kimliğini arayan adam

Çaylak
 • 7
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

Vikiler (7)

 • ülkenin sorunlarını yazıyoruz

  yüzlerce sorun ve binlerce çözüm yazılabilir ama en önemlisi bu yazılanları uygulayacak olanlar.

  yani esas sorun yönetimde. tek adam ile hiç mi hiç olmuyor, güçlerin ayrıldığı bir sistemde yetkin bir yönetim kadrosu işlere dört elle sarılmalı. başka türlü olmaz.

 • idam gelmeli mi

  bu ceza yalnızca suçunda şüphe bulunmayanlar için gelmeli. suçunda en ufak bir şüphe bulunan kişiler icin kesinlikle uygulanmamalı.
  ayrıca siyasiler için bu şüphe meselesinin manipülasyona daha açık olmasından dolayı uygulamanın 10 yıl kadar geciktirilmesi ve bu sayede iki dönem sonraki hükümet döneminde uygulanması daha uygun olacaktır.

 • konda hayat tarzı anketi

  aşağıda kendi sitesinden aldığım bilgilendirme yazısının bir kısmını paylaşıyorum.
  kendi testimde endişeli modernler grubuna yakın çıktım, gerçekte de türkiye ortalamasına göre konumumun buralarda olduğunu tahmin ediyorum, yani testi anlamlı buldum. hayat tarzı kümelerinin haricinde yaş grupları, eğitim seviyeleri ve dini yönelimler icin de kümeler oluşturulmuş. bu sayede yönelimlerin görünürlüğü artmış ve değerlendirilmesi de kolaylaşmış. çevremdeki insanların sonuçlarını merak edip testi paylaşıyorum, sözlükte de paylaşmak istedim.
  anket

  --- spoiler ---
  konda hayat tarzları 2018 araştırmasının verisinde ortaya çıkartılan geleneksel değerler ve modern pratikler eksenlerinde toplumun nasıl dağıldığını ve konumlandığını anlamayı mümkün kılıyor.
  eksenler
  türkiyede 15 yaş üstü nüfusu temsil eden 5793 kişiyle bir saha çalışması yaptık...
  hayat tarzı kümeleri
  sağ üst köşeye gittikçe modern pratikler puanı artıyor, geleneksel değerler puanı düşüyor. sol alt köşe ise modern pratiklerin azaldığı, geleneksel değerin arttığı bir alan...
  --- spoiler ---

 • 5 mart canlı yayını

  çin ülkeye gelen yabancılar için rektal sürüntü isteyecek mi
  link

  çift kat maske korumayı %85'ten %89'a yükseltiyor link

  abdde kongreden mali kriz uyarısı link

 • 18 yaşınıza tavsiyeler

  ıtu uçak güzel tercih. boğaziçi makine, inşaat, matematik, fizik, psikoloji ekonomi düşün. tıp zaten düşünme aynı enerjiyi diğerlerinde harcasan uçacaksın zaten. eşit ağırlıktan girersen daha iyi derece de yapabilirsin bunu iyi düşün.
  taze bilgilerinle özel derse yüklen, kendi paranı kendin kazan namerde muhtaç olma. okul derslerini de özel ders anlatabilecek kadar iyi öğrenmeye bak, akademisyen olmam memur olmam şu olmam bu olmam deme, tercih etmiyorum şu an de. hayat yapmam dediklerine mecbur bırakıyor, elinde ortalaman puanın olur, yarın lazım olacak. son senelerinde ilk sınıf derslerinin notunu yükseltmeyi de düşün, kat kat kolay gelecek.
  yurtta kal evle uğraşma ilk senelerde, kazanmaya başlayınca eve çıkarsın zaten.
  ilk sene ingilizceyi bitir sonra almancaya yüklen sona doğru ispanyolca öğren, inşaat seçmezsen arapça sevdasından vazgeç zaten.
  okulunun tesisinden faydalan düzenli spor yap, kalan saçına da iyi bak.
  okul klüplerini değerlendir
  erasmus ve work and travel yapmazsan için yanar.
  asla okulu kısaltma, hatta uzat. yazarken bile aptalca geliyor nasıl bunu yapabilirsin kendine.
  stajlarını aylar öncesinden ayarla, erişebildiğin en üste eriş.
  eksiyi iyiyken takip et, zaten bozacak, bozana kadar algını aç.
  youtube u keşfet. video eğitim siteleri göz bebeğin olsun.
  haluk hocayı keşfet, olmadı izgoren akademiyi keşfet

 • müfredatı belirleme şansım olsaydı

  kesinlikle doğru akıl yürütmeyi öğretmek adına zorunlu mantık dersi koyardım. eğer en küçük yaşlardan itibaren safsata (fallacy) dediğimiz mantık hatalarını yapmamayı ve daha da önemlisi bu hatalara kanmamayı öğretebilirsek inanıyorum ki ülkece çok başka bir anlayış düzeyine yükseleceğiz.
  tabi bu ders önce üniversite düzeyinde okutulmalı sonra lise sonra ilkokul seviyesine inmeli, aksi taktirde ebeveynler durumu kaldıramayacaktır.

 • üreme ehliyeti

  ehliyet demeyelim de yükümlülük diyelim daha uygulanabilir olsun.
  fikrimce:
  hem evlenmek hem de çocuk sahibi olmak için belirli kurslar zorunlu kılınmalı. evlilik kurslarında ilk yıllardaki boşanma oranları öyle bir işlenmeli ki insanlar evlenir evlenmez çocuk yapma dürtüsünden uzaklaşmalı. ayrıca hamilelik planlı olmasa dahi doğuma kadar kesinlikle kurs aldırılmalı. sonrasında da çocuğun kritik yaşlarında ebeveynlere yeni kurslar verilmeli.
  parasal meseleler bir kenara, psikolojisi ve bireysel ahlakı bozuk nesillerin önüne geçmek için en yakın zamanda sürekli eğitim anlayışı ile toplumun en temel yapı taşı sürekli eğitilmeli.

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...