ceyhunsamet

Çaylak
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 7 Ay önce

Vikiler (2)

 • adı akıllı kendisini kullanmayı bilmeyenler için akılsız telefon

  ilk aklınıza telefon geliyorsa doğru düşündünüz.ıbm, dünyanın ilk akıllı telefonu simon'u 1992 yılında çıkmıştı. bunlara rekabet olarak bir çok şirket yeni telefonlar icat etmiştir. günümüzde gördüğümüz birçok model ve marka bu sayede ortaya çıkmıştı.statista'nın 2019 raporuna göre türkiye'de 45 milyon kişinin akıllı telefon kullanıyor.2021 yılına geldiğimizde bu sayı yaklaşık 50 60 milyon arası tahmin ediliyor, yani geldiğimiz noktada nüfuzun yüzde 80'ni telefon kullanıyor.bu kullanıcıların çok yüksek oranda telefonun nasıl zamanımızı çaldığını farkında bile değil sabah uyanıyor insanlar çoğu ilk akına gelen telefon bir bakıyım diyorlar yaklaşık 1 saat geçiyor, bir git elini yıka yüzünü yıka kendine gel, sonra evimizden çıktık:
  yoldayken baş eğik şekilde telefon da insanlar, bir etrafa bak kuşların sesini dinle ağaçlara bak hayatın güzelliğini farkında ol çünkü bir kez bu hayata geliyorsun sen telefonun içinde maruz kalma lütfen! sabah bu şekilde olduğu için zaten bilinç altımız doldu artık baş ağrısı mı? enerji düşüklüğü mü? dersin sağlık sorunları bahset miyim o ayrı bir konu zaten bir çok zararlı etkeni var. iş ortamlarına bakıyorsun insanlar molalar da olsun zamanın boş bir anında direk sosyal medya ya bakıyorlar insanlar. eve gidiyorsun yine aynı telefon yada türevi olan modern televizyon, boş aptal diziler olsun ne kadar doğru haberler sonra zaman nasıl geçti anlayamadım diyorlar sen teknolojiyle yaşarsan tabi anlamazsın kopyala yapıştır hayat yaşıyorsun ondan. bir olaya tanık oldum içim acıdı cidden olay şu kaldırımda yürürken bir tane çocuk ağlıyor anne anne diye sonra kadın susturmak için yalandan bağırdı sonra verdi eline telefonu mışıl mışıl sustu, biz çocukken annelerimizi ağladığımızda oyuncaklar verirdi onlarla hayal kurardık.şimdi bakıyorsun nasıl alıştırmışsa çocuk telefonsuz yapamıyor bu yaştan böylese bu çocuk 5 10 yıl sonra bu çocuk nasıl olur? hayal etmek istemiyorum telefon hakkında o kadar şey yazabilirim kelimeler yetmez ama şunu bilmek gerek bir şeyler öğrenmek istiyorsak özgür olmak istorsak düşüncelerimizle telefonu boş şeyler için kullanmamak gerek. atatürk'ün şu lafı ile cümlelerimi sonlandırmak istiyorum. gençler! vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır..

 • hastalık

  alveoler mikrolitiazis, dünyada en çok türklerde görülen bir akciğer hastalığı. peki nedir bu hastalık tam olarak?
  alveoler mikrolitiazis, akciğer dokusunda hava kesecikleri içinde sayısız, minik küçük taşların oluşumu ile meydana gelen bir hastalık. ilk kez 1918'de tanımlanan ve 2001 yılına kadar 424 kişide rastlanan alveoler mikrolitiazis, en çok türklerde görülüyormuş.

  bu hastalığın neden en çok türklerde görüldüğü tam olarak bilinmiyor.
  hastalığın en sık belirtiler öksürük ve nefes darlığıdır. bazen küçük kanamalar ve göğüs ağrısı olabilir. hastalık çok yavaş ilerler, çoğunlukla 30 yıl kadar bir süre geçtiğinde hastalarda solunum yetmezliği ve buna bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkar.

  teşhisi koymak göğüs hastalıkları hekimleri için çok kolaydır. akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü mevcuttur. hele de akciğer tomografisi ile biyopsi bile yapılmadan teşhise gidilebilir.

  günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. çok nadiren ilerlemiş olgularda akciğer nakli gerekebilir. yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığı gösterilmiştir. buna karşılık son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçlar umut vericidir.

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...