caner b.

1. Nesil Yazar
 • 1637
 • 103
 • 12
 • 1
 • 17 Saat önce

çuval olayı

4 temmuz 2003 günü kuzey ırak'ın süleymaniye kentinde karargâh kurmuş bulunan bir binbaşı komutasındaki 11 özel kuvvetler komutanlığı mensubu askerinin ( 3 subay, 8 astsubay) ırak'taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan amerikan 173. hava indirme tugayı'na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir şekilde sürpriz bir baskın sonucu derdest edilmeleri ve başlarına çuval geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekilmeleridir.
abd'nin olayı gerçekleştirme bahanesi ise "türk askerleri süleymaniye valisine suikast düzenleyecek" iddiasıdır.
türk askerlerinin başına çuval geçirip arkası açık kamyon ile beraber kerkük havaalanı'na götürüyorlar. arkası açık kamyonetle götürme sebepleri ise o bölgede yaşayan kürtlere veya diğer gruplara 'bakın o korktuğunuz türkler elimizde' mesajı vermek. abd askerlerinin amacı türk askerlerini ifşa etmekti
abd'nin bir üssünde (adını bulamadım) teröristlerin üzerlerine giydirdikleri turuncu tulumları türk askerlerine giydiriyorlar ve bunu tüm dünyanın gözünün önünde yapıyorlar. tabi bu olay karşısında türkiye'nin bir cevap vermesi gerek çünkü halkın tepkisi oldukça fazla haliyle. o dönemin istihbarat subayı hasan atilla uğur, incirlik üssü'ne gidip çarşı izinleri olan ve adana sokaklarında dolaşan abd askerlerinin "adana valisine suikast" bahanesiyle türk askerlerine yapıldığı gibi başlarına çuval geçirilmesi gerektiğini söylüyor. çünkü her devletin mütekabiliyet yeteneğinin olması gerekir. yani bir devlet bir şey yaptığında anında karşılık verebilmesi gerekir. bu teklif dönemin genelkurmay başkanınca reddediliyor.
peki biz bu olaylar olduktan sonra intikamımızı nasıl aldık? kurtlar vadisi ırak filmiyle...
peki bu şaşırılacak bir şey mi? bence değil. çünkü o kadar unutkan bir ülkeyiz ki "rusların 33 askerimizi şehit etmesini" bile iki gün sonra unuttuk. tabi bu olayın intikamı 11 sene sonra tgb tarafından abd askerlerinin başına çuval geçirilerek alındı.
bu olaydan çıkarılacak ders bence bazı şeyler "biz türküz, biz şöyleyiz böyleyiz, biz şu kadar güçlüyüz" demekle olmadığı anlamamız ve artık gerçekten her zaman güçlü olmak zorunda olduğumuzu anlamamız ve bir an önce çalışmaya başlamamızdır. çünkü düşmanlar her an bizim düşmemizi bekliyor...

Vikiler (1637)

 • veyis ateş'in ses kayıtlarına montaj demesi

  sezgin baran korkmaz'dan 10 milyon euro istediği iddia edilen veyis ateş, bugün yayımlanan ses kaydına ilişkin olarak, "montajlama yöntemiyle oluşturulduğu açıktır" dedi.
  ateş, "sosyal medyada bana ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlanmıştır. sezgin baran korkmaz ve örgütünce, yasa dışı yollarla kaydedilen ve farklı telefon konuşmalarımdan kaydedilerek oluşturulan bu ses kaydının, montajlanma yöntemiyle oluşturulduğu açıktır" dedi.
  kaynak

 • 19 haziran 2021 istanbulda deprem

  hafif sallandım. herkese geçmiş olsun, umarım kötü bir şey olmamıştır. 3.9-4.1 büyüklüğünde bir deprem bile bu kadar korkutuyorsa büyük marmara depremini hayal edemiyorum. çok korkutucu.

 • gelecek nesillere bırakılması gerekenler

  kesinlikle doğa. gelecek nesilleri düşünerek bu dünyada yaşamalıyız. umarım bir sonraki nesle, yaşanabilir bir dünya bırakırız.

 • babala tv

  muharrem ince ile yaptıkları mevzular programını izledim. orada ''bütün siyasi parti liderlerinin ekrana çıkması'' için çağrıda bulunuldu. bence babala tv bunu yapsa çok güzel olur. rte'nin geleceğini sanmam ama bütün muhalefet partilerini bir araya getirerek ülke sorunları ve çözümleri hakkında konuşulabilir. isterim ki bir televizyon kanalına çıkıp bütün halkın izleyebileceği bir ortam oluşabilsin. ancak satın alınmış bir medya var. youtube alternatif bir seçenek gibi görünüyor. umarım böyle bir şey gerçekleşir, tıpkı eski günlerdeki gibi.

 • hepinize teşekkürler... yolun sonu

  emeği geçen herkese teşekkürler. yaklaşık 8 ayda toplam 1600 küsur viki girmişim. şaka maka baya vakit geçirmişim burada. umarım ki daha güzel bir yer olacaktır. haluk hocama ve bütün moderatörlere de teşekkürler. bize böyle bir ortam sağladığınız için. farklı görüşler, farklı tarzlar, farklı bakış açıları gördüm, tanıdım. burası bana çok şey kattı. her şey için teşekkürler.

 • apple ceo'sunun ''android ios'tan 47 kat daha tehlikeli'' demesi

  apple ceo'su tim cook katıldığı bir röportaj sırasında iphone'ların kullanıcılara sunduğu güvenlik üzerinde durdu. milliyet'in haberine göre android ile karşılaştırma yapan cook, ios'un app store dışında uygulama indirmeye izin vermediğini ve bu durumun da uzun bir süre devam edeceğinin altını çizdi. android gibi telefonlara harici bir uygulama indirmenin ios tarafı için hiçbir zaman olmayacağının altını çizen cook, android'in ios ile kıyaslandığında 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılımı içerdiğini ve kullanıcılar için tehlikeli olduğunu söyledi.
  kaynak

 • veysi ateş'in habertürk'ten istifa etmesi

  firari iş insanı sezgin baran korkmaz'dan 10 milyon euro istediği ileri sürülen gazeteci veyis ateş, habertürk tv'deki görevinden istifa etti. habertürk tv ana haber sunucusu veyis ateş, ciner medya yönetim kurulu başkanı kenan tekdağ'ı arayarak istifa ettiğini bildirdi. ateş'in istifası kabul edildi. sözcü gazetesinden ismail saymaz'ın haberine göre tekdağ, ''biraz önce veyis ateş aradı. 'daha fazla tartışmaların odağına girmemek ve yıpranmamak açısından savunma vermek yerine istifa etmeyi tercih ediyorum' dedi'' bilgisini verdi.
  kaynak
  ----
  aceleden ismini yanlış yazmışım kusuruma bakmayın.

 • muhammet emin akbaşoğlu

  akp çankırı milletvekilidir. kendisini televizyonda gördüğümde ''acaba bunu nasıl savunacak'' diyorum. her durumda erdoğan'ı öven, haksız oldukları durumda bile suçu muhalefete atan, işi gücü övücü olmak olan milletvekilidir.

 • 17 haziran 2021 sedat peker'in twitter paylaşımı

  sedat peker, hdp izmir il binasına yapılan saldırı ile ilgili:
  ''1-kıymetli dostlarım, hdp izmir il başkanlığına yapılan provokasyon amaçlı saldırının çok daha büyüklerini ne yazık ki önümüzdeki zamanlarda yaşayacağız. eğer benim tecrübeme ve samimiyetime inanıyorsanız hiçbir şartla sokağa çıkmayın.''
  ''2-çok büyük bir oyun kurgulanıyor. eğer siz sokağa çıkarsanız derin mehmet ve adamları terör örgütlerinin içindeki elemanlarını olaya dahil edip ortalığı yangın yerine çevirecekler.''
  ''3-sadece cahil olanlar, gafil olanlar ve aptal olanlar düşmanlarının kurduğu oyunun bir parçası olurlar (bu oyunu kuranlara lütfen hizmet etmeyin).''
  twitter
  peker'in dedikleri, nedense bana 7 haziran-1 kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşen olayları hatırlattı. o dönem ahmet davutoğlu ''bombalar patladıkça oylarımız artıyor'' demişti. daha sonra ise %49 gibi bir oy oranıyla başbakan olmuştu.

 • içinde sağlam göndermeler olan şarkılar

  saian'ın bütün parçalarını dinleyebilirsiniz. hepsinde sağlam göndermeler vardır. hayata dair, siyasi, toplumsal, aşk vs.
  örnek:
  sapına kadar insan
  renklerin içinde
  suç
  var olmanın karşı konulmaz hafifliği**

Favori Vikileri (32)

 • canan kaftancıoğlu'nun 23 nisan tweeti

  chp il başkanının dahil nutuk okumaktan aciz olduğu bir türkiye'de yaşıyoruz demek ki. bu tweetten ben bunu anladım. bakalım bu konuyla alakalı cumhuriyetimizin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk nutuk'ta ne söylemiş aynen alıntılıyorum.

  efendiler, yapılmış olan teklifin ne derece yersiz olduğu hususunda bir fikir verebilmek için, biz de o günlerle ilgili bazı durumları hatırlayalım. şüphe edilmemek gerekirdi ki, ermeni katliamı konusunda, sözler gerçeğe uygun değildi. aksine, güney bölgelerinde, yabancı kuvvetler tarafından silâhlandırılan ermeniler, gördükleri koruyuculuktan cesaret alarak bulundukları yerlerdeki müslümanlara saldırmakta idiler. intikam düşüncesiyle her tarafta insafsız bir şekilde öldürme ve yok etme siyaseti gütmekte idiler. maraş'taki feci olay bu yüzden çıkmıştı. yabancı kuvvetleri ile birleşen ermeniler, top ve makineli tüfeklerle maraş gibi eski bir müslüman şehrini yerle bir etmişlerdi. binlerce çaresiz ve suçsuz ana ve çocukları işkenceyle öldürmüşlerdi. tarihte bir benzeri görülmemiş olan bu vahşeti yapan ermenilerdi. müslümanlar yalnız namuslarını ve canlarını korumak için karşı koymuş ve kendilerini savunmuşlardı. yirmi gün süren maraş katliamında, müslümanlarla birlikte şehirde kalan amerikalı'ların, bu olay hakkında istanbul'daki temsilcilerine çektikleri telgraf, bu faciayı yaratanları, yalanlanamayacak bir şekilde ortaya koymakta idi.

  atatürk kendi kurduğu partinin bu hale geldiğini görseydi kahrından ölürdü. şimdi diyebilirsiniz ki tweet 2013 yılında atılmış buna karşın ben de şunu söylerim: nutuk 2013 yılında da aynıydı.

 • vücudumuzun 24 saati

  insan vücudunun 24 saatini inceleyen araştırmalara göre, organizma 06:00da kortizon salgılanmasıyla uyanıyor. vücudun en dinç ve kuvvetli olduğu saat, 09.00. saat 11:00de hazır cevaplık tavan yapıyor, 10:00 ile 12:00 arasında enfarktüs vakaları artıyor, spor için en uygun saat ise 16.00.

  vücutta 24 saat neler olup bittiğini inceleyen araştırmalar, bilinenin aksine sabah saat 07nin spor değil, kahvaltı için uygun olduğunu gösteriyor. life fitness akademiden spor uzmanı özgür güngör, bu araştırmalar ışığında spor yapmaya, çalışmaya ve dinlenmeye en uygun saatleri şöyle anlatıyor:

  06.00 : kortizon salgılamasıyla organizma uyanıyor. bu uyanma vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein hizmete hazır oluyor.

  07.00 : vücut hâlâ zayıf. spor yapmaktan kaçının. kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenirsiniz. spor yerine kahvaltı edin, sindirim bu saatte mükemmel çalışıyor.

  08.00 : libidonun en yüksek olduğu saat. fazla miktarda hormon salgılanıyor. sigara tiryakileri için de durum aynı. kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltıyor.

  09.00 : vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. iğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

  10.00 : organizmanın kendine gelme, 'ben burdayım' deme saati. fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. verimliliğimiz de öyle. 'kısa süre belleği' iyi durumda. bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.

  11.00 : vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.

  12.00 : dinlenme saati. dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. zira kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanıyor.

  13.00 : vücut formdan düşüyor. verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. bütün organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor.

  14.00 : bitkin oluruz. çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati. çünkü bu saatte acı az hissediliyor. lokal anestezi uzun süre devam ediyor. (30 dk.).

  15.00 : enerji geri geliyor, bellek tam formunda. ikinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az.

  16.00 : spor için en iyi saat. tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.

  17.00 : organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor.kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00'ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.

  18.00 : akşam yemeği için ideal saat. pankreas bu saatte özellikle aktif.

  19.00 : kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. antidepresanların tesiri de bu saatte daha fazla.

  20.00 : karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. etkisi hemen görülüyor. antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor. (yemeği kesiyoruz)

  21.00 : sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.

  22.00 : vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. sigara içenler dikkat! bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.

  23.00 : organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. sakinleşip, rahatlıyoruz. ( tatlı rüyalar)

  24.00 : uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor. ilk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.

  01.00 : verim en alt düzeyde. bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya programlıyor.

  02.00 : araba kullananlar dikkat: görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

  03.00 : bedenin de ruhun da en karanlık safhası. melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. intihar edenlerin sayısı fazlalaşıyor.

  04.00 : stres hormonundan enerji kazanıyoruz. enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

  05.00 : erkeklik hormonu salgılanması artıyor. strese hormonu bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor.

  kaynak: t24

 • ücretsiz 200 kurs

  ücretsiz alabileceğiniz 200 kurs linkleri.

  https://www.udemy.com/course/basitten-ileriye-excel-baslangic/
  https://www.udemy.com/course/gokhanmuharremoglu/
  https://www.udemy.com/course/adan-zye-bootstrap-4-egitimi/
  https://www.udemy.com/course/temel-tasarim-kurallari/
  https://www.udemy.com/course/excel-dizi-formulleri/
  https://www.udemy.com/course/agile-yazilim-gelistirme/
  https://www.udemy.com/course/yds-yokdil-ve-yks-dil-ingilizce-sinavlari-hazirlik-rehberi/
  https://www.udemy.com/course/11-adimda-photoshop-ogren/
  https://www.udemy.com/course/solar-enerji-temel-egitimi/
  https://www.udemy.com/course/yazilima-ilk-adim-akis-diyagramlari/
  https://www.udemy.com/course/etkileyici-sunum-hazirlama-ipuclari/
  https://www.udemy.com/course/hangi-fotograf-makinesi-canon-mu-nikon-mu/
  https://www.udemy.com/course/k4english/
  https://www.udemy.com/course/dnsinternetin/
  https://www.udemy.com/course/hzl-ve-kolay-profesyonel-tasarmlar-olusturun-canva/
  https://www.udemy.com/course/temel-seviye-network-egitimi-bilgisayar-aglarna-ilk-adm/
  https://www.udemy.com/course/-domain-alip-satarak-gelir-elde-edin/
  https://www.udemy.com/course/seo-nasil-yapilir/
  https://www.udemy.com/course/derinlemesine-excel-vlookup-ve-index-match-fonksiyonlar/
  https://www.udemy.com/course/pratik-ip-subnetting-islemleri/
  https://www.udemy.com/course/e-mail-marketing-sirlari-2019-istediginiz-e-maile-ulasin/
  https://www.udemy.com/course/electronjs-ile-masaustu-uygulama-yapimina-giris/
  https://www.udemy.com/course/baglamakursu_tanerdemiralp/
  https://www.udemy.com/course/autocad-2020-ile-tasarm-ve-cizim-mantg-uygulamalar/
  https://www.udemy.com/course/pmbok-v6-icerigi-ile-proje-yonetimi-egitimi-011-giris/
  https://www.udemy.com/course/zindelik-ve-canllk-icin-antrenman-egzersiz-plan/
  https://www.udemy.com/course/real-time-mesajlasma-uygulamas/
  https://www.udemy.com/course/kodlama-bilmeden-web-sitesi-yapma-blogger-dersleri/
  https://www.udemy.com/course/blender-mesh-modelleme-araclar/
  https://www.udemy.com/course/oyun-modeli-tasarlama/
  https://www.udemy.com/course/1-saatte-kendi-messenger-botunuzu-olusturun/
  https://www.udemy.com/course/html-web-sayfalarnn-iskeletini-ckarmaya-baslayn/
  https://www.udemy.com/course/xrp-ripple-bogasi-icin-alim-ve-satim-stratejileri/
  https://www.udemy.com/course/sifirdan-metatrader-egitimi/
  https://www.udemy.com/course/esri-turkiye-konumun-gucu/
  https://www.udemy.com/course/adobe-spark-ile-uygulamalar/
  https://www.udemy.com/course/solfej-egitimi-nota-ogrenim-dersleri/
  https://www.udemy.com/course/sfrdan-macbook-pages-ogrenin/
  https://www.udemy.com/course/solidcam-uygulamal-baslangc-egitimi/
  https://www.udemy.com/course/staj-defteri-yazma-egitimi-muhendislik-staj-def-ornekleri/
  https://www.udemy.com/course/staj-defteri-yazma-egitimi-muhendislik-staj-def-ornekleri/
  https://www.udemy.com/course/ka101_projesi_nasil_yazilir/
  https://www.udemy.com/course/code-your-first-game/
  https://www.udemy.com/course/7-scientifically-proven-steps-to-increase-your-influence/
  https://www.udemy.com/course/manageyourtime/
  https://www.udemy.com/course/free-photography-course-for-beginners/
  https://www.udemy.com/course/pivot-table-basics/
  https://www.udemy.com/course/html5-fundamentals-for-beginners/
  https://www.udemy.com/course/goal-setting/
  https://www.udemy.com/course/quick-guide-to-working-remotely-from-vp-of-learning/
  https://www.udemy.com/course/fearless-public-speaker-bootcamp-by-ricky-mendoza/
  https://www.udemy.com/course/learn-amazon-web-services-the-complete-introduction/
  https://www.udemy.com/course/photography-for-beginners/
  https://www.udemy.com/course/programming-101/
  https://www.udemy.com/course/git-and-github-crash-course-creating-a-repository-from-scratch/
  https://www.udemy.com/course/adobe-xd-experience-design/
  https://www.udemy.com/course/security-awareness-campaigns/
  https://www.udemy.com/course/art-fundamentals-in-one-hour/
  https://www.udemy.com/course/hyperthinking-upgrade-your-mind-to-success-on-business/

 • ingilizcemizi geliştirmek için tavsiyeler

  odtü öğretim görevlisi bir hocamızın bana yardımcı olmak için attığı bir mesajı buraya aynen yazmak istiyorum. isteyen faydalanabilir.

  ----alıntı----

  anladığım kadarıyla mesleğiniz gereği, dildeki 4 temel becerinin neredeyse tamamına ihtiyaç duyuyorsunuz. o yüzden de dil öğrenmeye bütüncül bir yaklaşım içinde olmanız gerekiyor. yani "önce bir şunu halledeyim, sonra şuna geçerim" şeklinde değil de, 4 dil becerisini aynı anda ilerletme yöntemini tercih etmeniz sizin için daha sağlıklı olacak gibi görünüyor. bu bağlamda 1-2 küçük tavsiyem şu şekilde olabilir:

  - grammar eğitimi için zaten en güzel kaynaklara sahipsiniz. benim kurslarım anlatım için gerçekten yüksek kalitededir. egzersiz çözme açısından da grammar in use kitapları en tavsiye ettiğim kitaplar olacaktır. grammar çalışmasında acele etmemeyi tavsiye edebilirim. önce bir grammar ı bitireyim de sonra diğer 4 beceriye geçerim düşüncesi çok yanlış bir düşünce. eş zamanlı götürmek en güzeli. - reading için en çok mtr 1 ve 2 kitaplarını tavsiye ediyorum. bunun dışında elinizde bulunan penguin ve oxford reader ları çok güzel kaynaklar. onlardan da az az takip edebilirsiniz. burada önemli olan seviyenize uygun okuma yapmak: ne fazla kolay, ne de fazla zor okuma yapmamak önemli. okuma, günlük programınız içinde muhakkak yer bulsun

  dinlemenin gelişmesi için, aynı readingdeki mantık gibi bol maruziyet (exposure) gerekiyor. yani klişe tabirle bol dinleme yapmak gerekiyor ama yöntemimiz yine seviyemizin 1 kademe üstü olacak şekilde dinlemek şeklinde olmalı. yani şu an b1 seviyesinde olduğunu düşünüyorsanız, b1 ve b2 seviyesinde dinlemeler yapmanız gerekir. eğer telefonunuz androidse (umarım öyledir); şu adını söyleyeceğim app'ler listening için muhteşem: 1. english listening step by step (seviyelere göre ayrılmış muhteşem bir uygulama) 2. cambridge english 1500 conversations 3. bbc learning english 4. ıelts listening practice. bunların hepsi de benim aktif olarak kullandığım ve tanıdığım appler. tabii bunlar dışında elbette ted talks ve voa learning english uygulamaları olmazsa olmaz.

  bir not: ne kaynak kullanıyor olursanız olun, kesinlikle türkçe altyazı kullanmayın!! beynimiz 2 farklı dili aynı anda çözümleyemez ve ister istemez türkçeye kayar. ikinci not: aynı texti birden fazla kez dinlemeye çalışın.. ben en az 2 kez dinleme tavsiye ediyorum. ear training dediğimiz şeyin gerçekleşmesi için aynı texti 2-3 kez dinlemek, 1 kez dinlemeye göre kat be kat daha faydalıdır.


  eğer writing üzerine çalışmak istiyorsanız, temel mantığı hakkında bir kaç şey söyleyebilirim: yazmayı en azından temel mantığı oturtana kadar, temel hatalarınızı filan görene kadar bir hoca eşliğinde yapmanızı tavsiye ederim. google'dan örneğin "toefl writing topics" diye arattığınızda yüzlerce writing konusu bulabilirsiniz. her hafta 1-2 tane konu seçin ve yazdığınız metni bir hocaya ya da ingilizcesi sizden daha iyi olan bir arkadaşınıza hatalarını gösterterek okutun. o hataları onlar düzeltmesin! size nerelerin hatalı olduğunu söylesinler ve mümkünse siz düzeltin.. yani yazmayı da 2 kez yapmakta fayda var.. o zaman iyi gelişir.

  konuşma, diğer 3 beceri geliştikçe arkadan gelerek gelişen bir beceridir. yani en son konuşmanız gelişecektir. tabii bu sebeple, konuşmanızın gelişmesi için oturun ve zaman geçmesini bekleyin demek istemiyorum!! konuşmaya da hemen bugün başlamalısınız. rosetta stone eğitimlerini duydum, ama içeriği hakkında hiç bir fikrim yok gerçkten. konuşma pratiği sağlıyorsa, bu çok iyi elbette. konuşma konuları düşünerek, kendiniz de speaking i geliştirebilirsiniz. konular writing konularının aynısı olabilir mesela.. örneğin bir konuda oturup 1 dakikalık spontane bir konuşma hazırlayabilirsiniz. ilk zamanlar minik minik notlar hazırlayıp onlara bakarak da konuşabilirsiniz. yine burada önemli olan birden fazla kez yapmak. örneğin spor yapmanın fiziksel faydaları üzerine 1 dakika konuşup, onu kaydedip, kendiniz dinledikten sonra hatalı yerleri fark edip tekrar kayıt yapabilirsiniz. 2-3 kısa kayıt sonrasında o konuda çok akıcı konuştuğunuzu fark edeceksiniz.. gördüğünüz gibi çoğu şeyi birden fazla kez yapmak çok faydalı..

  özetle, geliştirmek istediğiniz yönlerinizi her gün eş zamanlı olarak götürürseniz, yakın bir zamanda ciddi ilerleme kaydettiğinizi görürsünüz. ingilizce ilginç bir alan. çünkü çalışmalarımıza karşılık somut çıktıların çok net görülemediği bir alan. ama düzenli olarak 4 beceriye çalıştığınızda ingilizce'yi çok daha rahat kullanır hale geldiğinizi göreceksiniz. umuyorum tavsiyelerim işinize yarar. şimdiden iyi çalışmalar dilerim. sevgilerimle.

 • cüneyt özdemir'in yılbaşı özel yayınına dansöz çıkarması

  bir gün bu kadar küçülürsem, önce beni vurun, sonra kanaldan ayrılın. kadın bedenini bu şekilde sunmak iki yüzlülüktür.

 • makine mühendisliği

  - programlama ogrenin c+ python ne varsa ( ardiuno yada raspberry pi edinin)
  - dil ogrenin
  - ıstatistik ve data analizi ogrenin
  - ogrenme hevesinizi asla kaybetmeyin

 • rumuzunuzun bir hikayesi var mı

  var efendim. ( beni takip eden sınıf arkadaşım bunu okuyorsa selam olsun) ayasofya camii deyince hoca, yanımda oturan arkadaşım kendinden geçti (kişnedi) ben de gülmemi tutmak için elimdeki limonlu kolonya ile oyalanıyor ayağına yatıyordum .
  ikisini birleştirdim: ayasofya camiideki limonlu kolonya
  1453-forever <>

  3 kişi neden beğenmedi anlamadım hikayeyi anlattım sadece.

 • katıl eğitim setleri listesi

  haluk tatar youtube kanalındaki katıl eğitim setlerinin hepsinin oynatma listeleri linkleri aşağıdadır. güncellenecektir.

  sıfırdan unity online oyun eğitim seti
  https://www.youtube....tj_lafu3ejebt7d
  altın aboneler

  sıfırdan bağlama eğitim seti
  https://www.youtube....udywp-hkpuuitni
  gümüş aboneler

  beden dili eğitim seti
  https://www.youtube....xx76ujn5csddwtp
  altın aboneler

  temel adobe illustrator eğitim seti
  https://www.youtube....b0mreqve_c75cry
  gümüş abonelere

  yan flüt eğitim seti
  https://youtube.com/...acje3airic14rcy
  altın aboneler

  5s prensipleri ile düzenli hayat eğitim seti
  https://youtube.com/...jzcmpyqijcdoyzx
  altın aboneler

  sıfırdan gitar eğitim seti
  https://youtube.com/...d-7ıcw6mgs_txv
  gümüş aboneler

  hızlı ve kalıcı okuma-öğrenme eğitim seti
  https://youtube.com/...byu7cc8ıdrlypz
  altın aboneler

  diksiyon ve güzel konuşma eğitim seti
  https://youtube.com/...tupanjh3tug1xue
  altın aboneler

  bitcoin ve kripto para eğitim seti
  https://youtube.com/...xaxq8dyzoun0kjv
  altın aboneler

  c# sıfırdan ileri eğitim seti
  https://youtube.com/...ixytd8wkbet4z56
  altın aboneler

  liderlik eğitimi
  https://youtube.com/...n-ryczvcozrh3-c
  altın aboneler

  sıfırdan italyanca öğreniyorum
  https://youtube.com/...kr_0eu3abc7
  gümüş aboneler

  borsa ve teknik analiz eğitim seti
  https://youtube.com/...rut62uefh0pw_sk
  altın aboneler

  ispanyolca eğitim seti
  https://youtube.com/...dg3wgivadn5
  altın aboneler

  kaliteli yaşamak seti
  https://youtube.com/...u2jgmro51fw
  gümüş aboneler

  youtuber eğitim seti
  https://youtube.com/...2vxpm4x52zv
  altın aboneler

  html 5 web tasarım eğitim seti
  https://youtube.com/...p8kwgd_8_xz
  gümüş aboneler

  sıfırdan fransızca eğitim seti
  https://youtube.com/...2k2iebism7cw9s2
  altın aboneler

  10 saatte sıfırdan ingilizce eğitim seti
  https://youtube.com/...fg5seh45zozemcl
  gümüş aboneler

  hızlı okuma teknikleri
  https://www.youtube....a_co8zdxcacv2wl
  gümüş aboneler

  sıfırdan ekonomi öğreniyorum eğitim seti
  https://youtube.com/...aanpsi0obhpnvum
  gümüş aboneler

  dünya ticaret tarihi
  https://youtube.com/...jdkkdluh5anmpd-
  gümüş aboneler

  3 saatte temel ingilizce
  https://youtube.com/...od0pgrlvjuw
  altın aboneler

  sıfırdan ileri seviye satranç eğitim seti
  https://youtube.com/...vibh8vlgvmtji_b
  altın aboneler

  ios sıfırdan uygulama geliştirme eğitim seti
  https://youtube.com/...svqsdvcytnj
  altın aboneler

  liderlik eğitim seti
  https://youtube.com/...n-ryczvcozrh3-c
  altın aboneler

  kaizen eğitim seti - hayatınızı iyiye geliştirin
  https://youtube.com/...1ihabuo2cdg

  gümüş aboneler

  kaliteli yaşamak eğitim seti
  https://youtube.com/...pfisu2jgmro51fw
  altın aboneler

  unıty oyun geliştirme eğitim seti
  https://youtube.com/...zifw_b6v_l9ikja
  altın aboneler

 • excel

  hayatımda gördüğüm en kullanışlı programlardan biridir bir mühendisi programlara on binlerce dolar vermekten kurtarır.matris çözmeden optimizasyona kadar her türlü sorunu çözer bu konuda özellikle 2 ismi çok beğeniyorum birisi mustafa bolat diğeri ise çok sevgili odtü mekanizma profesörü eres söylemezdir
  mühendislikte excel kullanımı için tık

 • muazzam arşivler ve bazı siteler

  arkadaşlar bunlar daha önce paylaşıldıysa uyarın lütfen. bütün bu kaynakları düzenli bir liste şeklinde paylaşmak istedim sadece, umarım hepinizin işine yarar.

  1- harvard üniversitesi'nden sertifika alabileceğiniz 55 alanda ücretsiz online kurslar:
  link

  2- tübitak'ın tüm yayın ve dergilerinin arşivi:
  link

  3- milli kütüphane arşivindeki tüm taş plaklara ses dosyası olarak ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  4- nasa'nın uzay ile ilgili keşiflerini ve fotoğraflarını bulabileceğiniz online arşivi:
  link

  5- abd meclis kütüphanesi, 1800-2020 yılları arasında dünya üzerinde çekilmiş milyonlarca fotoğrafa ulaşabilirsiniz:
  link

  6- yüz binlerce resim, çizim, karikatür ve görseli konularına göre arayabileceğiniz büyük bir arşiv:
  link

  7- servet-i fünun dergisinin yayınlanmış tüm sayıları:
  link

  8- ibb'ye ait taksim kütüphanesindeki binlerce esere ücretsiz olarak ulaşıp, okuyabilirsiniz:
  link

  9- sultan 2. abdulhamit'in fotoğraf arşivi
  link

  10- geçmişten bugüne çizilmiş tüm haritalara ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  11- birleşmiş milletler bünyesinde yayınlanan tüm eserlere ulaşabileceğiniz bir arşiv
  link

  12- balkanlar'daki osmanlı eserlerinin olduğu fotoğraf arşivi:
  link

  13- çekilmiş tüm filmlerin çarpıcı sahnelerinin olduğu bir arşiv:
  link

  14- new york metropolitan operası, her gün eski bir performansı ücretsiz olarak erişime açıyor:
  link

  15- berlin filarmoni orkestrasının tüm konser kayıtları:
  link

  16- telifsiz film, kitap, makale, fotoğraf arşivi:
  link

  17- antik yunan, mısır, çin ve asya üzerine yazılmış binlerce esere ulaşabileceğiniz bir platform
  link

  18- dünyanın her yerinden yüzlerce üniversitenin ortak çevrimiçi kütüphanesi:
  link

  19- cambridge üniversitesi'ne ait bine yakın ders kitabınına ulaşabileceğiniz bir platform:
  link

  20- telif süresi dolmuş tüm eserlere e- kitap olarak ulaşabileceğiniz bir site:
  link

  21- türkiye'de 1950 öncesi çıkan sinema dergileri arşivi:
  link

  22- ücretsiz sesli kitap arşivi
  link

  23- abd ulusal kütüphanesi
  link

  24- hem sesli hem yazılı olarak abd'de görülen tüm dava kayıtlarına erişilebiliyor:
  link

  25- tüm gazetelerin arşivi:
  link

  26- sadece dünya radyolarını dinleyebildiğiniz güzel bir site:
  link

 • Daha önce hiç görseli olmamış...