• tutku

  türk dil kurumu'nda bulunan internetten kolayca bulabileceğiniz dr.ismet emre'nin "tutku" ismindeki yazısının ilk cümlesinde "tutku; bilincin eğilim gösterdiği şeye ürümesi değil, kendini onun kollarına bırakmasıdır." demiştir.

  "give me that man
  that is not passion's slave"
  "bana tutkunun kölesi olmayan
  o adamı getirin"

  william shakespeare - hamlet

  "we should employ our passions in the service of life, not spend life in the service of our passions."
  "hayatımızı tutkularımıza hizmet için harcamamalıyız, tutkularımızı hayata hizmet için kullanmalıyız."
  richard steele

  örnekleri koymamın sebebi tutkunun tanımının değişkenlik gösterdiğidir. bu tanımın öznel olmasını sebepleri altında, kişilerin tecrübeleri ve nasıl tecrübe ettikleri konusu önemlidir kanaatimce. tutku içinizde bir yerlerde uyanmayı beklemektedir. klasik bir söz vardır, bazıları içindeki o şeyi bulur ve devam eder yoluna, bazıları ömrü boyunca bulamaz diye. örneğin; şeveket süreyya aydemir'in "toprak uyanırsa" romanında, bir uyanış ve kendini gerçekleştirme söz konusudur. bu romanda tutkunun uyanışını görebilirsiniz. motivasyonel bir kaynaktır. hayatta bir şekilde motive olmak çok önemlidir. tutku da bunu büyük bir ölçüde sağlar.
  sadece onu bulmak ve sonuna kadar gitmek önemlidir.

  iradeyi yırtıp atan bu duygu, hala ismini hatırladığımız insanların kaynağı olmuştur. ve daha nice ismini bilmediğimiz insanların. bir çeşit takıntı halidir. fakat bu takıntı sizi hafif bir rüzgar gibi de sürükleyebilir, kasırga da koparabilir. fazlaca bir konuya, bir nesneye, fikre veya olguya bağlanmak ve merak etmektir.

  bu başlıkta nesnel tanımını buluruz umarım. herkes de anlayabilir bu şekilde.