• üstün insanlar ve niteliksiz sınıf

  modern teknolojinin bize sunduğu birçok nimetin yanı sıra korkutan gelişmeleri de yok değildir. insan beyninin bir bilgisayara bağlanması artık etik yargılamalar haricinde tamamen mümkün hale geldi. insanların çipli olması kendilerine yeni özellikler yüklemeleri önümüzdeki bir iki yılda olmasa da yakın gelecekte elbette olacaktır. bunlara ek olarak dna modifikasyonu ve daha ileri düzey yapay organlar da kaçınılmaz olacaktır.

  tüm bu distopik gelecek içerisine hapsolacağından ziyadesiyle emin olan gençlik karamsarlığa kapılmakta gayet haklıdır. zengin insanların kendi cennetini dünyada kuracağı, diğer birçok insandan üstün organlara ve hatalarından arınmış bir gen dizilimine sahip olacağı bir dünyada buna gücü ya da parası yetmeyen kişisel gelişimine önem vermemiş ya da modern çağa ayak uyduramamış birçok insan ise niteliksiz sınıf olarak anılacak.
  niteliksiz sınıf üyesi birisi ya da süper insan şu an bu yazıyı yazan ben ya da okuyan siz olabilirsiniz. peki para ile kendini güncelleyenler hariç illa ki nitelikli insanlar da olacaktır. insanlar her dönemde o döneme uygun işler
  bulmuşlardır. gelecekte de bulacaktır ama çok az kişi bu istihdam fırsatından faydalanacak. yapay zeka mühendisi, sanal gerçeklik tasarımcıları, blockchain mühendisi gibi meslekler olacak ve hatta şu an duysak inanmayacağımız meslekler olacaktır. şu an olduğu gibi gelecekte de çok nitelikli insanlar elbette olacaktır ama kafanızı ekrandan kaldırın ve düşünün sizce dünyada nitelikli insan sayısı mı daha fazla niteliksiz insan sayısı mı? gelecekte bu oran daha da vahim olacaktır.

  peki gelecekteki niteliksiz insan derken neyden bahsediyorum?

  tabi ki çağa ayak uyduramamış anlamında niteliksiz insandan bahsediyorum. ama gelecekte niteliksiz insanlar çok daha kötü şartlarda yaşayabilir. cesur yeni dünya kitabını okuyanlar bilir ki kitapta bir yabani vardır, işte o yabani gelecekte niteliksiz kalanlar olacaktır. bu durum oluştuğu dönemde insanlar eşitlikçiliği savunmaya devam edecek midir? benim cevabım hayır. çünkü şu an sıkı sıkıya sarıldığımız değerler pek de önemli olmayacak gibi duruyor. ve gelecekte üstün insanlar niteliksiz insanlara nasıl davranacak görmek istiyorsanız, şu an insanların hayvanlara nasıl davrandığına bakın. dünyaya pek katkısı olmadığı halde sadece yiyen, içen ve üreyen bir topluluk o dönemin nitelikli, üstün insanları tarafından sevilmeyecektir. iletişimi ve organizasyonu iyi olan azınlık korkak çoğunluğu her zaman yönetir ve yönetecektir de. birçok ülke ayakta kaldığı sürece vatandaşlık maaşı bağlayacaktır bu yazıyı norveç veya danimarka'da şömineli bir odada okumuyorsanız karamsarlığa kapılmakta haklısınız.

  peki ben bu yazıyı siz karamsarlığa kapılın diye mi yazdım?

  tabi ki hayır. bu yazı yarının kısa bir tarihidir. yarın sonraki gün ya da ondan sonraki gün insanlar var oldukça üstün ve niteliksiz var olacaktır bunların savaşı da var olacaktır yalnızca kendi düşüncelerim ile yuval n. harari'nin kitaplarından aklımda kalanları derledim. daha güzel geleceklere...