• türkiye'den umudu kesmek

  artık siyasetçisidir, solcusudur, sağcısıdır,militanıdır. hepsinden, hepinizin tartışmasından, kavgasından bıktım usandım. sürekli hükümetin yaptıklarına sinirlenip, kendimi üzmekten, gelecekten umudumu yitirmekten başka hiç bişey yapmıyorum. katili,tacizcisi,hırsızı,yüzsüzü gün geçtikçe çoğalıyor. yukarıdakiler(iktidarı,muhalefeti) buna bir çare bulmuyor/bulamıyorken, benim sıradan bir vatandaş olarak elimden hiç bişey gelmiyor. zamanında desteklediği parti hata yapsa bile göz göre göre savunup bunlara yüz veren bağnaz insanlar yüzünden başımıza çıktılar, ben artık takip etmemeye çalışacağım gündemi çünkü biz buyuz, bizim halkımız görmüyor olanı biteni ya da görüyorda 3 maymuna oynuyor. çünkü zamanında o savunduğu görüşün haksız çıkmasını istemiyor, çünkü onlar mükemmel, onlar hata yapmaz, o savunan kişi de mükemmel engin bir bilgi birikimi, yabancı dil, harika genel kültüre sahip bir kişilik olduğundan kaynaklı. her neyse bıktım artık dostlar, başarabilirsem işimde kendimi daha fazla geliştirip yurt dışında iş imkanı bulmaya çalışacağım. ben bıktım, usandım artık. iğreniyorum.


  içimi dökünce bi rahatladım :)

 • şuan içinde bulunduğum durum.bana hiçbir siyasetçi samimi gelmiyor,ülkeyi kurtarabilecek gibi gelmiyor.hepsi aynı.

 • ülkemiz hala bizimdir ve bizim olandan umut asla kesilmemelidir. umudu kesersek yenilgimiz daha mücadeleyi tamamlamadan ilân edilir. mevcut sistem kötüdür, hükümette sıkıntılar vardır orası ayrı lâkin ülkemizden asla umut kesilmemelidir.

 • youtube'da başka ülkeye yerleşmiş insanları denk geldikçe izlerim. elbette her şeyleri mükemmel değil ama insanın çalıştığının karşılığını alabildiği ve insan olarak değer gördüğü bir yerde yaşaması, karşılaştırma yaptığımda beni hem çok üzüyor hem de biraz kırbaçlıyor. ne yazık ki ben de okulumu bitirip bir an önce yurt dışına çıkmanın yollarını arayacak olan gençlerdenim

 • umudumu kesmem.
  ama yapılacak birçok şey var .
  bazı durumların, düşüncelerin biz halka lanse ettirilmesi lazım.
  gerisi muhtemelen kendiliğinden gelecektir.
  halkımızın gerçekten değişmesi için çabalanması lazım

 • bende aynı şekilde bıktım; olay sadece ekonomi (almak istediğim ve zamlanması olayı) değilmiş sonradan fark ettim insanlarından bıktığımı. insanlar sürekli gergin/sinirli, trafikte kurallara uymaz, çanta/cüzdan çalınır polisi tutanak bile tutmak istemez ve tutmaz. çöpler yere atılır, yaya geçidinde yol verilmez, insanlar rahatsız olur mu diye düşünülmez o arabada müzik son ses açılır. zengin olana kötü gözle bakar oldum, çünkü düşünüyorum kaç kişiyi ezdi, kaç kişinin üstünden o paraları kazandı. kızına veya erkek çocuğunun eğitimine hiç para yatırdımı, çok örneğini görüyorum eğitimsiz zengin züppe ? her yerde torpil, özel sektöründen tutun devletinde... ben üniversite 1.sınıf öğrencisiyim; türk dili diye zorunlu seçmeli (seçmeli olayınıda bilen bilir seçmeli değildir aslında o neyse) bir dersim var, derste noktalama işaretleri görüyorum ? yahu vaktime enerjime yazık değil mi ? ben o dersleri zaten yılarca gördüm ve üniversitedede sınavda soruldu geçtim. bir ton saçmalık beni baydı. yaz yaz bitmez. çözümü yöneticilerimiz sağlayabilirler ama işlerine de gelmediğini düşünüyorum artık. kusura bakmayın içinizi baydım, çözüm içinde çabaladım, olmuyor...

 • aslında türkiye'den umudu kesmedim ama umudu kesen genç beyinler bir bir ülkeden kaçıyor. ülkemizde ne yazık ki bilime, sanata, tarihe ve düşünceye yer verilmiyor. biz yeni nesil olarak bu düşünce yapısını, bağnazlığı değiştirmeye çalışmalıyız. ülkeden gitmek bence bir çözüm değil.

 • türk olmaktan gurur duyup türkiyede yaşamaktan bıkma noktasına getiren durum

 • belirtilen kategoride yer aldığım ancak yanlış olan tutumdur.

 • bu tarz düşünceler aklıma gelince gençliğe hitabe de aklıma gelir. ne olursa olsun devam etmeliyiz.

  atatürk'ün gençliğe hitabesi

  ey türk gençliği! birinci vazifen, türk istiklâlini, türk cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır.

  bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. istiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

  cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

  ey türk istikbalinin evlâdı! işte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!

  muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

 • benim naciz bedenim elbet toprak olacaktır. türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.
  -m.k atatürk.

 • umudu kesmek yerine bulunduğumuz yeri güzelleştirmeye çalışmak, iyi kötü demeden çabalamak elimizden gelenin en iyisini yapmak daha doğru. bu ülkenin ne şartlarda kurulduğunu hatırlayın. ülkeden gidip dışarıdan şöyle olsun böyle olsun diye beklemek mi çözüm güzel insanlar?

 • gün geçtikçe daha da artan durum.

 • bazen dibe vurmak yükselişe geçmek için gereklidir. belki bugün yaşanılanlardan sonra aynı hataları yapmamak için çaba sarf ederiz. umudumu yitirmiyorum ama 60 yaş üstünü görünce dağılmamak da elde değil

 • haluk hoca'nın asla yapmayacağı şey

 • her şey iyi olacak diyorum sesim yavaş yavaş azalıyor.

 • hep bir umudum vardı her şeyin düzelebileceğine inanıyordum. ama artık tükendi maalesef ve bu his beni artık üzmüyor bile

 • düzelir her şey dediğimde gülüyorlarlardı bana kızıyordum onlara, haklılarmış.

 • 5-6 yıl önceye kadar bir umudum vardı. artık ne umut kaldı ne hayaller. ne ben ne de ilerideki çocuğum türkiye'yi norveç, isveç, isviçre ve güney kore gibi gelişmiş ülkeler kategorisinde göremeyeceğimin farkında olmak çok can sıkıcı bir durum

 • ben hiçbir zaman kesmedim ve kesmeyeceğim. kesen arkadaşlara bol şans. atatürk binlerce şeye rağmen kesmedi. çalıştı. onun kadar sıkıntı çekmeden pes edemeyiz.
  kesen arkadaşlar gençliğe hitabeti okumamışlardır. tekrar okusunlar. muhtaç olduğun umut da damarlarında mevcuttur.

 • sorun ne biliyor musunuz gençler;
  eğitim sistemimiz paraya,makama nasıl ulaşta ulaş mantelitesiyle yönetiliyor. bu eğitim sistemide yükseklere etik ve ahlaki değerlerden yoksun kişiler gönderiyor. gönderdi.
  milletvekilleri, çoğu suç kökeni olan isimler birilerinin çıkarına uygun şekilde kanun yapmaya devam ediyorlar.
  hakimler savcılar onların kendi veya yandaşın çıkarına uygun şekilde yaptığı kanunları uyguluyor.
  makam koltuk ve itibarlı adam algısıyla hürmet gösterdiğimiz emrine girdiğimiz kul köpeği olduğumuz etik ve ahlaki değerlerden yoksun kişileri ülkece gözümüzde büyütüp göklere çıkıyoruz ülkece değer verdiğimiz lüks arabalar,saraylar olduğu sürece bu döngü kısır döngü.

  eğitim şart diyoruz ancak eğitimin içeriği önemli.


 • seneler önce yaşadığım durum

 • umudu kestiğim çok vakitler oluyor. biz gençlerin halini görüyorum ; geçim sıkıntılarını görüyorum ; sorgulayan, düşünen insanlara yapılan muameleyi görüyorum ; birileri haksız yere milyonlar kazanırken ekmek parası için canını dişine takan , canından olan insanları görüyorum ve umudum azalıyor.

  ama bunların yanında bu ülkenin kuruluş sürecine bakıyorum ; atatürk'ün verdiği çabalara bakıyorum ; onun canını hiçe sayıp aynı kararlılıkla yola devam etmesine bakıyorum ve şunu diyorum : 'atatürk vazgeçseydi bugün bu cumhuriyet olur muydu ?' , olmazdı.

  değerli arkadaşlarım , bu ülke eğer kötü durumdaysa bunu düzeltecek olanlar da yine bizleriz. lütfen umudunuzu kaybetmeyin. eğer bizler , bu ülkenin aydınlık yüzleri , sorgulayan insanlar ; bir olursak el ele verirsek altından kalkamayacağımız yük yoktur. lütfen gençliğe hitabeyi bir daha okuyun.

  'muhtaç olduğun kudret , damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!'

 • allah'tan umut kesilmez. her şeye karşı zaman zaman umudumu yitirdiğim olmuştur. ülkemden, geleceğimden, en çok da kendimden. ama umutlu olmaktan başka çaremiz yok. sabrederek, mücadele ederek, elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız.

 • daha henüz kesmedim ama çok fazla' da umudum kalmadı en azında 2023'e kadar.