çaylakolmakistemeyenyazar

1. Nesil Yazar
  • 507
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 Ay önce

calisthenics

temel olarak vücut ağırlığı ile yapılan bir spordur. kas gelişimi ve güç üzerine kuruludur. freestyle hariketleri insanı imrendirdiği gibi öğrenmesi biraz tehlikelidir. street workout olarak da bilinir ancak ağırlık yeleği ve ağırlık kemeri ile weighted calisthenics olarak spor salonlarında da yapılabilir. bazı ülkelerde calisthenics yapılan spor salonları vardır. ülkemizde parklarda belediyelerimizin koyduğu spor aletleri ile yapılabilir.

üç temel hareket vardır. bunlar pull up, push up ve dip hareketleridir. hemen her hareket bu üçünün farklı varyasyonlarıdır. body building olarak bildiğimiz vücut geliştirme sporunda güçlendikçe ağırlık arttırılır. calisthenics sporunda güçlendikçe hareketin daha zor versiyonuna geçilir. amaç kas büyümesi yani hipertrofi ise ağırlık ile yapmak ayrıca önem taşır.

youtube üzerinde türkçe içerik oldukça azdır. meraklısı için önerilerdiğim kanallar ise şunlardır:
(bkz: thenx)
(bkz: chris heria)
(bkz: austin dunham)
(bkz: caliathletics)

aynı zamanda türkiye'de bu sporu yapanların toplandığı çok aktif olmasa da varlığını sürdüren bir discord sunucumuz vardır. girmek isteyenler benimle iletişime geçebilirler. sunucumuzda bu sporla uzun zamandır uğraşan kişiler, yurt dışında freestyle dalında ülkemizi temsil etmiş sporcumuz ve yardımlaşmaya hazır arkadaşlarımız vardır.

Vikiler (507)

Favori Vikileri (19)

Görseller (1)