• ülkemizdeki şiddet için çözüm yollarınız

  tabii ki de bazı çarkların doğru bir şekilde dönmesi gerekiyor. bunlar eğitim, adalet, cezalar vs. vs. fakat siz bu konuya çözüm getirecek, yetki konusunda sıkıntı çekmeyecek birisi olsanız neler yapardınız? veya da herhangi bir şiddet anında neler yapmışlığınız var?
  detayları ile anlatırsanız hem tecrübe edinmiş olur, hem de bilinçlenmiş oluruz :).
  (konu bilerek kadına şiddet veya da hayvana şiddet değil de sadece şiddet olarak açılmıştır.maalesef ki ülkemizde şiddetin çeşitlisi var).

 • eğitim.

 • okulda cinsiyet eşitliliği yoktur aynısı evde de olmayınca ve yöneticlerin kafası halen yobaz olduklarından bunlar gibi düşücenen cahil kesimde nasıl olsa ceza az yerim diye şiddet oluşur öncelik eğitim eşitlilik vs ama bir anne baba çocuğun önunde eşit olmasa bu iş yürümez her şey küçüklükden başlar nasıl bizim z nesli biraz daha bilinçliyse şiddet az da olsa azalıcaktır ama bir baba anne vuruyorsa çocugun önünde o çocuk o insanlardan alınmalıdır . o ebeveynler kendilerine düzeltiyse tekrar verilmelidir halen öyle cahilce davranıyorlarsa o çocuk doğru bir eiğtimle topluma ve bireysel olarak yararlı olur öncelik yöneticler ve anne baba dır . elimde güç olsa anne baba olmak için sınava sokardım ruhsal ve psikolojik sınav yeterlilik geçemeyenler çocuk yapmamalı yaparsa elinden alınmalıdır bu kadar basit

 • eğitim ama bu eğitim okullarda görülen derslerle ilgili olan eğitim değil. aile içi eğitim önemli bir anne veya baba çocuklarına bu konuda bilinçlendirmesi gerekir. her türlü cinsellik, ahlak konsunda eğitmesi gerekir. bu konular ayıp demeyip çocuklara küçükken bu eğitimi aile içinde vermek gerekir.

 • 1- ekonomi: en önemli sorun ekonomidir. evet eğitimden de önemli. çünkü açlık ve çaresizlik, en iyi eğitimli insanları bile deliye çevirir. sefalet, psikolojik dengeyi yitirmeye sebep olur.

  2- adalet: adaletsizlik, caydırıcı olmayan cezalar, zenginliğin ve gücün ayrıcalıkları, şiddeti körüklemektedir.

  3- eğitim; okuldan bahsetmiyorum. aile içi eğitim + sosyal eğitim + okumak. ayrıca kişinin öfke kontrolü, sabır ve soğuk kanlı olmak konusunda da eğitilmesi gerekir.

 • eğitim , ekonomi , adalet sıkıntılarını çözmeniz lazım şiddet oranının en düşük olduğu ülkeler iskandinav ülkeleridir ne den eğitim , ekonomi adalet konusunda başarılılar .

 • cinsellik tabusunun yıkılması gerekiyor. cinselliği,tabu olarak yaşayan bir toplumumuz var. cinsel yaşamı problemli insanların şiddete daha fazla meyilli
  olduğunu görüyoruz. erkek enerjisini atamayınca şiddete başvuruyor. bu da başka sorun ve sıkıntılara sebep oluyor. maslow'un gereksinimler hiyerarşinde cinsellik çok önemli. insani ihtiyaç.

  şiddetin az olduğu toplumların cinselliği aktif bir şekilde yaşayan toplumlar olduğunu görüyoruz.

 • her şeyin başında eğitim geliyor.

 • kısa vade için yaptırımların arttırılması, çok uzun vade için eğitim.

 • çivinin çiviyi söktüğü hepimizin malumu.

  birileri eşini öldüresiye dövüyor ve biz kendisini dışarıda gezemediği, yediğinin içtiğinin önüne getirildiği bir binaya koyup dışarıya çıkmasına izin vermiyoruz. ya bu denk mi???

  düşüncesiz insanların hatasını anlaması için, empati yapabilmesi için belki de yaşattıklarını yaşaması gerekiyor.

  uzun lafın kısası diyorum ki şöyle güçlü kuvvetli abilerden bir birim oluşturup darp ve şiddet olaylarının faillerini tertemiz hastanelik olana kadar dövelim.

 • eğitim.

 • haberlerde yapılan şiddeti marifetmiş gibi sunmak yerine aldıkları cezaları vurgulamak bi tıkta olsa azaltır belki. çünkü adeta ben daha iyisini yaptım dercesine bir şiddet yarışına maruz kalıyoruz her yeni haberde

 • 1- eğitim
  2- eğitim
  3- eğitim

 • eğitimden başka çözüm yoktur. anne babadan ne görüyorsa çocuk onu yapar.

 • çocuk sahibi olmadan, evlenmeden önce nikah kurumuna başvuru yaparken sabıka kaydı istenmeli eğer şiddet olayına karışmış ise şiddete eğilimli bu kişi her 2 alileye de beyan edilmeli bu toplumsal bir baskı oluşturmaya yeter ve kimse şiddete başvurmaz. bu işe girişlerde mulakatta da kullanılabilir.

 • cezaların caydırıcı olması lazım öncelikli yapılacak şey... ama gerçek çözüm insan denen mahlukun insanî erdemleri öğrenmesi. velhasıl eğitim, eğitim, eğitim

 • yargıda caydırıcılığı yükseltecek yeni yasalar şart oldu artık. toplum olarak düştüğümüz şu duruma bak!

 • bir çok parametresi vardır. anne- baba figürü çok önemli evet ama tek başına çözüm değil. eğitim çok önemli evet ama sosyal çevre de bir o kadar önemli. fanatizm gibi bir şeye tutunarak objektif bir şekilde yaklaşamamak en önemli unsur bence. töre diye, gelenekler diye ahlak diye, tutunulması gereken kısımları haricinde sadece şiddet kısmına tutunan insanlar var. sporda holiganlık var, evde şiddet var.. var da var. önce empati, sonra bilinçlendirme, daha sonra ise yeni nesiller için güzel bir eğitim. ama hepsini bile yapsak %100 çözülecek diyemeyiz. çünkü bazı insanlar eğitimli olsa da bu yolu seçiyor. ama biz bunları yaparak çok büyük ölçüde şiddeti azaltabiliriz.

  **son olarak da caydırıcı cezalar.

 • ilk olarak hak edene ceza verilmesi gerekiyor. hukuk/adalet sistemi düzeltilmeli. ülkede yargıya güvenen insan kalmadı.

  yargı düzeninin ve yargıya olan güvenin düzeltilmesi ardından cezalar artırılabilir. ibretlik cezalar yayımlanabilir. hapis cezasnın yanında belki maden işçiliği vs gibi işler de ceza olarak uygulanabilir.

  kaybedicek bi şeyi olmayan bir insana sokakta yemek vermemek ile hapishanede yemek vermek ironik. bu yüzden insanlara hayatta gerçekten fırsat eşitliği verilmeli. fırsatını iyi değerlendiremeyenlerin bile yapabilecekleri bazı işler uğraşlar olmalı.

  suçu övücü suçtan kolayca sıyrılan örnekler bitirilmeli. hem hukuku hem vicdanları yaralıyor üstüne suç işleyeceklere güven veriyor.

 • caydırıcı yasaların getirilmesi ve hakkıyla uygulanması.

 • cinsel şiddete karşı iğneyle hadım

 • önce toplumun zihniyetinin değişmesi lazım bu da bence gerçekten kaliteli bir eğitimle gelecek nesilleri düzelterek başlar. bu sayede gelecek nesillerin çocuklarıda o eğitimi almış anne babanın zihniyetini benimseyeceği için bir sorun kalmayacaktır. cezalar vs geçici çözüm olarak görüyorum, her şeyden önce zihniyet ve düşünce yapısı önemli

 • eğitim

 • yargının bağımsızlı ve hukukun üstünlüğü ön planda tutulmalı ama şuan ne yazık ki adalet yerlerde sürünüyor şuan