hknkrgl

Çaylak
 • 22
 • 0
 • 0
 • 0
 • 8 Ay önce

Vikiler (22)

 • sırtlan

  leş yediği ve başka yırtıcıların avlarını çaldıkları için pek sevilmeyen bir hayvan. ama doğaya ciddi faydaları vardır. leş yemeleri sayesinde doğanın çöpçülüğünü üstlenirler, böylelikle salgın hastalıkların yayılmasını önlerler. sırtlanlar bu bağlamda ekosistemin devamlılığı açısından kilit taşı canlılardan biridir.

 • kutup tilkisi

  özellikle beyaz kürkü ile sevimlilik konusunda çığır açmış bir tür. anavatanı izlanda olan tek kara memelisidir. kürkü kışın beyazdır bu kürk havalar ısınınca dökülerek yerini kahverengiye bırakır.

 • asya aslanı

  kökeni çok eski zamanlara dayanan ve günümüzde nesli tehdit altında olan aslan alt türü. bir zamanlar asya'nın batısından yunanistan'a kadar uzanan yaşam alanları vardı ancak günümüzde sadece hindistan'ın gucerat eyaletinde bulunan gir ormanları'nda hayatlarını sürdürüyorlar. sayıları 1000'in altında bu yüzden çok sıkı bir şekilde korunuyorlar.

 • kunduz

  sulak alanlarda yaşayan kemirgen bir tür. doğanın en usta marangoz ve mimarlarından biridir. hatta insanı saymazsak doğayı kendine göre dizayn edebilen bir numaralı canlıdır. bir ağacı yaklaşık 1 saat içinde devirebilir. kunduzlar ağaçları nehrin içine düşecek şekilde devirir ve sonra oraya bir set inşa ederek orada yaşar. yuvalarının girişi suyun altındadır.

 • kutup kurdu

  kuzey amerika'daki kutup tundralarında yaşayan hayvan. yaşadığı habitat gereği diğer akrabalarına oranla insanlarla etkileşimleri daha kısıtlıdır, bu izole durum sayesinde nesli en az tehlikede olan kurt türüdür.

 • katil balina

  isminde balina ibaresi geçmesine rağmen aslında bir yunus olan hayvan. orka olarak da bilinir. dünyanın en büyük yunusudur. gerek devasa boyutları gerek muazzam zekaları ile okyanuslarda besin zincirinin tepesinde yer alırlar. sosyal hayvanlardır, iyi plan yaparlar hatta kendi dillerini bile oluşturmuşlardır. av öncesi sessizdirler ama av seansı başladığı zaman sürekli ses çıkarıp birbirlerine ile iletişim kurarlar ve koordineli bir şekilde hareket ederler. zekaları sayesinde bir balina yavrusunu bile annesinden ayırıp avlayabilirler.

 • pomodoro tekniği

  sevgili hocamız haluk tatar'ın videosu ile haberdar olduktan sonra hayatıma soktuğum ve ingilizce öğrenme aşamasında büyük faydasını gördüğüm çalışma tekniği. tek bir pişmanlığım var o da bu tekniği üniversite hayatına başladıktan sonra keşfetmiş olmam. keşke daha erken haberim olsaydı.

 • nasıl ingilizce öğrenilir

  grammer'e takılı kalmamak lazım. bir de teker teker kelime ezberlemeyi doğru bulmuyorum, onun yerine kalıp cümleler öğrenmek çok daha etkili. bunun için bbc learning english ve british council imdada yetişiyor. bu iki sitede deyim yerindeyse yok yok. ben kendi adıma kalıp cümleler içeren içerikleri takip ediyorum ve bayağı faydasını gördüm.

  edit: my english pages adlı siteyi de öneriyorum. orada da speaking kısmına girdiğinizde karşınıza birçok kategori çıkacak ve hepsinin içinde bir sürü cümle kalıpları var. tek eksiği seslendirme yok ama telaffuz konusunda iyiyseniz sıkıntı yaşanmaz.

 • dizi izleyerek ingilizce öğrenmek

  ingilizce altyazılı izlendiği takdirde faydalı olduğunu düşündüğüm zaten benim de bizzat yaptığım bir uygulama. eğer bu yolla dil öğreneceğim derseniz peppa pig adlı programı kesinlikle tavsiye ediyorum. britanya yapımı olup okul öncesine yönelik hazırlanmıştır ve bu yüzden dili çok sadedir ve anlaşılır bir aksan ile seslendirilmiştir. başlangıç için en çok tavsiye ettiğim seridir. okul öncesine yönelik hazırlanmasına rağmen yetişkinler tarafından da çok sevilir. adamlar yapmış.

 • lost

  şu pandemi döneminde ikinci kez bitiriyor olduğum dizi. bu sabah 6x15'i izledim ve sadece 2 bölüm kaldı bitmesine. dünyanın en iyi dizisi değil ama yayınlanmaya başladığı dönemde kendisinden sonraki yapıtlara ışık tuttuğu, fikirler verdiği yadsınamaz bir gerçek. iyisiyle kötüsüyle bir lost geçti hayatımızdan, iyiki de geçmiş. diziyi hem türkçe dublaj olarak hem de türkçe altyazılı olarak bitirdim, aradan biraz zaman geçsin bu sefer ingilizce altyazılı olarak izleyeceğim. basit bir dili vardır, ingilizce öğrenme aşamasında yararlı bulduğum yapıtlardan.

Favori Vikileri (1)

 • sözlük kuralları

  sözlükte yazar olmak çok zor değil biliyorsunuz. özellikle yılbaşından önce yazar alımını hızlı yapıyoruz. lakin yazar kalmanız için lütfen bu kurallara uyun. çünkü burası sizlerin birbirinize sunacağınız "kalite" ile güzel.

  bazı durumlar ihtar sebebidir. ilk ihtar sarı karttır. ikinci ihtar ise kırmızı kart. yani ihraç edilirsiniz. her ne sebep ile olursa olsun, sözlüğe geri gelemezsiniz.

  1- her türlü küfür ve hakaret ihraç sebebidir. kime ve hangi şartta küfür ve hakaret yazdığınızın önemi yoktur. ihtarsız sözlükten süresiz ihraç edilirsiniz.

  2- ötekileştirmek, dini veya siyasi görüşünden dolayı sözlük üyelerinden birini etiketlemek ihtar sebebidir.

  3- sözlük içinde bir şey satmaya çalışmak, özellikle reklam yapmak ihtarsız ihraç sebebidir. ileride izin verilene kadar sözlükte ticaretin her türlüsü yasak.

  4- sözlük hesabınızı başkasını kullanır ise, kalıcı olarak silinir. birden fazla hesap açmak ihraç sebebidir. tüm hesaplarınız silinir.

  5- öncelikli amaç sözlükte doğru, kaliteli ve türkçe dil bilgisi kurallarına uygun paylaşımdır. özensizce yazanlar, bunu devamlı yapıyorsa uyarılır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  6- sizin özgürlük isteğinize saygımız var. ama sınırlarınız başkasının özgürlüğüdür. lütfen başkalarını üzecek şeyler yazarken, dikkatli olun. bu sözlükte yazdığınız her kelimeden yasal olarak sorumlusunuz. rumuzunuz size yasal koruma sağlamaz.

  7- başlık açarken çok özen gösterin. önceden var olan başlığı açmak ihtar sebebidir. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  8- sözlükteki bazı özellikler zaman ile gelişecektir. örneğin vs ve anket özellikleri şu an tüm yazarların kullanımına açık değil. çünkü ekşisözlük gibi sitelerden farklı olacağımız bir çok özellikten birisi. bu yeniliklerin kullanımı için size ilk başta yetki verilmemesini anlayış ile karşılayın. sözlükte fenerbahçe vs galatasaray gibi bir kıyaslama altında enerji harcamanızdan ise, daha gündeme odaklanmanızı tercih ederiz. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  9- dini ve siyasi konuları tartışırken, bir grubu, zümreyi, ırkı, aileyi, inancı zedelediğinize inanıldığında yazdığınız silinir. ihtar da alabilirsiniz. ihraç cezası uygulanabilir.

  10- sözlük yazarı olmanız, kazanılmış hak değildir. lütfen kurallara uyum sağlayınız. bu kurallar her an güncellenebilir. okumak ve bilgili kalmak sizin sorumluluğunuzdur.

  11- henüz olmamış olaylara, önceden başlık açmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  12- her türlü indirme linki vermek yasaktır. gidilen link virüs ya da trojan içerebilir. içermese bile indirme linki vermek yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir. tekrarında ihraç edilebilirsiniz.

  13- bir yazarı hedef göstermek yasaktır. özelden küfür etmek, tehdit etmek yasaktır. 15 gün ile ihraç arası hesap dondurma uygulanabilir.

  14- rahatsız edici görsel yüklemek ve kullanmak, yukarıdaki küfür maddesi ile aynı uygulamaya tabidir.

  15- hesap satışı ihraç sebebidir.

  16- başlıkları yukarıda tutmak için "up" ya da "güncel" gibi kavramlar yazmak sadece toplumsal bir kampanya ise izinlidir. kendi başlığına bunu yazmak yasaktır. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  17- kaynaksız bilgi getirmek ve kopyalamak yasal olarak suç zaten. lütfen başka yerlerden getirdiğiniz bilgileri kopyala-yapıştır yapmayın. 1 ile 7 gün arası hesap dondurulması uygulanabilir.

  18- sebepsiz yere sözlük ortamını, yazarları kötülemek, nefret sunmak ihtar veya ihraç sebebidir. başka yazarlara hakaret edemezsiniz. emeklerini aşağılayamazsınız.

  19- sözlüğü forum olarak kullanmak yasaktır.

  bu sözlükte okuyucu veya yazar olarak bulunan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır.

  sevgiler

  haluk tatar

 • Daha önce hiç görseli olmamış...