mahmut yilmaz

1. Nesil Yazar
 • 117
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

Vikiler (117)

 • yazdıklarımız nereye gidecek

  açıkçası bunu ben de merak ettim. buranın kapatılacağını haluk hocanın entry'si ile gördüğüm için bana çok sürpriz oldu. ben ara sıra girip bir şeyler okuyup yazıp çıkan birisi olduğumdan sanırım çok takip edemedim.

 • muharrem ince

  bir kaç saat önce oğuzhan uğur'un babala tv adlı kanalında oğuzhan uğurun sorularına cevap verdiği bir videosu yayınlandı bence ilgili herkes izlemeli. jahreinin babacan ile yaptığı yayından sonra beni çok heyecanlandırdı. konuşma hakkında bir çok tartışma yapılabilir. ayrı bir başlık da açılaiblir.

 • islam

  buraya tartışmaya mahal vermeyecek kadar objektif şeyler yazılmadığı sürece sözlük kurallarına aykırı olduğunun farkında olarak yazı yazalım lütfen.
  mükemmel olduğu iddia edilen bir din. -her zaman söylenen bir söz vardır "mükemmel olan müslümanlar değil islamdır" şeklinde- kendinden önce gelen iki semavi dini de kabul ediyor -hıristiyan ve musevilik-. dünyanın görece fakir ve gelişmemiş ülkelerinde inanılan bir din. -düşünün yani türkiye en iyi ülkelerden-.

 • günlük diş fırçalama sayısı

  lütfen unutmayalım ki çok fazla diş fırçalamak dişlerinize zarar verir. çoktan kastım illa sayı olarak değil, çok hızlı çok bastırarak da fırçalamayın lütfen.

 • kamet

  ezandan sonra namaz kılmak için tekrar ezan okunmasıdır. nasıl bir gelenek olduğunu bilmiyorum ancak cemaat yurtlarında uygulanıyordu. kamet getirmek şeklinde kullanılıyor. ikinci okunan ezanda şu an hatırlamadığım küçük bir farklılık var. kusura bakmayın.

 • mukavemet

  ben çok geç öğrendiğim için buraya yazma gereği duyuyorum. mukavemet ile alakalı küçük bir bilgi. üstte de yazıldığı gibi mukavemet dayanma demek. ben elbiselerin yüksek sıcaklıkta yıkandığında mukavemetinin azaldığını bilmiyordum sürekli yüksek sıcaklıklarda yıkıyordum. hal böyle olunca çok çabuk eskidiler. siz yapmayın. bunun dışında mukavemet hayatımızın her anında dikkat etmemiz gereken bir gerçek. özellikle mühendis olanlar ya da olacaklar ne dediğimi daha iyi anlayacaktır.

 • bay meral

  daha ne kadar saçmalayabilirler diyoruz... ama yok rekor üstüne rekor. kimse de bu bunak ne diyor demiyor. bunak derken dedemden bahsediyorum yani.

 • manga

  sevidiğim bir müzik grubudur. bence gerçekten eurovision'da birinciliği hakediyorlardı. ancak şarkının da konusu olan ırkçılığa kurban gittiler. belki de siyasal çıkar meselesidir kim bilir.

 • bill gates kripto para değil trakya'da toprak alıyor

  cidden ne içiyorlar bu insanlar anlamıyorum sanki tek yatırım olarak toprak alıyormuş gibi "toprak alıyor çünkü kripto paralar batacak" diyor. bir de daha da kötüsü 22.000 dönüm ciddiyeti anlatabilmek adına 2200 hektar alan satılıyor ve bunu iyi bir şeymiş gibi söylüyorlar.

 • uyanır uyanmaz ilk ne yapıyorsunuz

  saatin kaç olduğunu tahmin etmeye çalışıyorum

Favori Vikileri (3)

 • andımız

  türküm, doğruyum, çalışkanım,
  ilkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
  ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
  ey büyük atatürk!
  açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
  varlığım türk varlığına armağan olsun.
  ne mutlu türküm diyene!

 • suriyelilerin türk nüfusunu geçtiği yerler

  bizim sokak!

  1-2 yıl önce bir kaç suriyeli aile vardı apartmanların en alt katını kiralamış ve hepsi aynı yerde yaşıyordu. şimdi o apartmanların bütün dairelerinde suriyeliler oturuyor. hepsinde en az 3 çocuk var. dışarı çıkmaktan tiksiniyorum artık bunları görmekten. markette denk geliyorlar. 2 kelime türkçe öğrenmemiş kasiyer arkadaşı uğraştırıyor. 2 kelime türkçe öğrenmiş olan bir tanesi de diyor ki "merak etme sana arapça öğretirim".

  ben ırkçı bir insan hiç olmadım. bütün insanlara saygım vardır. ama devletin hiçbir plan yapmadan, ekonomik ve sosyolojik yönden hiçbir şeyi düşünmeden bütün suriyelileri ülkeye alması bize yapılan büyük bir haksızlık.

  onların her çocuğu için yardım yapıldığını, kira yardımı yapıldığı falan duyuyorum. hiç adil değil. bursa çarşamba mahallesinde türkçe konuşan insan bulamazsınız. türkçe tabelalı iş yeri bulamazsınız. işin garibi de kimsenin dükkanında bir vergi levhasıdır bir iş yeri açma iznidir falan hiçbir belge yok.

  ben bir şirket kurmaya kalkıyorum. oradan oraya gönderip dünyanın belgesini iznini alıyorum. bu yüzden insanlar bu suriyeliler'den nefret ediyor.

  bir sürü tanıdığım da çocuklarının geleceklerini düşünüp bu ülkede çocuk mu yapılır diyor. çocuk yapmıyor. ama bunlar hunharca çoğalıyorlar. yakında tüm türkiye'yi ve ileride tüm dünyayı saracaklarmış gibi hissediyorum.

 • okulda verilmesi gereken dersler

  belçikada yaşıyorum ve eğitim sistemine hayranım. 6+6 yıl şeklinde uygulanmakta (1. 6 yıla ilk okul, 2. 6 yıla orta okul denmekte).
  6. sınıfda cinsel eğitim var(çocuklar genelde ergenliğe girmeden önceki yıl veriliyor. 10-11 yaşlarında)
  4. sınıfdan itibaren 3 yıl boyunca mayıs ve haziran aylarında cuma günleri tüm gün yüzme dersleri var(zorunlu).
  anne babası ayrılmış çocuklar için 2 karne oluşturuluyor ve uzakta olan veliye postalanıyor.
  matematik derslerinde ki en ağır konu üslü sayılar. daha ağır konular üniversitede başlıyor.
  çocukları mutlaka devlet kurumlarında gezdirip bilgi veriyorlar.
  topluma eğitimi verdikleri için inanılmaz sistemli spor komplexleri var. çocuklar istedikleri branşları seçebiliyor.
  çok iyi derecede yabancı dil seviyeleri mevcut (belediye otobüs şoförleri flamanca, fransızca ve ingilizce biliyor)

  türkiyede eğitim almış biri olarak farkı çocuklarda rahatlıkla görebiliyorum.

 • Daha önce hiç görseli olmamış...