olricinalbayi

1. Nesil Yazar
 • 708
 • 14
 • 8
 • 1
 • 2 Saat önce

biraz da anlayış ama

bundan bir ay falan önce burada kripto para terimleri paylaşıyordum. bir arkadaşın yaptığı yorum: "kardeşim her coine bir başlık mı açacaksın? kripto para ile ilgilenmeyen rahatsız olur?"

bu sözlük kurulduğu günden beri bir grup yazar, kendilerini daha üstün gördüklerinden midir nedir, sürekli insanların yazdıklarına karışıyor. "öyle başlık mı olur?", "bu başlıktan zaten bin tane var", "başlıkta şuna da yer verilmeli" vs. vs. tamam, imla kuralları önemli, kalite önemli, sözlüğün bir düzen içinde yürümesi önemli ama insanların sosyal medyada ya da internette en çok istedikleri şey özgürlük. yani özgürce, kimse karışmadan istediklerini paylaşabilmeleri. insanlar zaten gerçek hayatlarında yeteri kadar "el alem ne der" baskısıyla yaşıyor, üstüne benzer muameleyi bir de burada görünce gidiyorlar. sonra "sözlük neden aktif değil?", "haluk tatar buraya neden el atmıyor?" diye bir sürü tantana.

peki olması gereken ne?
bu sözlüğün zaten her biri birbirinden kaliteli moderatörleri var. eğer üyelerin uyarılması gerekiyorsa moderatörler tarafından uyarılmalı. ama bu da sistemli olmalı. moderatörler de elinde yetkisi var diye herkül kesilip de zıtlaşmamalı üyeyle. usulünce ve kararınca. ama bugüne kadar kaç "yerli" platforma üye olduysam hepsinde olan şu: bir üye bir şey paylaşıyor, öbürü kendince kusurlu bulduğu için çamur atıyor, moderatör herküllük yapıp ortalığı dağıtıyor ve sonuçta üyeler dağılıyor.

burada kaliteli bir şeyler görmek istiyorsanız başkalarını düzeltmek yerine kendiniz kaliteli şeyler yazmalısınız. çünkü yeni üye olan birisi ilk paylaşımını diğer üyelerinkine bakarak yapıyor. diğer üyeler soru sorduysa soru soruyor, haber eklediyse haber ekliyor. yani siz eğer ki kaliteli şeyler paylaşırsanız, çamur atmak için dahi olsa vasat içeriklere yönelmezseniz bir süre sonra zaten o içeriklerin elendiğini göreceksiniz.

yeter ki biraz anlayış gösterin, yeter ki biraz sabredin. bir düşün artık bir diğerinin yakasından.

Vikiler (708)

 • 23 haziran canlı yayın gündem

  fed'den enflasyon mesajı link
  pkk ve peşmergeler arasındaki gerilimle ilgili neler biliniyor? link
  reuters'a göre merkez bankası başkanı kavcıoğlu, türkiye'nin iki ülkeyle swap anlaşması yapmaya yakın olduğunu söyledi link
  cumhurbaşkanlığı personel müdürü, sayıştay başkanı oldu link
  abdli heyet türkiyenin kabil teklifini görüşmeye geliyor link
  başkan erdoğan: salgın cenderesinden turkovacla kurtulacağız link
  ilim yayma ödülleri türkiyenin nobeli açmasanız da olur

 • a milli takımının euro 2020'den elenmesi

  gayet olası bir durumdu ve oldu. final konuştuğumuz günler eskide kaldı. takım olmak için önce birlik olmak lazım. ülkenin neresinde birlik kaldı ki futbolda da olsun. millilik konusuna hiç girmiyorum bile

 • bir insan kendini geliştirmeye nereden başlamalı

  kafasındaki kesinliği sabit düşüncelerin de yanlış olabileceğini anlayarak başlayabilir.

 • erdoğan gençlerin gecikmeden evlenmesi için tavsiye verdi

  dünya daha sıcak, ülke daha kurak,, salgınla baş edilemiyor, denizler ölüyor, insanlar fakir ve işsiz ve evlilik öyle mi? ben 27 yaşında bir devlet memuruyum. öyle çok refah içinde yaşamıyorum ama aç da değilim şükür. evim var ve araba alacak para biriktirebilirim. yine de cesaret edemiyorum evlenmeye.

  diyelim ki evlendim. artık kendi adıma kaygılanmasam da eşim adına kaygılanmam gerek. onun refahı ve güvenliği için yani. hadi bunu sağladım diyelim, eşim çocuk sahibi olmak istediği zaman ne yapacağım? o çocuğun düzgün bir eğitim almasını nasıl sağlayacağım? o çocuğun bu kuraklıkta ve gelecekte kıtlık baş gösterince düzgün beslenmesini nasıl sağlayacağım? o çocuk 20'li yaşlara gelip dünyanın halini görünce, kuraklıkla, salgınlarla, savaşlarla yüz yüze gelince hiç mi sövmeyecek beni neden yaptınız diye?

  dünyanın en refah yerlerine bakın, nüfusları bizim istanbul'dan az. demek ki önemli olan nicelik değilmiş. demek ki çokluğun olduğu yerde yokluk oluyormuş. tutturmuşlar bir nüfus azalırsa azınlık oluruz diye, gidiyorlar. kolayı var kardeşim, zorlaştır vatandaşlık şartlarını, sonra istersen yok ol. tutturmuşlar evlilik allah'ın emri diye. neden allah'ın başka emirlerini yerine getirme konusunda da bu kadar ısrarcı olmuyoruz? allah çalmayın da diyor, öldürmeyin de diyor, israf etmeyin de diyor?? tüm dünya allah'ın emirlerine uyup güvenli bir yer olsa zaten herkes evlenir. önce bir şeyleri düzeltmek gerekmez mi?

  işyerinde her gün biri tutup evlen diye nasihat ediyor bana. ama bunu yapanların hepsinin de çocukları işsiz,, dertleri büyük. hele bir iki kişi var mesaiden sonra 30 tl için kahvehanede çalışıyor gece boyu. niçin? çocuğuna sabah harçlık vermek için? allah aşkına söyleyin, ben bunları görüp de nasıl evleneyim ya, nasıl? değil 30, 50 yaşında evlensem iyidir. gerçi çok da dert değil artık evlenmemek ya, neyse. hazır sözlük de boşalmışken içimi dökmek istedim.

 • çin bankaları dijital yuan için 3 binden fazla atm kurdu

  dolara karşı yeni bir rezerv para hareketi başlatma çabası adına önemli bir adım atıldığını düşünüyorum. bakalım amerika dijital yuan ile anında ve hızlı para alış verişini denetleyemeyince ne yapacak.

  bu arada bilira diye bir proje ile dijital tl tryb çıkarılmıştır. bilginize.

 • sözlük kapanacağı zaman sözlüğe girenler

  "biz de buradayız" pozu vermektir.

 • gelecek nesillere bırakılması gerekenler

  ahlak, para, güvenlik. gerisini onlar halleder.

 • hepinize teşekkürler... yolun sonu

  hocam kaliteyi koruyacağız diye herkes yeni içerik üretmeyi bırakıp birbirinin yazdığına müdahale etti. e bu da soğuttu insanları yavaş yavaş işte. sözlük çok aktif oldu, aşırı aktif dediler, çok pasif kaldı, niye aktif değil dediler. başlık açtık, her şeyi tek tek açacak mısın dediler. sonu bu oldu. umarım yeni platformda buna dikkat edilir.

 • koca verdiğim sayı hatalı çıktı

  hangisi diye sorulması gereken açıklama. çünkü verdiği hiçbir sayı doğru değil.

 • flört döneminde sabah beni uyandırır mısın eşiği

  orta flört döneminden ileri flört dönemine geçişin göstergesidir. aynı zamanda flörtün sonuna yaklaşıldığını da gösterir.

Favori Vikileri (9)

 • sözlük kuralları

  sözlükte yazar olmak çok zor değil biliyorsunuz. özellikle yılbaşından önce yazar alımını hızlı yapıyoruz. lakin yazar kalmanız için lütfen bu kurallara uyun. çünkü burası sizlerin birbirinize sunacağınız "kalite" ile güzel.

  bazı durumlar ihtar sebebidir. ilk ihtar sarı karttır. ikinci ihtar ise kırmızı kart. yani ihraç edilirsiniz. her ne sebep ile olursa olsun, sözlüğe geri gelemezsiniz.

  1- her türlü küfür ve hakaret ihraç sebebidir. kime ve hangi şartta küfür ve hakaret yazdığınızın önemi yoktur. ihtarsız sözlükten süresiz ihraç edilirsiniz.

  2- ötekileştirmek, dini veya siyasi görüşünden dolayı sözlük üyelerinden birini etiketlemek ihtar sebebidir.

  3- sözlük içinde bir şey satmaya çalışmak, özellikle reklam yapmak ihtarsız ihraç sebebidir. ileride izin verilene kadar sözlükte ticaretin her türlüsü yasak.

  4- sözlük hesabınızı başkasını kullanır ise, kalıcı olarak silinir. birden fazla hesap açmak ihraç sebebidir. tüm hesaplarınız silinir.

  5- öncelikli amaç sözlükte doğru, kaliteli ve türkçe dil bilgisi kurallarına uygun paylaşımdır. özensizce yazanlar, bunu devamlı yapıyorsa uyarılır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  6- sizin özgürlük isteğinize saygımız var. ama sınırlarınız başkasının özgürlüğüdür. lütfen başkalarını üzecek şeyler yazarken, dikkatli olun. bu sözlükte yazdığınız her kelimeden yasal olarak sorumlusunuz. rumuzunuz size yasal koruma sağlamaz.

  7- başlık açarken çok özen gösterin. önceden var olan başlığı açmak ihtar sebebidir. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  8- sözlükteki bazı özellikler zaman ile gelişecektir. örneğin vs ve anket özellikleri şu an tüm yazarların kullanımına açık değil. çünkü ekşisözlük gibi sitelerden farklı olacağımız bir çok özellikten birisi. bu yeniliklerin kullanımı için size ilk başta yetki verilmemesini anlayış ile karşılayın. sözlükte fenerbahçe vs galatasaray gibi bir kıyaslama altında enerji harcamanızdan ise, daha gündeme odaklanmanızı tercih ederiz. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  9- dini ve siyasi konuları tartışırken, bir grubu, zümreyi, ırkı, aileyi, inancı zedelediğinize inanıldığında yazdığınız silinir. ihtar da alabilirsiniz. ihraç cezası uygulanabilir.

  10- sözlük yazarı olmanız, kazanılmış hak değildir. lütfen kurallara uyum sağlayınız. bu kurallar her an güncellenebilir. okumak ve bilgili kalmak sizin sorumluluğunuzdur.

  11- henüz olmamış olaylara, önceden başlık açmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  12- her türlü indirme linki vermek yasaktır. gidilen link virüs ya da trojan içerebilir. içermese bile indirme linki vermek yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir. tekrarında ihraç edilebilirsiniz.

  13- bir yazarı hedef göstermek yasaktır. özelden küfür etmek, tehdit etmek yasaktır. 15 gün ile ihraç arası hesap dondurma uygulanabilir.

  14- rahatsız edici görsel yüklemek ve kullanmak, yukarıdaki küfür maddesi ile aynı uygulamaya tabidir.

  15- hesap satışı ihraç sebebidir.

  16- başlıkları yukarıda tutmak için "up" ya da "güncel" gibi kavramlar yazmak sadece toplumsal bir kampanya ise izinlidir. kendi başlığına bunu yazmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  17- kaynaksız bilgi getirmek ve kopyalamak yasal olarak suç zaten. lütfen başka yerlerden getirdiğiniz bilgileri kopyala-yapıştır yapmayın. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  18- sebepsiz yere sözlük ortamını, yazarları kötülemek, nefret sunmak ihtar veya ihraç sebebidir. başka yazarlara hakaret edemezsiniz. emeklerini aşağılayamazsınız.

  19- sözlüğü forum olarak kullanmak yasaktır.

  bu sözlükte okuyucu veya yazar olarak bulunan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

  sevgiler

  haluk tatar

 • bbc yapımı izlenmesi gereken mini diziler

  1) gurur ve önyargı
  2) kuzey güney
  3) savaş ve barış
  4) sefiller
  5) emma
  6) jane eyre
  7) little dorrit
  8) the night of
  9) state of play
  10) the hallow crown
  11) bleak house
  12) our world war
  13) wolf hall
  14) 37 days
  15) parade's end
  tavsiye edeceğiniz diziler varsa buyrun.

 • kehf suresi

  daha bugün sırf bu tip paylaşımlar yüzünden kavga çıktı ve hâlâ aynısı devam ediyor.

  edit

  çok teşekkür ederim aldığım ilk dislike oldu.

  edit 2

  kavga ortamı yarattığını söylemem nasıl bir sorun olmuş merak ettim. ayasofya camiideki limonlu kolonyayı anlamaya başladım sanırım.

 • adsl vdsl fiber farkı

  efendim adsl de vdsl de fiber de bambaşka teknolojilerdir. hıza göre isimlendirme yapılmaz.

  adsl, dial-up bağlantının gelişmiş versiyonudur. yani ev telefonu hattını kullanır. gelen ev telefonu hattını ikiye bölerek telefon ve internet hattı olarak ayırır. haliyle maksimum 16 mbps internet verebilir*.

  vdsl ise telefon kablosu kullanmaz. santral ile aranda bakır lan kablosu çeker. telefonla işi olmadığından çok daha hızlıdır. adsl ile aynı modem kullanılamaz. teorik hız limiti 100-150 mbps'e kadar çıkabilir ama kimseye 100 mbps'den fazla veremezler.

  fiber ise bambaşka bir teknolojidir. fiber optik kablolarla santralden evinize kadar kablo çekilmesiyle mümkündür. dolayısıyla 1000 mbps'e kadar internet alabilirsiniz. fakat bu hızı türkiye'de kolay kolay kimseye vermezler.

  bir de docsis denen teknoloji vardır. bu da tv kablosundan internet sağlar. docsis 3.0 ile türksat 100 mbps hız verebilmektedir.

  sadede gelirsem, bunlar teknoloji isimleridir. yani bir firma fiber veriyorum diyip size 1 mbps hız da satabilir. o sağlayıcının sizi limitlemesine kalmış bir iştir. isimlerle hızların ilgisi yok, teknolojinin ilgisi vardır.

 • ücretsiz stok video siteleri

  bilmen lazım kanalına video hazırlarken kullandığım ücretsiz stok video ve fotoğraf sitelerini sormuştunuz dün katıl özel canlı yayında.
  pexels, pixabay, mixkit en çok kullandıklarım bunlar.
  freestock, vidsplay sitelerine de bakabilirsiniz..

 • alparslan türkeş mal varlığı

  davalık olan malvarlığı türkeş'in malvarlığı

  4 haziran 1990 beyanı
  istanbul yakacık'ta 300 metrekare arsa ve 360 metre kare ev
  izmir özdere'de 450 metrekare arsa, 10 metrekare ev
  oran'da 200 metre kare ev
  fethiye anadolu yapı koop. bir adet hisse
  ankara'da eşine ait 100 metrekare
  bir adet 1984 mercedes
  1982 audi otomobil
  emekli maaşı
  25 adet bilezik, 60 cumhuriyet altını
  muhtelif bankalarda 142 milyon mevduat
  1991 beyanında ek olarak
  bandırma'da 400 metrekare arsa
  ayrancı'da eşine ait 136 metrekare
  5 bilezik
  mevduat ise 1991'de 2.5 milyar
  emekli maaşı
  bir önceki beyandaki arabalar yerine
  1991 mercedes 190
  1991 model audi
  ek olarak
  ankara altındağ'da 613 metrekare arsa hisseli
  izmir konak'ta 153 metrekare daire hisseli
  ankara çankaya'da eşine ait 2 adet 133 metre kare daire
  s.s atakent konut yapı kooperatifi'nde bir adet hisse.
  bir önceki beyandaki otomobiller bu bildirimde de aynen;
  cumhuriyet altını 5 adet
  bilezik 6 adet
  nakit para 2 milyar 611 milyon 400 bin 158 lira
  ayrıca 45 bin alman markı,
  2 bin abd doları
  1 adet av tüfeği,
  2 adet kırıkkale tabanca
  1 adet rus yapısı tabanca

  haber sağlam kaynak bir çok yerde teyit edilmiş ve eşi dava açtığı için haberdar olunan bir hadise.
  sormak istiyorum milliyetçilik, vatanseverlik bumu ?
  sizin gibi türkiye'nin yedikçe doyamayan insanların desteği ile astığım astık kestiğim kestik davranan siyasetçilerini kitaplardan silip atmalı vatan haini ilan etmeli tek bu görüşten değil her kesimden ne kadar yolsuzluk yapan varsa idam edilmeli ki en büyük suç budur bence.

 • yazar sayısı limiti

  senvikide yazar sayısı limitlidir. her ay belirli sayıda yeni yazar alacağız. bu artış sadece örnek amaçlı açıklamak için yazarsak şöyle olacak.

  yılbaşına kadar 2000 yazar alacağız mesela. tekrarlıyorum bu sayı örnektir. sonra her ay sadece 50 yeni yazar alınacaktır. bu sayı da örnektir.

  peki neden böyle çünkü binlerce insanın kafasına göre saçmaladığı sözlükler zaten var. amaç saçmalamak yerine bilgi paylaşan sınırlı sayıda insan ile kaliteli bir ortam sunmak.

  bu neden gerekli bir bilgi? çünkü hesap alıp, yazmadan öylece pasif duran hesaplar var. her ay en pasif 50 hesap silinecektir. bu da örnek bir sayı ama tam olarak ertesi ay yeni gelecek yazar sayısına eşit olacak.

  burası kaliteli olsun diye her adımı sizin için atmaya niyetliyiz. lütfen siz de faydalı paylaşımlar ile bize destek olun.

  limit ileride artabilir. ancak ilk bir yıl kontrollü kalite ilkesi hedefimiz.

 • ingilizce öğrenmek için site ve uygulama tavsiyeleri

  site olarak:
  -news in levels: yayınlanan her haberin 3 seviyesinin bulunduğu, kendi seviyenize uygun olarak istediğinizi okuyabileceğiniz ve haber sonundaki kelimelerle dağarcığınızı geliltirebileceğiniz sitedir. ayrıca haberin seslendirmesi de sayfanın altında eklidir.

  uygulama olarak:
  -cake: çeşitli film, dizi veya youtube videolarından derlenen kısa kısa kliplerle ve her klipteki anahtar kelimeler veya kalıplarla ingilizce-türkçe altyazı seçeneğiyle birlikte konuşma ve dinlemeye odaklı becerilerinizi geliştirebileceğiniz uygulamadır.

  ben ikisini de kullanıyor ve çok yararlı buluyorum. tavsiye ederim.

 • senviki'inin amacı

  burası neden var? aslında bu tür forum amaçlı başlıklar açılmasın diye ama ben kuralı ihlal ederek başlayayım.

  burası var çünkü küfürsüz, bilgi vermeyi amaçlayan bir aile ortamı olsun istedik.
  burası var çünkü taraf tutmadan, kavga etmeden tartışmayı öğrenelim.
  burası var çünkü sizler bana bu gücü, desteği, imkanı verdiniz. minettarım.
  burası var çünkü bu aptal pandemi bittiğinde buluşacağız.
  burası var çünkü biz "biziz"
  burası var çünkü hep birileri kendi grubunu kayırdı, savundu. biraz da biz birlik olalım.
  burası var çünkü bölünmeyi bize öğrettiler. artık birleşecek bir yer olsun.

  sevgilerimle

  haluk tatar

 • Daha önce hiç görseli olmamış...