• üniversite öğrencilerinin staj problemi

  gerçekten yetkilerin üzerine kafa yorması gereken bir olay. ha pardon unutmuşum cumhurbaşkanlığı bünyesinde başlayan staj seferberliği projesi var! bu yıl mezuniyet durumunda olan bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. staj için bu yıl 20'den fazla kuruma başvurdum. bir kısmı koronavirüsü bahane ederek, bir kısmı olumsuz da olsa bir dönüş yapmayarak, bir kısmı da 2-3 tane online teste tabi tuttuktan sonra sırra kadem basmak suretiyle red edildi. bizzat aselsanda çalışan bir mühendisten öğrendiğim kadarıyla. aselsan, havelsan, roketsan gibi kurumların geçen yıl stajyer almamaları üzerine gelen tepkiler nedeniyle bu yıl göstermelik olarak ilan açıtığını, alım yapıldıysa bile çok az sayıda bölümlerinde derece yapan öğrencinin alındığı kendi departmanında yeni gelen stajyer olmadığını söyledi. cumhurbaşkanlığı staj seferberliğininden ise bahsetmek bile istemiyorum. mart ayı gibi herhangi branşta milli takımlarda yer aldınız mı gibi soruların bulunduğu, anlamlandıramadığım bir başvuru alındı. sistemi anlamak mümkün değil. mantık olarak ya firmalar tarafından ilan açılmalı ve gereklilikleri sağlayan adayların sistem üzerinden başvuru yapmaları yada firmaların sistem üzerinden adaylara ulaşmaları gerekir ancak sistem o kadar iyi işliyor ki 3-4 aydır hiçbir şey yok. türkiyenin dört bir tarafını niteliksiz üniversiteler ile doldurup gençleri 4-5 yıl oyaladıkları yetmezmiş gibi birde staj için oyalıyorlar. sözün özü ben ve birçok arkadaşım psikolojik olarak aşırı derecede yıpranmış durumdayız. ne olacağını ne yapacağımızı bilemez haldeyiz. her gece gelecek kaygısıyla uyuyorum her sabah gelecek kaygısıyla uyanıyorum.

 • nedense aklıma bir fikir geldi bu başlıktan sonra:
  bulunduğu alanda iş veren (ya da insan kaynakları) vazifesinde olan arkadaşlarımız stajyer alacaklarsa buradaki arkadaşlarımıza öncelik verse nasıl olur.
  sonuçta biz bir aileyiz.

  örnek vermek gerekirse ya staj için başvuran kardeşlerimiz 'falanca bölümü okuyorum staj yeri arıyorum' gibi yazsa ya da stajyer arayan kişiler 'biz şu alanda stajyer arıyoruz' dese güzel olmaz mıydı?
  sonuçta biz bir aileyiz!

 • saçma sapan staj kuralları olduğu için bir çok kişi staj yapamıyor.