asliatmaca

Çaylak
 • 5
 • 0
 • 0
 • 0
 • 8 Ay önce

Vikiler (5)

 • kadına şiddet

  ülkenin çözüme kavuşturulamayan sorunu.
  kadınların "şikayet etsem de hapse atılmaz zaten, yine gelir bana zarar verir" diye düşünmesine sebep olan adalet 'uygulama' sistemimizde büyük sorunlar olduğu apaçık ortadadır.

 • minimalizm

  zihni ferahlatan, hayatı kolaylaştıran, oh be dünya varmış dedirten akımdır

 • hiç kitap okumayanlara önerilecek ilk kitap

  " insan ne ile yaşar? "
  -tolstoy
  kitap okuma alışkanlığı olmayan ya da kitap okumayı sevmeyen insanların bir çırpıda okuyup bitirebileceği bir eser olduğunu düşünüyorum.

 • zaman kavramı

  zaman kavramı
  günümüzde farkındalığını yitirdiğimiz kavramdır.
  sanki bir okyanustayız ve yüzmenin ne demek olduğundan haberimiz yok.

 • minimal yaşam

  günümüz popüler deyimiyle minimal yaşam, yani sade yaşamak insanlığın kapitalist sistemden uzaklaşıp, tüketim yerine üretim odaklı bir hayat sürmesi adına çok önemli bir kavramdır. zihni ferahlatacak, yanlış yerlerde aradığımız içsel mutluluğumuzu bize getirecek olan yegane şey: sade yaşamdır. sade yaşamak, hayatımızdaki, zihnimizdeki ve çevremizdeki fazlalıklardan kurtulmak bizi hafifletecek, daha mutlu ve huzurlu bir insana dönüşmemize fayda sağlayacaktır.
  hayatımızda zaten düşünmemiz, enerji harcamamız gereken birçok etken varken ( ev, okul, iş, kişisel gelişim, gündem, sınavlar, gelecek endişesi, aile, sevgili vb. ) bir de bunca etkenin üzerine zihnimizdeki, eşyalarımızdaki, sosyal medyamızdaki dağınıklık ve karmaşanın eklenmesi ruhumuzu epey bir yormakta. peki bu durumdan kurtulmak nasıl mümkün olabilir?
  neden sürekli bu kavram karşımıza çıkıyor? minimal yaşam gerçekten bu kadar önemli ve etkili mi?
  size kendi hikayemi kısaca anlatmak isterim.
  yirmi bir yaşındayım ve minimal yaşam kararı verdiğimde henüz lise ikiye gidiyordum. kıyafetlerimdeki fazlalık, giymediğim, sevmediğim kıyafetlerin dolabımda hala duruyor olması, telefonumdaki boş dosyalar, sevmediğim fotoğraf ve videolar, kullanmadığım ya da kullandığım ama vaktimi sessiz bir cellât gibi katleden uygulamalar,kendime bir şeyler katmak istemem fakat bu tarz etkenler yüzünden vaktimin olmadığı bahanesini üretip, kendime en büyük kötülüğü yapmam beni gerçekten çok rahatsız ediyordu. daralıyordum. bu aşamada youtubeda izlediğim yabancı youtube kullanıcılarının minimalizm hakkındaki videoları beni çok etkiledi. sadeleşme, ferahlama isteği beni daha da kapladı.
  hayatımda hiçbir zaman karasız ya da bir şeylerden vazgeçemeyen bir insan olmadım. dolabımın karşısına geçip giymediğim kıyafetlerimi elemem, kullanmadığım eşyalarımı ve ıvır zıvırları ayıklamam sadece bir günümü aldı. aynı işlemi telefonuma da uygulamıştım. fazla vaktimi alan sosyal medya üyeliklerimi tamamen silmiştim. gün sonunda hissettiğim o hafiflik ve ferahlama duygusunu anlatamam ama yaşamanızı şiddetle tavsiye edebilirim.
  az eşyaya sahip olmak onların değerini artırır. gardrobunuzla bakışarak boş geçirdiğiniz ölü zamanı size geri kazandırır. paha biçilemez tek şey zamandır. ve zamanın kıymetini bilebilmek kolay zannedilse de büyük irade isteyen bir alışkanlık işidir. zamanınızın kıymetini bilmeniz, gereksiz hiçbir şeyi hayatınızda tutmamanız dileğiyle.minimal yaşam

  aslı atmaca

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...