osman uzun

1. Nesil Yazar
 • 551
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

Vikiler (551)

 • işsizlik arttı tüik düşürdü

  tüik, 2021 yılı mayıs ayı işsizlik verilerini açıkladı.
  .

 • fiyatlar su'dan ucuz

  rusyadan türkiyeye ziyaretçi trafiği katlanarak artmaya devam ederken, rus basınında türkiye paket tur fiyatlarının sudan ucuz olduğuna ilişkin haber yazı ve yorumlar çıktı
  .

 • btctürk sızıntısında 2.nci dalga

  btctürk sızıntısında 2.nci dalga .

 • memurun emeklinin zammını elektrik çarptı

  elektrik ve doğalgaz zamları memur ve emeklinin 6 aylık zam ve enflasyon farkına yansımayacak. zamlar temmuza kaydırılınca memur yıllık 314 lira zamdan oldu.

  hükümetin elektrik ve doğalgaz zamlarını yılın ikinci yarısına kaydırarak milyonlarca çalışan ve emekliye yapılacak maaş zamlarını düşük tutmayı hedeflediği bildirildi. zamlar temmuz yerine haziran ayında yapılmış olsaydı memur ve emeklilerin temmuz zammı yüzde 0.64 daha fazla olacak, en düşük memur 26 lira fazla zam alacaktı.

  zamlar 1 temmuz'dan itibaren geçerli olduğu için elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 oranında yapılan devasa zamlar hem memur ve emeklilerin beklediği ilk 6 aylık zam ve enflasyon farkını yükseltmeyecek hem de hükümet memur ve işçilerin toplu pazarlık masasına daha düşük bir enflasyon verisiyle çıkacak. uzun süredir baskı altında tutulan bir çok mal ve hizmette daha zam sağanağı yaşanmasından da korkuluyor.

  aman tüfe yükselmesin!

  memur ve memur emeklilerine bu yılın ilk 6 aylık dönemi için yüzde 3 zam verilmişti. ilk 5 ayda tüfe yüzde 6.39'a çıkarak zammı katladı. haziran enflasyonu önümüzdeki 5 temmuz pazartesi günü açıklanacak. haziran enflasyonunun yüzde 1.5 civarında çıkacağı tahminleri yapılıyor.

  tahminler tutarsa ilk 6 aylık tüfe yüzde 7.98'e ulaşacak. böylece memur ve emeklilerinin maaşına 6 aylık enflasyon farkı olarak 4.98 puan zam yapılacak. ayrıca ikinci 6 ay için de yüzde 3 zam verilecek. böylece toplam zam oranı yüzde 7.98 olacak. işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin aylıkları da direkt yüzde 7.98 arttırılacak.


  yüzde 0.64 zam uçtu

  hükümetin ilk 6 aylık tüfe'yi yükseltmemek için elektrik ve doğalgaz zamlarını temmuz ayına sarkıttığı ifade ediliyor. elektrik ve doğalgaza gelen yüklü zamlar haziran başında yapılmış olsaydı aylık tüfe tahmini yüzde 1.5 yerine yüzde 2.1'e, 6 aylık tüfe de yüzde 8.62'ye çıkacaktı. böylece memur ve emekliler yaklaşık yüzde 0.64 ilave maaş zammı alabilecekti.


  zamların temmuza sarkıtılmasında bu yıl kamu işçisi ve memurlarla yapılan toplu pazarlık görüşmelerinin de etkisi olduğu belirtildi. pazarlık masasına ilk 6 aylık tüfe'yi getirerek düşük zam vermeyi hedefleyen hükümetin bu nedenle tüfe'yi artıracağı bilinen bir çok zammı temmuza ertelediği ifade ediliyor.

  çalışanların ve emeklinin kaybı yıllarca devam edecek

  zamlar haziran yerine temmuza kaydırıldığı için en düşük memurun zam kaybı aylık 26, yıllık 314 lira oldu. en düşük memur emeklisi de aylık 18 lira, yıllık 224 lira kaybetti. en düşük işçi emeklisinin kaybı da yıllık 115 lirayı bulacak.

  zamlar aynı zamanda bir sonraki 6 aylık dönemin zam tabanını oluşturduğu için yaşanan kayıp yıllarca devam edecek. çalışan ve emekliler kaybederken, zamların ertelenmesi sayesinde hükümet sadece memurlara, aylık yaklaşık 137.5 milyon lira, yıllık da 1 milyar 650 milyon lira daha fazla zam vermekten kurtuldu.
 • doğal gaz ve elektriğe zam

  her ay başı doğalgaz petrol bulmamıza rağmen yine zam.
  türkiyenin bütün derelerine hes (baraj) yaptık elektriğe zam.

 • kapsam dışı kalan tasarruf tedbirleri

  tasarruf tedbirleri: cumhurbaşkanlığı ve tbmm genel sekreterliği'nin kapsam dışı bırakıldığı genelgede ne var?
  .

 • devletin faturalarını kim ödüyor

  ayrıntılar link'de
  .

 • 23 haziran canlı yayın gündem

  abd senatosu dış ilişkiler komitesi yunanistan'a askeri yardım yasa tasarısını onayladı.

  ab, liderler zirvesi'nde "türkiye'deki sığınmacılara destek" konusunu da görüşecek.

  denize sıfır araziler özelleştiriliyor.

 • erdoğan gençlerin gecikmeden evlenmesi için tavsiye verdi

  erdoğan: 30 yaşından önce ne erkekler ne kızlar evleniyor
  .


  erdoğan: 30 yaşından önce ne erkekler ne kızlar evleniyor
  erdoğan, gençlerin "gecikmeden evlenmesi" için tavsiye verdi

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, babalar günü dolayısıyla video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen gençlerle buluşma programına katıldı.

  erdoğan, burada yaptığı konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı.

  cumhurbaşkanı, gelecekte birer baba adayı olan bizlere bir baba ve dede olarak tavsiyeleriniz nelerdir? sorusuna şöyle yanıt verdi:

  önce kendini ihmal etme, sen de tabii çocuk sahibi olacaksın, çocuklarını ihmal etme. şimdi şöyle bir moda başladı. 30 yaşından önce ne erkekler evleniyor ne kızlar evleniyor. geleceğin anne ve baba adaylarına ilk ve en önemli tavsiyem bir defa birbirinizi sevin, birbirinize saygı duyun, birbirinizi sahiplenin, daima yan yana, omuz omuza olun. ailesine sahip çıkamayan hayatına da sahip çıkamaz. böyle bir insanın da ülkesine ve dünyasına hayırlı işler yapabilmesi aslında mümkün değildir. ben inanıyorum ki sizin özellikle evlilikte yaş sürecini çok fazla ilerletmeden, gecikmeden evlenmek, bunu hem gençlerimiz hem kızlarımız için söylüyorum. bir de tabii nikah törenlerinde hep söylerim, 'en az 3 çocuk.' çünkü buna ihtiyacımız var.

 • kripto paralar için yeni düzenleme geliyor

  önemli adım atıldı... çalışmalar hızlandı! kripto paralar için yeni düzenleme geliyor
  .

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...