prenselserel

Çaylak
 • 4
 • 0
 • 0
 • 0
 • 8 Ay önce

Vikiler (4)

 • birinci yeni

  bir güzide türk edebiyatı akımlarından. şairlerimiz burada son derece yalınlaşmaya ve beraberinde halkı şiire sokma çabasında. bir nevi şiirde basitleşme. daha önce şiir dünyasında kullanılmamış fakat gündelik hayatın sorunları veyahut dışardan sıradan diyebileceğimiz her şeyi şiir konusu yapan bir akımdır. kundura, ayak nasırı gibi ifadeler şiirlerde bir hayli kullanılmıştır. nükte ve alaya çokça yer verilir. orhan veli kanık, melih cevdet anday ve oktay rıfat horozcu'nun bir araya gelip insanların garipsemesini istedikleri bir kitap yazarlar. akımın ortaya çıkışı budur. ilerleyen zamanda oktay rıfat garip akımından ikinci yeni'ye doğru seyretmiş hatta ikinci yeni'yi kendisinin başlatığını söylemiştir. fakat eleştirmenlerce ve ikinci yeni sanatçılarınca bu durum böyle olmadığı için iddiaları çürütülmüştür.
  (bkz: orhan veli kınık)
  (bkz: melih cevdet anday)
  (bkz: oktay rıfat horozcu)

 • ikinci yeni

  şiirlerinde kapalı bir anlatımı benimseyen bu akımın öncüleri, halkı umursamamakla birlikte okuyucularını da önemsememişlerdir.. garipçilerin şiiri basitleştirme isteklerini boşuna ve abes bulmuşlardır. şiirleri olduğu gibi alegori üstüne kuruludur. şiirlerinde türkçe'ye yeni yeni tamlamalar katmış, anlatımın olanaklarını türkçe'nin izin verdiği ifade gücünden çok daha başka yerlere çekmişler ve bu konuda bir hayli başarılı örnekler vermişlerdir. özellikle ilhan berk, galile denizi adlı şiirinde insanlar anlayamasın diye yazmış olabilir diye düşünüyorum. başlangıçta. ' hani getirin okuyayım hemen anlarım.' diyen ben, okuduktan sonra kara kara düşünmekteyim, bu adamların ne anlatmaya çalıştıklarını. belki de bir şey anlatmaya çalışmıyorlardır.
  edit: noktalama
  (bkz: turgut uyar)
  (bkz: cemal süreya)
  (bkz: ilhan berk)
  (bkz: ece ayhan)
  (bkz: ülkü tamer)

 • sibel

  yönetmenliğini ve senaristliğini guilloume giovanetti ve çağla zencirci'nin paylaştığı bu 2018 yapımı film, ufak yaşta konuşma becerisini kaybetmiş bir kadının yobaz bir toplumdakini yaşamını anlatıyor. yobazlar alınmasın, yobazdan kastımız öteki olanı düşman olarak gören bir güruh.
  başrolü damla sönmez'in oynadığı bu güzide film, sessizce çığlık atmanın ne olduğunu çok güzel anlatmış.
  genellikle bilinmeyenden korkulur. o korku da şiddeti, nefreti, ötekileştirmeyi de beraberinde getirir. farklı olana duyulan korku merakla yer değiştirince dünya daha güzel bir hale gelecektir(bu bir kamu spotudur.)

 • din ve inanç

  kişiden kişiye değişen, bundan ötürü herhangi bir doğruluğu bulunmayan(evrensel olarak) insanların kendini kandırma mekanizmasına verilen ad. diyeceksiniz olur mu öyle şey. maalesef efendim. tam olarak kesinliğinden emin olamama rağmen hepsi yalan gibi gözüküyor.

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...