• uçuk

    küçüklüğümden beri düzenli olarak dudağımda uçuk çıkarmaktayım. bu virüs vücuda bir kere yerleşti mi kurtulmak pek de mümkün değil. ayrıca d vitamini eksikliğime bir çare bulamadığım için sürekli tekrarladığını düşünmekteyim. tabii ki yıllardır çekmekte olduğum bu çileden kurtulmak için fazlasıyla yöntem denedim.
    denediğim kremler arasında en etkili olduğunu gözlemlediğim krem zovirax. fakat bu kremi kullanmaya başladığınız an çok önemli. uçuğun tam çıkacağını hissettiğiniz an uygulamanız lazım. bu anı yakalayabildiyseniz uçuğun çıkmasına fırsat vermeden kuruttuğunu ve yok ettiğini görürsünüz. eğer uçuk çoktan kendini belli etmiş ve dudağınıza yerleşmişse maalesef bu ve bunun gibi kremlerin hiçbir faydasını görmezsiniz.
    eğer uçuk çıktıysa ve artık kremlerin işe yaramadığını fark ettiysem, karbonat ve limon karışımını uçuğa uygular ve kurumasını beklerim. uçuğu yatıştırdığını ve büyümesini engellediğini düşünüyorum. bu karışım kuruyunca da güzelce yıkayıp vazelin sürüyorum. vazelin hem kurumasını önlüyor hem de koruyucu bir kalkan görevi görüyor.
    ayrıca mantıklı bir açıklaması olmasa da şöyle bir şey fark ettim. mesela uzun süredir uçuk çıkartmamışsam ve bu durum aklıma gelmişse ertesi gün kesinlikle uçuk çıkarıyorum. ya da bir yerde uçukla ilgili bir yazı okuduysam veya birinden duyduysam, bilirim ki gelişi çok yakındır.