furkanduman

Çaylak
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • Daha önce hiç viki girmemiş...

Favori Vikileri (1)

 • toplum içerisinde yapılması gereken davranışlar

  - makamınız ve mevkiniz ne olursa olsun, size "siz" diye hitap edene "sen" demeyin.

  - ödünç aldığınız parayı, parayı veren kişi hatırlamadan önce iade edin. bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. aynı kural para haricindeki diğer şeyler içinde geçerlidir.

  -biri size yemek ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

  -hiç kimseye "ah, yani henüz evli değil misin" "çocuğun yok mu" "neden bir ev almadın" yada "neden bir araba almıyorsun" gibi sorular sormayın. bunlar sizin sorununuz değildir.

  -arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. erkek yada kadın, yaşlı yada genç olması fark etmez. toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

  - bir kapının önünde açılmasını beklerken, kapının karşısında değil gerisinde yada yanında durun.

  -bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir sonraki ödemeyi siz yapmaya çalışın.

  -farklı görüşlere saygı gösterin. unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 gözükebilir. ayrıca farklı görüşler alternatif olarak kıymetlidirler.

  -insanların konuşmasını asla kesmeyin. sözlerini bitirmelerine izin verin. dediklerinin hepsini duyun ve anlamaya çalışın.

  - konuşurken gereksiz konulara girmeyin. asıl konuları anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

  -bir kişiye şaka yaptığınızda o kişi bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın.

  -iyi bir şey gördüğünüzde insanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

  -biri size yardım ederken "teşekkür ederim" deyin. teşekkür ifade eden cümleleri en çok kullandığınız cümleler halina getirin.

  -arkadaşlarınızı kalabalık içinde değil, baş başayken eleştirin.

  -birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir neden yoktur. illa bir yorum yapılacaksa, "harika görünüyorsun" demek yeterlidir. kilo vermek yada almak hakkında konuşmak istiyorsa, zaten bunu yapacaktır.

  -biri size kendi telefonunda fotoğraf gösterdiğinde, sola veya sağa kaydırmayın. sırada ne olduğunu bilemezsiniz.

  -bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın. "geçmiş olsun, umarım iyi olursun" demeniz yeterlidir.
  onları size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. bilmenizi isterlerse, zaten söylerler.

  - temizlik görevlisine, kurumun/şirketin yöneticisi ile aynı saygıyı gösterin. makamı olmayan birine ne kadar kaba davrandığınıza çoğu insan dikkat etmez ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu farkedecektir.

  - bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak büyük kabalıktır.

  - sizden istenene kadar tavsiye vermeyin.

  - kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

  - sizi doğrudan ilgilendirmeyen her hangi birşey olmadıkça, işinize odaklanın.

  - sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. bu bir saygı göstergesidir. göz teması konuşma kadar önemlidir.

  - yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. benzer şekilde çocuğu olmayanların yanında, çocuklarınız hakkında konuşmayın. bu benzeri durumlar içinde geçerlidir.

  - size özel gönderilmiş olan bir mesajı okuduktan sonra, " mesaj için teşekkürler" demeye çalışın.

  - bir kişiyi telefonla ikiden fazla aramayın. çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir durum olduğunu varsayın ve cep telefonlarınız ile konuşurken, başkalarının sizi dinlemek zorunda kalmamasına dikkat edin.

  - sahip olduklarınız size emanettir ve emanetin sahibi emaneti verdiği gibi her an alabilir de. size emanet verilenleri (güzellik, ev, eşya, çocuk, araba vb ) o emanetlerin verilmediği insanları düşünerek ve onların yerine kendinizi koyarak paylaşmayın.

 • Daha önce hiç görseli olmamış...