kendine anarşist

1. Nesil Yazar
 • 1464
 • 0
 • 0
 • 0
 • 7 Ay önce

Vikiler (1464)

 • 1000k takipleşelim hareketi

  1000k link bu da benim hesabım, şu günlerde vaktim oldukça kitaplığımdaki kitapları değerlendirip aldığım notları düzenleyerek alıntı olarak paylaşmaya çalışıyorum. dijital ortamda düzenli bir şekilde olması uzun vadede en başta benim faydama olacaktır.

 • hepinize teşekkürler... yolun sonu

  yeni formatı sabırsızlıkla bekliyorum :)

 • a haber'in türkiye'nin en iyi haber kanalı seçilmesi

  "johnny sins'in bakir olduğunu açıklaması"
  "kuşların aslında suyun altında yaşayan canlılar olması"
  "insanların elleriyle yürüyor olması"
  "türkiye'de ekonomik krizin olmaması"
  "venezuela'nın en gelişmiş ekonomiye sahip olması"
  "çin'in basın ve ifade özgürlüğünde birinci olması"
  "kuzey kore'nin nükleer silahlara karşı programın öncüsü olması"
  "suudi arabistan'ın laiklikle yönetiliyor olması"
  "antartika'da domates tarımı yapılması"
  "sahra çölünde penguen nüfusunun hızla artması"
  "dünyada en yaşanılabilir yerin afganistan olması"
  "devlet bahçeli'nin komünist olması"
  "güneşin dünyayı soğutması"
  "dünyada en çok turist ağarlayan şehrin bayburt olması"
  ...*

 • şimdiye kadar kaç telefon aldınız

  2 tane. ilkini 3 yıl kullanmıştım, şimdi kullandığım ikincisi ise yaklaşık 4 yaşına girmek üzere ( general mobile gm5).

 • 05.00 22.00 sokağa çıkma yasağı

  şahsen o saatlerde genelde evde oluyorum ama dışarıda olacak olursam bal gibi de çıkarım.

 • kadınların erkeklerden daha başarılı olması

  bakın size ne anlatacağım. umarım kadınların neden akademik anlamda erkeklerden başarılı olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
  küçükken çok yaramaz, meraklı ele avuca sığmaz bir çocuktum. babam çok asabi bir adamdır, annem ise klasik anadolu annesi. ilkokulda sınıfımda okulun birincisi olan bir kız vardı. ailesi ona okuma yazmayı 5 yaşındayken öğretmişti, çok ilgili bir aileydi. kızın her şeyi ailesi tarafından eğitime katkı sağlaması için dizayn ediliyordu, oyuncakları vesaire. bense o yaşlarda tornavidayı alıp musluk başlarını söker, bahçede kertenkele yakalayıp dondurma kutusuna koyar, karıncaları legolara doldurup beslemeye çalışırdım. annem peşimde "aman başımıza bela açmasın" kaygısıyla koşardı.
  okulda "eli işte gözü oynaşta" diye tabir edilen bir çocuktum. en sevdiğim olaylardan biri o kızı ağlatmaktı *. öğretmen bazen çok zor sorular sorardı, sınıfta o kız da dahil hiç kimse yapamazdı. o zaman ben çıkar yapardım ve arkaya dönüp o kızın özgüveninin paramparça oluşunu seyrederdim. ağlamaya başlardı direkt sonra öğretmen onu yatıştırmaya çalışırdı. bir keresinde yine böyle bir zoru çözdüğümde öğretmenle aramızda şöyle bir diyalog geçmişti:
  - aferin benim zeki çocuğum. ama sen denklemleri nereden biliyorsun? burada denklem çözmüşsün!?
  + denklem ne?
  soruyu denklemleri bilmeden denklem kullanarak çözmüşüm :) ama ailem çocuk yetiştirmekten bihaber insanlardı. okuma-yazmayı öğrenirken bir harfi düzgün yazamadığım için defterle dayak yemekten tutun aklınıza gelebilecek türlü doğru biçimde çocuk yetiştirme hareketleri külliyatından uzak hareketler. aradan yıllar yıllar geçti, o kız tıp kazanmış, ben de işte öylesine bir insan...
  kadınların erkeklerden daha başarılı olması konusu ise tamamen coğrafyamızdaki baba karakteri ile alakalı diye düşünüyorum. erkek çocuğunu ezmeye çalışan kız çocuğunun üzerine düşen baba tipi bunun sebebi olabilir.

 • sedat peker'in mit tırları el nusra'ya gidiyordu demesi

  şahsen şaşırtmayan açıklama. aşağı yukarı 2012-2015 yılları arasında ılımlı-marjinal farketmeksizin neredeyse bütün dinci stkların içerisinde doğal olmayan bir hareketlilik vardı: suriye'ye "mücahit" götürmek için propaganda yapanların ve bu propaganda sonucu veya başka bir şekilde "mücahit" olmak isteyenlerin hareketliliği. çevremde birkaç kişi o zamanlar suriye'ye gitti, bazıları hayatını kaybetti. bu kişiler el nusra cephelerine katılıyorlardı. dönenler ise senviki sözlük ahalisinden daha özgürce yaşamaya devam ettiler. daha şaşırtıcı olanı ise, propaganda yapanların öyle sıradan tipler olmamasıydı. bazıları dönem dönem afganistan'a giden tiplerdi. yani bu işi biliyorlardı. sonra hareketlilik suriye'de işlerin ters gitmesiyle duraksadı diye tahmin ediyorum. stk'lar hızlı bir sürede duruldu ve o tipler de arazi oldular.
  istihbaratla araları iyiydi diye de tahmin ediyorum: polisin esnaf dükkanı açarak yoldan geçen plakasız-kasksız motorcuları tespit ederek diğer birimlere iletmesi durumu vardı -ki ben bu durumu onlardan duyana kadar bilmiyordum ve anlatılandan daha fazlası olduğunu tahmin ediyorum çünkü böyle bir iş yalnızca motorcular için yapılıyor olamaz- ve bu tip dükkanlardan birisinin nerede olduğunu biliyorlardı. dükkan da gurme peynir-sucuk vs. dükkanıydı. daha fazlası mı? onun için özgür bir türkiye'ye ihtiyaç var.

 • kemal kılıçdaroğlu'nun ciddi ciddi cumhurbaşkanlığına yürümesi

  "amcam yapma yanarız" dediğim durum.
  bizim toplum kesinlikle kılıçdaroğlu gibi birine oy vermez. ha ben kılıçdaroğlu'nun aday olup kazanmasını imamoğlu ve yavaş'ınkinden daha çok istiyorum, ama bir üstte belirttiğim gibi bu mümkün değil. bir de şöyle bir durum var, akp'den kopanların büyük kısmının muhalefete oy vereceğini hiç sanmıyorum. sandığa gitmemeyi tercih edeceklerdir. çevremde akp'den kopanlar sıfatını taşıyan herkes bu durumda.

 • sözlük yazarlarından aforizmalar

  --- spoiler ---
  canını sevdiğimin memleketinde "herkes devletçi herkes anarşist"
  --- spoiler ---
  yurdum insanında gördüğüm çelişkileri tanımlarken hep kullanırım.

 • güvenli vpn önerileri

  malum gündem karışık. internet kesintisi ihtimaline karşı vpn -başka teknolojiler varsa o da olabilir- tavsiyeleri iyi olacaktır.

Favori Vikileri (51)

 • nasipse adayız

  siyasetin iç yüzünü , politikacıların bir sırtlan sürüsünden farkı olmadığını gösteren efsane ercan kesal filmi.

  ercan kesal çok değerli bir insan , umarım bir gün tanışma fırsatım olur. filme diyecek söz yok , izleyin , izlettirin.

 • not aldığın bir yazı paylaş

  insanların çoğu kaybetmekten korktuğu için, sevmekten korkuyor.
  sevilmekten korkuyor, kendisini sevilmeye layık görmediği için.
  düşünmekten korkuyor, sorumluluk getireceği için.
  konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korktuğu için.
  duygularını ifade etmekten korkuyor, reddedilmekten korktuğu için.
  yaşlanmaktan korkuyor, gençliğinin kıymetini bilmediği için.
  unutulmaktan korkuyor, dünyaya iyi bir şey vermediği için.
  ve ölmekten korkuyor aslında yaşamayı bilmediği için.

  william shakespeare

 • kişilik envanteri

  kişilik envanter testi, kişinin karakter analizini yapmak ve temel yetkinliklerini ortaya çıkarmak için kullanılan bir testtir. işe alım süreçlerinde uygulanmaktadır. ne kadar duygusal veya mantıksal düşündüğünüz, ne kadar dışa dönük veya içe dönük bir insan olduğunuz vs. gibi tanımlamalarda bulunur. aynı soruyu evire çevire sürekli sorarak tutarlı cevaplar vermeniz beklenir. işe alım süreçlerinde uygulanan bu prosedür ne kadar doğru tartışılır tabi ki.

  birkaç tane ücretsiz olanlarından link bırakıyorum meraklısına. tabiki firmalar pyslabs gibi ücretli olanlarını tercih etmekte.
  test
  test 2
  test 3

 • trump'un yenilgiyi kabul etmemesi

  eğer birileri oturduğu koltuktan kalkmakta sıkıntı yaşıyorsa, kesin altına pisletmiştir. hindistan atasözü

 • boun önünde halay çekenler üniversiteden bile değillermiş

  bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde boğaziçi üniversitesine cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan tarafından ak parti içinden bir rektör atandı. ardından bu karar üniversitenin öğrencileri ve akademisyenleri tarafından protesto edildi. bu eylemler sırasında geçtiğimiz günlerde tvlerde ve çeşitli medya organlarında sıkça konuşulan bir video ortaya çıktı. üniversite'nin önündeki bir grup ülkemizin polisine karşı "katil polis üniversiteden defol" tarzı bir söz kullanıyor ve halay çekiyordu.
  reddit kullanıcısı revaltofgiria bu kişileri araştırmak için yola koyulmuş ve kişilerin başka yerlerden gelen paralı aktivistler olduğu sonucuna varmış.
  eylemcilerin bahsi geçen eylemden hemen önce çekilmiş bir fotoğrafı.
  ayrıca reddit kullanıcısı bu şahsın terör örgütleri ile bağlantısı bulunan sgdf örgütünü desteklediğini ve twitter hesabını takip ettiğini fark etmiş. ayrıca şahsın terörizmi destekleyen birçok paylaşımına da ulaşmış. en önemlisi şahısın şu paylaşımından anlaşıldığı üzere kendisi bir istanbul üniversitesi öğrencisiymiş.
  velhasıl kelam tv medyasının dilinden düşürmek bilmediği bu terörist zihniyetli eylemciler aslında üniversiteden bile olmayan paralı aktivistlermiş.

  bu vikinin kaynağı olan reddit gönderisine buradan ulaşabilirsiniz.

 • tepkimizi nasıl belli edeceğiz

  ülkede bu kadar saçma şeyler olurken tepkimizi nasıl belli edeceğiz.
  twitter 'da gündem giriyorsun 2-3 gün sonra unutuluyor.
  herkes kafasına göre takılıyor. ben tepkimi belli etmek istiyorum.
  ama edemiyorum. adama hırsız diyorlar adam ağzını açmıyor.
  nasıl millet olarak tepkimizi belli edebiliriz?

 • kitapların aşırı pahalı olması

  doğru olmadığını biliyorum ve yapacak bir şey yok. android kullananlar için söylüyorum, istediğiniz kitabın ismini yazın, ardına epub veya pdf yazın. eğer bulursanız, indirin ve google play kitaplardan açın. epub'u otomatik google play kitaplar açıyor. pdf'yi oradan açmak istiyorsanız, google play kitaplara girin ve pdf aç, yükle seçeneği olması lazım. oradan indirdiğiniz dosyayı seçin, o kendisi hallediyor gerisini. malesef kitaplar pahalı, ben bu şekilde baya kitap okudum ve okumaya devam ediyorum. olmayan kitaplar olabiliyor, yapıcak bir şey yok, onları alacaksınız mecbur. hatta size bir güzellik yapıyorum [www.pdfdrive2.com kitap için link] buradan rahat bir şekilde bulabilirsiniz. durumunuz varsa gidin alın lütfen.

 • a değil b hatası

  jean piaget'nin 8-12 aylık bebeklerde olduğunu söylediği bir durumdur ve nesne devamlılığı ile ilgilidir. genellikle 10 ay civarında daha net gözlemledim ben bu durumu.

  olay şu: elimize çocuğun ilgilisini çekecek bir nesne ve bez alıyoruz. önce nesneyi bezin altına saklıyoruz ve bebeğin bulmasını bekliyoruz. bir süre böyle oynadıktan sonra ikinci bezi ortaya çıkarıyoruz. şimdi ilk beze a, ikinci beze de b diyelim. bebeğin yine gözü önünde nesneyi önce yine a bezine saklıyoruz. birkaç kez saklama bulma yapıldıktan sonra bu sefer yine gözü önünde önce a bezine saklıyoruz sonra oradan alıp b bezine saklıyoruz. bebek nesneyi a bezinde aramaya devam ediyor. bu duruma da a değil b a-hatası veya ab hatası deniyor.

  bu durumun temel sebeplerinden biri bebeğin nesneyi bilindik yerde arama eğilimidir. diğer sebebi ise nesne devamlılığı olgusunun hala gelişmekte olmasıdır. bunun dışında bu durumun hatırlamadaki başarısızlıktan dolayı olabileceği de öne sürülen iddialardandır.

  bu bilgiler için kitap: yaşam boyu gelişim, john w. satre (çeviri editörü prof.dr. galip yüksel) sy. 151
  video 1
  video 2
  video 3
  bunlar dışında da youtube'a türkçe veya ingilizce olarak yazdığınızda birçok video bulabilirsiniz.

 • okulun açılacağı ilk günü için verilen sözler

  ziya selçuk ilk teneffüsün 40 dakika olacağını söyledi.

  kahramanmaraş belediye başkanı hayrettin güngör, 81 ilde 81 okula dondurma sözü verdi.

  ordu belediye başkanı mehmet hilmi güler, 81 ilde 81 okula fındık sözü verdi.

  kocaeli belediye başkanı doç. dr. tahir büyükakın 81 ilde 81 okula pişmaniye sözü verdi.

  yeşilyurt ilçesi belediye başkanı mehmet çınar, 81 ilde 81 okula kayısı sözü verdi.

  bursa belediye başkanı alinur aktaş, 81 ilde 81 okula kestane şekeri sözü verdi.

  elazığ belediye başkanı, şahin şerifoğulları, 81 ilde 81 okula orcik (hiç de bilmiyorum ne demek) sözü verdi.

  çorum belediye başkanı dr. halil ibrahim aşgın, 81 ilde 81 okula leblebi sözü verdi.

  beşiktaş kulübü 81 ilde 81 okula futbol topu sözü verdi. ardından trabzon büyükşehir belediye başkanı murat zorluoğlu da 81 ilde 81 okula futbol topu sözü verdi.

  sakarya belediye başkanı ekrem yüce, 81 ilde 81 okula kabak lokumu sözü verdi.

  niğde belediye başkanı emrah özdemir, 81 ilde 81 okula niğde gazozu sözü verdi.

  siirt milletvekili osman ören, 81 ilde 81 okula siirt fıstığı sözü verdi.

  samsun belediye mustafa demir, 81 ilde 81 okula simit sözü verdi.

  amasya belediye başkanı mehmet sarı, 81 ilde 81 elma sözü.

  gümüşhane'de kral pestil firması, 81 ilde 81 okula pestil sözü verdi.

  her şeyi unuturum bunları unutmam.

 • en sonunda oldu

  mike pearl adlı abd-li gazetecinin yazdığı bir kitap 1000kitap.com
  kitapda ingilterede monarşi yıkılsa, suudi arabistanda petrol bitse, jurassic park gerçek olsa, nükleer silah partlasa ve s. bu gibi what if sorulara yarı bilimsel, yarı mantıklı, yarı da realist cavaplar bulmağa çalışıyor.

  kitabla haluk tatarın 2019-un sonu kitap,dizi, film tavsiyesi videosuyla tanıştım.
  okumak şimdiye kısmet oldu ve haluk hocanın tavsiye etdiği kitap güzel olmama ithimalı azdır. tam çerezlik bir kitap ve sorulara mantıksal ve realist yaklışımından dolayı da ayrıca sevdim.

  (bkz: en sonunda oldu)
  (bkz: dünyanın gelecek senaryoları)
  (bkz: mike pearl)

  p.s : kötü yanı kitapın çevirisi okumayı zorlaştırmış, belki de ana dilim türkçe olmadığı için zorlandım.

Görseller (2)