'ye ait taksim kütüphanesindeki binlerce esere ücretsiz olarak ulaşıp, okuyabilirsiniz:
  link

  9- sultan 2. abdulhamit'in fotoğraf arşivi
  link

  10- geçmişten bugüne çizilmiş tüm haritalara ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  11- birleşmiş milletler bünyesinde yayınlanan tüm eserlere ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  12- balkanlar'daki osmanlı eserlerinin olduğu fotoğraf arşivi:
  link

  13- çekilmiş tüm filmlerin çarpıcı sahnelerinin olduğu bir arşiv:
  link

  14- new york metropolitan operası, her gün eski bir performansı ücretsiz olarak erişime açıyor:
  link

  15- berlin filarmoni orkestrasının tüm konser kayıtları:
  link

  16- telifsiz film, kitap, makale, fotoğraf arşivi:
  link

  17- antik yunan, mısır, çin ve asya üzerine yazılmış binlerce esere ulaşabileceğiniz bir platform
  link

  18- dünyanın her yerinden yüzlerce üniversitenin ortak çevrimiçi kütüphanesi:
  link

  19- cambridge üniversitesi'ne ait bine yakın ders kitabınına ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  20- telif süresi dolmuş tüm eserlere e- kitap olarak ulaşabileceğiniz bir site:
  link

  21- türkiye'de 1950 öncesi çıkan sinema dergileri arşivi:
  link

  22- ücretsiz sesli kitap arşivi
  link

  23- abd ulusal kütüphanesi
  link

  24- hem sesli hem yazılı olarak abd'de görülen tüm dava kayıtlarına erişilebiliyor:
  link

  25- tüm gazetelerin arşivi:
  link

  26- sadece dünya radyolarını dinleyebildiğiniz güzel bir site:
  link

 • borsaya başlayanlar için kitap önerileri

  1.ekonominin temelleri (dr. mahfi eğilmez)
  2.yatırım 101
  3.borsada rastgele seyir (burton malkiel)
  4.borsada tek başına (peter lynch)
  5.akıllı yatırımcı (benjamin graham)
  6. kazanmayı öğren (peter lynch)
  7. warren buffett tarzı (robert g. hagstrom jr)
  8.borsayı yenmek (peter lynch)
  9.piyasaları okumak (dr. hakan özerol)
  10.sıradan hisseler sıradışı karlar (philip a. fisher)
  11.the essays of warren buffet