• türkiyenin henüz rönesans gibi bir devrim yaşamaması

  son zamanlarda üzerinde düşündüğüm, ekşi sözlükte de rastlayınca daha da çok düşündüğüm konu.

  türk halkı olarak toprak bütünlüğü konusunda dibi gördük. parçalandık, ayrıştık. sonrasında ayaklandık, savaştık*, kayıplar verdik, acılar çektik ve kazandık.

  artık bizi kimse kolay kolay ayıramaz.

  ancak farkındaysanız biz hiç medeniyet için, düşünce özgürlüğü için, kadınların eşit şartları için mücadele vermedik. bunlar için savaşmak zorunda kalmadık çünkü aydın ve ileri görüşlü bir liderimiz vardı. hepsini o yaptı.

  şimdi 10 yaşında bir çocuk olduğunuzu düşünün. çok istediğiniz bir oyun var fakat onu alacak paranız yok. babanız sizi esnafın yanına çırak olarak veriyor, madem çok istiyorsun kendin kazan kendin al diyor. çalışıyorsunuz, ter döküyorsunuz, kazanıyorsunuz ve o oyunu alıyorsunuz. bir de ikinci ihtimali düşünün. istediğiniz anda alındığını. hangi durumda o oyuna daha çok kıymet verirsiniz? hangisinde ona zarar gelmesinden ödünüz kopar?

  işte biz önüne oyuncağı şak diye verilen şımarık çocuğuz. o oyuncaksa düşünce ve fikir özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, medeniyet... oyuncak gözümüzün önünde kırılıyor, parçalara ayrılıp çöpe atılıyor. ama biz sadece izliyoruz.

  düşünün. eğer parçalara ayrılan şey ülkenin kendisi olsa böyle mi olur? hepimiz sokağa dökülürüz, çoğumuz gerekirse canını verir ama ülkesini vermez. çünkü bu ülkeyi kolay kurmadık, kolay kolay da yıktırmayız. o bizim uğruna canlar feda ettiğimiz oyuncağımız.

  avrupa bu bedeli ödedi (rönesans ve reform). bizimse az yolumuz kaldı gibi görünüyor. en azından ben z kuşağından, bizden ümitliyim. internet sayesinde tüm dünyaya açılabiliyor, neyin doğru neyin yanlış olduğunu görebiliyoruz. dedelerimiz allah kuran iman diyerek manipüle edilebilirler, ama biz değil. onları vatanın bütünlüğüyle tehdit ederseniz kandırabilirsiniz ama bizi değil. hayır dostum o kadar kolay değil. biz eşitliğin, adaletin ve özgürlüğün eksik olduğunun çok net farkındayız. aramızda hala umudunu yitirmeyenler bir şeyleri değiştirecek.