furki4_4

1. Nesil Yazar
 • 671
 • 0
 • 0
 • 0
 • 3 Ay önce

yazım yanlışı yapmamak için tavsiye

öncelikle en temel bağlaç, edat vb. kuralları öğreniniz. her biri 5 dakikanızı almaz. kendi öğrenme arzunuz varsa okulda senelerce aldığımız türkçe dil bilgisi derslerindeki sıkıcılığı hissetmeyeceksiniz, emin olabilirsiniz.

daha sonra birleşik mi yoksa ayrı mı yazıldığından emin olamadığınız kelimeleri yahut nasıl yazıldığını bilmediğiniz kelimeleri tdk sözlük buradan kontrol etmeye ve öğrenmeye çalışınız.

en sonsa lütfen yazdığınız metni birkaç defa -en azından bir defa!- okuyunuz. hem eklemek isteyeceğiniz veya çıkarmak isteyebileceğiniz fikirlerinizi bulabilirsiniz hem de en azından çok göze çarpan hataları hemen ayıklayabilir ve düzeltebilirsiniz. hatta bazen eliniz yanlış tuşa basar ve kelime, bildiğiniz çorbaya dönüşür. bunu da bu vesileyle önlemiş olursunuz. ben; en az iki defa okuyup, yaklaşık bir dakika düşündükten sonra ekleyeceğim veya çıkaracağım herhangi bir şey olmayınca yazımı tamamlıyorum-aynı bu sefer de yaptığım gibi.
--edit--
elimden geldiğince veciz bir şekilde anlatmaya çalıştım; unuttuklarımı, sonra ben de ekleyebilirim yahut siz de ekleyebilirsiniz.

Vikiler (671)

 • türkçede hece yapısı ve satır sonunda sözcüklerin bölünmesi

  kendimce şöyle bir not çıkarmıştım, benim işime yarıyor belki size de faydalı olur.
  kural 1- iki ünlü arasında kalan ünsüz, kendinden sonrakiyle hece kurar. örnek: a-ra-ba vb.

  kural 2- iki ünsüz yan yanaysa soldaki solundaki ünlüyle, sağdaki sağındakiyle hece kurar. örnek: bir-lik vb.

  kural 3- üç ünsüz yan yanaysa soldaki iki ünsüz soldaki ünlüyle, sağdaki kalan sağdakiyle hece kurar. örnek türk-çe vb.

  kural 4- ayırmada satır sonunda ve satır başında tek harf bırakılmaz.

  kural 5- kesme işareti satır sonuna geldiğinde yalnız kesme işareti kul­lanılır; ayrıca çizgi kullanılmaz.

  kaynaktan okumak isteyene de şöyle bırakayım: kaynak tdk

 • mad max fury road

  daha önce hiç bu seriyi izlememiş birisi olarak izlediğim filmdir. kavga sahnelerinde hareketlerin hızlandırılması çok eğreti duruyor ancak şarkılarıyla, atmosferiyle, aksiyonuyla hassaten son yarım saat göz kırpmadan izledim. beğendim açıkçası.

 • veyis ateş'in ses kayıtlarına montaj demesi

  "montaj de, geç"

 • hepinize teşekkürler... yolun sonu

  maşallah, hiç görmediğim yazarları gördüğüm başlık olmuş. müteessirim; eleştirdiğim kadar katkı da sunduğumu düşünüyorum, yeni bir şey denemiş olduğunuz icinse teşekkür ederim.

 • berkin elvan

  bazısının terörist bazısının masum dediği zat. fotoğraflara bakınca terörist gibi giyindiği hâli var ancak o gün ekmek mi alıyordu bilemiyorum, çok belirsizlik var. açıkçası nasıl öldüğünü bilmesem de senelerce üzerinde tartışma yaşanan ölümdür. bugünse kendisini vuran polise 16 yıl hapis verilmiş. kaynak

 • avatar the last airbender

  başlayıp bir türlü bitiremediğim anime-ya da menendi-, ortalarına geldim ve her ne kadar sevsem de birazcık sıkıldım.

 • şu an okunan kitap

  ıfa(insanın fabrika ayarları) 1 - beden (bkz: sinan canan)
  az kaldı, bugün bitirebilirim. önceki kitaplarını okuduğum için kitabın hareket kısmını ivedilikle kavradım. beslenme kısmıysa yine gayet anlaşılır geldi, sadece biraz daha ihtimam göstererek okuyorum.

 • battlefield 2042

  bugün ilk fragmanı yayımlanan, battlefield'ın birçok oyuncusu tarafından çok beklenen oyunu. 13 haziran'da da oynanış videosunu yayımlayacaklar. türkiye'deki ön sipariş fiyatları 420(standart*)-600(gold*)-800(ultimate*) olarak açıklanmıştır.-pc fiyatlarıdır. paketler arasında oyunu etkileyecek herhangi bir fark yok, sadece kostüm, oyun bileti(pass) vb. şeyler var.

  henüz sistem gereksinimleri açıklanmadı. oyunun çıkış tarihiyse 23 ekim olarak belirlenmiş.
  belirli modlarda 128 kişi aynı anda oynayabilecek, zaten önceden bu konuda çok söylenti vardı. oyun adından anlaşılacağı üzere 2042'de geçiyor ve kıtlık, doğa olayları sonucu çıkan bir savaşı konu alıyor. oyunda yer alacak 7 harita açıklandı. robot köpekler olacak, yani oyun robotları ihtiva edecek. fragmanda da görebileceğiniz gibi özel bir kostümle-wing suit-havada süzülebileceğiz. ayrıca oyunun open beta sürecinde muhtemelen herkes girip oynayabilecektir ancak ön siparişle alanlar daha önceden beta sürecine sahip olacaklar.

  fragmanıburadan izleyebilirsiniz. gayet güzeldi fragman, beni heyecanlandırdı. battlefield 5 rezilliğinden sonra galiba güzel bir battlefield serisi daha geliyor.

 • 7 haziran katıl özel canlı gündem

  haber kaynağı1, haberkaynağı2 nişasta bazlı şeker kotası yüzde 100 artırıldı.

 • günlük diş fırçalama sayısı

  dış fırçalama sayısına birçok doktor en az 3 dese de benim okuyup düşündüğüm sonuçsa yediğiniz öğün sayısına ve yediklerinize bağlı değişebildiğidir. ben 1 öğün yemek yiyip 16-22 saat yemek yemeyen birisiyim. yemekten sonra genelde kahvemi içer ve sonra dişimi fırçalarım, bir sonraki döngüye kadar da fırçalamam çünkü ağzıma su dışında giren bir şey olmaz genelde. böyleyken niye 3 kere fırçalamam icap etsin ki ? 1 kere benim için yeterli.

Favori Vikileri (51)

 • Daha önce hiç görseli olmamış...