apodowskı

Çaylak
 • 6
 • 0
 • 0
 • 0
 • 4 Ay önce

Vikiler (6)

 • üreme ehliyeti

  katılıyorum üreme ehliyeti veya yükümlülüğü ikiside bence doğru. hatta ailenin çocuk yapma hakkı olup olmadığına veya kaç çocuk yapabileceğine de devlet ailenin maddi durumu, sabıkası gibi faktörleri düşünerek karar vermelidir bence.

 • türk eğitim sistemi

  benim için eğitim çok önemlidir. ben yıllardır türkiyede eğitimin yanlış verildiğini düşünüyorum. türkiyedeki derslerin konuları ve anlatım biçimi yanlış bence. örneğin matematikte öğretilen karekök. hayatımda hiç bir işe yaramayacak. yani bunu matematiği yapamadığımdan ve sanki bende suç yokmuş gibi bir düşünce içinde olduğumdan dediğimi düşünüyor olabilirsiniz. fakat benim en sevdiğim ve en iyi olduğum ders matematiktir hatta kareköküde çok iyi yaparım. mesela başka bir örnekte ingilizce ve müzikte. bazı insanlar evrensel dilin ingilizce olduğunu düşünüyor. fakat evrensel dil her zaman müziktir. bu yüzden müzik dersi de ingilizce dersi kadar önemli. belki de daha önemli. beden dersi de çok önemlidir. beden dersi sadece vücutta kas çıkmasını sağlamaz. fizikselden çok sosyolojik, psikolojik, ekonomik faydaları vardır. bu ülkenin sporcuya da çok ihtiyacı var. milli takımlarımız nadiren yeniyor. spor abdde savunma sanayisinden sonra ülke ekonomisinde en çok tutan alandır. din dersine gelirsek din öyle bir derstir ki asıl ahlakı o öğretir. mesela ölümden sonraki yaşama inanmayan bir insan düşünün. bu insanın suç işlememesindeki önlem ne. dolayısıyla ahlak eğitimi yani din dersi çok önemlidir. yani şöyle bir sıralama yapabiliriz bence en önemli ders müzik, daha sonra beden ve din daha sonra ingilizce daha sonra ise matematik, türkçe gibi ana ders kabul edilenler. fakat nedense türkiyede derslere verilen önem bu sıralamanın tam tersi. dolayısıyla zaten eğitim sistemi kötü bir ülkede elimden geldiğince iyi bir okula gitmek isterim. fakat eğitim sistemi kötü olduğu için böyle okullar da paralı. mesela kanadada devlet okulları ve kolejler nerdeyse aynıdır. türkiyede bunun gibi kötü sistem çok var. bunların düzelmesinin tek yöntemi eğitimdir. yanlış anlaşılmasın ben ülkemi çok seviyorum. ama bir eğitim kurumu olan ınesjournala soruluyor: türkiyenin çocuklarının edinmesi gereken yetenekler nedir?. cevaplardan biri eleştirme yeteneği olmuş. dediğim gibi ben birçok ülke gezmiş olmama rağmen ülkemi hala çok seviyorum. sevdiğim için de en çok ülkemi eleştiriyorum.

 • devletin en önemli görevi

  bence devletin en önemli görevi vatandaşının mutluluğunu, dünyanın barışını ve adaletini bozmadan sağlamaktır.

 • sürekli şarkı dinleyen insan

  her hafta 1-2 saatimi spotify listemi güncellemeye ayırıyorum. yani sürekli şarkı dinleyenlerden biriyim ve şunu söylüyüm doğru müziklerle insanın hayat enerjisi yükselebiliyor. ben 7-8 saat uyuyan biri değilim daha az uyuyorum ve gün içinde özellikle spordan sonra benim enerjimi koruyabilmemi sağlayan tek şey müzik. size de tavsiye ederim.

 • geleceğin dili

  belki insanlar tarafından çok düşünülmüyor ama bence tüm dünyanın tek bir ortak dili var: müzik. müzik anlaması zor olsa da bugüne kadar dünyanın en popüler dili olmayı başarmıştır. bence geleceğin dili de müzik olacaktır. ama konuşulabilen diller olarak bakarsak gelecekte bu kadar fazla dil olacağını düşünmüyorum. dillerin yavaş yavaş yok olacağını ve yerini latince veya onun gibi yeni bir bilim diline bırakacağını düşünüyorum.

 • en ideal ülke yönetimi

  bir ad koyamam fakat bence öncelikle eğitim çok iyi olmalı. eğitimde önemli olan üst düzey bilgi verilmesi değil. asıl önemli olan ahlaki eğitim, ondan sonra da bilgiyi yorumlama. eğitimde kişiler rahat etmeli eğitim gören kişi maddi sıkıntı çekmemeli ve okulu kafasında ufkunu açan bir yer olarak görmeli. ayrıca insanlar kıyaslanmamalı ve birbirleriyle rekabete zorlanmamalı.
  eğitimden sonra adalet geliyor. adalet olursa kişi hem devletine güvenir hem vatandaşa. adalet sisteminde en büyük ceza, yanlış ceza veren hakimlere verilmeli. bir araştırmada kadınlara soruyorlar yapmayı en çok istediğiniz aktivite diye, verilen cevap gece tek başıma yürümek oluyor. bu soru türkiyede sorulmuş bir soru. bunun sebebi bence türkiyedeki adalet sisteminin pek oturmamasıdır.
  adalet ve eğitimden sonrasını yazmıyorum çünkü zaten bu ikisi bir ülkede iyiyse ekonomi, savunma, sağlık gibi konularda güçlüdür.

 • Daha önce hiç favori vikisi olmamış...

 • Daha önce hiç görseli olmamış...