• ülkenin tarım sorunları için çözümleriniz

  1) maliyet arttırıcı unsurların olumsuz etkisi
  2) çiftçilere verilen eğitimin yetersiz oluşu
  3) tarım arazilerinin parçalı ve dağınık yapısı
  4) tarımsal üretimde verim ve kalitenin düşük olması
  5) sulanabilen arazi miktarının azlığı ve mevcut su kaynaklarının etkin kullanılamaması

 • saçma olabilir ama elektrikli traktör yapıp bunları çiftçiye bedava veya vergisiz verelim elektrik olmayan köylere güneş panelleri ve ya rüzgar türbinleri yaparak hem köylerdeki elektrik sorununu kaldırırız hem de traktörlerin pillerini şarj olayını çözeriz .

 • bence iktidar başta olmak üzere bütün devlet büyükleri ve belediyeler, lüks ve gereksiz harcamaları bırakmalı. zaten bu kadar israfı bıraksak türkiye'nin beli doğrulabilir de neyse.
  çiftçinin ihtiyacı olan traktör gibi tarım araçlarını devlet karşılayabilir. çiftçinin kredi borçlarını kapatabilir. tarım kredi kooperatifinden 'yemimi almazsan sütünü almam' şartı gibi saçma salak yaptırımlardan da vazgeçebilir. iktidar, türkiye'de üretilen onlarca ürüne rağmen yurtdışından ürün getirtmeyebilir. bu gibi düzenlemeler, toprağına küsmüş çiftçileri topraklarıyla barıştırır ve en azından ülkedeki tarım sıkıntısını bir nebzede olsa çözebiliriz.
  edit: imla

 • tarım için çiftçiye destek vermek kafidir...

 • benzin fiyatları düşürülsün.
  gübre fiyatları düşürülsün.
  ilaç aşı fiyatları düşürülsün.
  tohum fiyatları düşürülsün.
  traktör fiyatları düşürülsün.

 • yerli tohumu yasaklamak hainliğini ve elde ettiğinin yarısını alan vergileri kaldırırsak bu verimli topraklarda tarım kendiliğinden düzelir. yapılması gereken şey hiçbir şey yapılmaması, çiftçinin boğazına basılmaması.

  devletin yapacağı en büyük yardım vergi almamak yani hiçbir şey yapmamaktır.

 • tarımın kötü olduğunu geçtik artik çözüm önerisi de düşünmeye başladık ahh türkiye ahh

 • tarım üniversiteleri ile çiftçiliğin gençlere özendirilmesi çiftçiliğin bilimsel ve yenilikçi yöntemlerle yapılması

 • bu ülkede tarımı kaldırmanın en güzel yolu gençleri tarıma yönlendirmektir. az çok bu işle uğraşmış olan varsa bilir. tarım genç adam işidir. çok isterdim şöyle üniversite dalgasyıla uğraşmaktansa sahip olduğum 5-10 dönüm araziyi kendi başıma çevirmeyi.

 • tarım için destek yerine taban fiyat uygulanmalı, devletin alım garantisi olmalıdır. çiftçi zarar ederse destekler, sadakadan farksız olur. kâr ederse desteğe gerek kalmaz.

  tarım ürünlerinin dünyaya pazarlanması konusunda devletin planlaması ve girişimi olmalıdır. ürün, bürokrasiye takılıp çürümemelidir.

  tarım üniversitesi kurulmalı ve dünyayla yarışacak şekilde fonlanmalıdır. çiftçilere düzenli eğitim verilmeli, bilimsel destek ( gerekirse zorla) sağlanmalıdır.