marscan

Çaylak
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

Vikiler (1)

 • han hanedanı

  han hanedanı, antik çin'in büyük hanedanlarından biriydi. çin kültürünün çoğu han hanedanlığı döneminde kurulmuştur ve bazen antik çin'in altın çağı olarak adlandırılır. bir barış ve refah çağıydı ve çin'in büyük bir dünya gücüne genişlemesine izin verdi. han hanedanlığı dönemi, bir icat ve bilim dönemiydi. en önemli icatlardan biri kağıttı. kağıt, hükümetin kayıtları kolayca tutmasına ve imparatorluğun her yerine talimatlar iletmesine izin verdi.

  han hanedanı, mö 206'dan ms 220'ye kadar 400 yıldan fazla hüküm sürdü. qin hanedanlığı'ndan sonra ikinci imparatorluk hanedanıydı. bunu üç krallık dönemi izledi.

  han hanedanlığı, qin imparatoruna karşı bir köylü ayaklanmasıyla başladı. köylü bir ailenin oğlu liu bang tarafından yönetiliyordu. qin imparatoru öldürüldüğünde, liu bang ve rakibi xiang yu arasında dört yıl süren bir savaş çıktı. liu bang savaşı kazandı ve imparator oldu. adını han gaozu olarak değiştirdi ve han hanedanlığı'nı kurdu.

  imparator gaozu'nun yaptığı ilk şeylerden biri kamu hizmetini kurmaktı. imparatorluğu yönetmesine yardımcı olmak için hakkında birkaç eğitimli adam topladı. daha sonra han imparatorları, hükümeti yalnızca en zeki erkeklerin yönetmesini sağlamak için sınavlar ve okullar kuracaklardı. bu yönetim yöntemi 2.000 yıldan fazla sürecek.

  han hanedanlığı dönemi, bir icat ve bilim dönemiydi. en önemli icatlardan biri kağıttı. kağıt, hükümetin kayıtları kolayca tutmasına ve imparatorluğun her yerine talimatlar iletmesine izin verdi.

  diğer önemli buluşlar arasında demir döküm, ürün rotasyonu ve akupunkturun yanı sıra tıp, matematik, bina, tarım, mühendislik ve astronomideki gelişmeler yer alıyor.

  şehirlerde birçok insan yaşıyordu. halı ve sanatla süslenmiş büyük evlerde yaşayan zenginler için hayat güzeldi. ipek cüppeler giymişlerdi ve iyi eğitilmişlerdi. kalabalık evlerde yaşayan ve çoğu zaman yiyeceksiz kalan yoksullar için şehirde hayat zordu.

  tüccarlara genellikle saygı gösterilmezdi. bununla birlikte, özellikle ipek yolu ve ülkede genel barış nedeniyle gelişen ticaretle zenginleşmeyi başardılar. tüccarların beyaz elbise giymesi ve yüksek vergiler ödemesi için kanunlar çıkarıldı.

  han ekonomisindeki en büyük ürünler demir, tuz, bakır işçiliği ve ipekdi.

  ipek yolu, han hanedanlığı döneminde kurulmuştur. çin'den avrupa'ya giden bu ticaret yolu, büyük bir zenginlik ve lüks eşya kaynağıydı.

  sosyal statü çok katıydı. 20 statü kademesi vardı ve her seviye artan ayrıcalıklara sahipti. tüccarlar alt sıralarda yer alırken zanaatkarlar, doktorlar ve çiftçiler oldukça üst sıralarda yer aldı...

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...