• türkiye'de vergi

  kazı bağırtmadan yolma sanatını en iyi icra eden ükeyiz gururluyuz :d buyurun buradan sizi sinirlendireyim birazcık. aklınıza kenardan ellerini ovuşturan malum şahıs geliyor dimi :d

 • devletin bir şey alırken o ne lan gardaş iki tane de bana al demesidir

 • gerçekten aşırı fazla. yurt dışında 500 euro olan araba burda neden 30000 40000 lira. 500*10=5000. demekki bu vergi. playstation'da da vergileri açıkça görebiliyoruz. zaten kur yüksek, paramız değersiz, emeğimiz de değersiz bir de üstüne fahiş vergiler alınınca insan kendini çok değersiz hissediyor.

 • vergi dairesine gidince verginizi ödemek için bile vergi ödüyorsunuz

 • verginin vergisinin vergisini ödüyoruz.
  ozan bingöl.

 • verginin vergisinin alındığı güzel ülkemde gide gide düşmesini beklemenin naiflik olacağı apaçık belli olan konsept. nereye gittiğini hep merak ederiz. hadi gelin size açıklayayım, üşenmeyin; okuyun.

  herhangi bir şekilde güç sahibi olursanız, yani demokratik bir sistemde de başa gelirseniz, sizi destekleyen güç sahibi abilere ihtiyacınız olur. bu dini de olabilir, ekonomik olarak büyük şirket sahipleri de olabilir, medya da olabilir, askeri de olabilir. bu güç sahiplerini memnun etmeniz gerekir. yoksa güç dengesi başkasına kayar ve gücünüzü kaybedersiniz.

  vergiler hiçbir zaman tamamen halka harcanmaz. önce güç sahiplerinin gücünü koruyacak kadarki kısmı ayrılır, sonra da kalan artıkları verenlere harcanır. diyelim ki ben güçlü bir inşaat şirketiyim ve mevcut yönetimden memnun değilim, haluk beyi destekleyerek ve gücümü kullanarak ayyuka çıkarıp onu başa getirdim. e boşa harcanmadı bunca emek, 1-2 ihale paslamalı bana. paslamazsa haluk abi gider, veli abi gelir o da farkında.,

  bana ihale paslaması etik değil, ama politika bu. çünkü benim de gücümü korumak için para kazanmaya ihtiyacım var, yoksa başkası benden güçlü olur, istediğini başa getirirken benden çok destekler. benim de sallanan bir koltuğum var, yedirmem gereken insanlar var.

  aynı şekilde haluk bey'in başta kalması için ben gibi diğer kategorilerde güç sahiplerini yanında tutması, sadık etmesi gerekli. bunu yaparken de halkın antipatisini kazanmamalı. medyayı yanında tutmalı, kolluk kuvvetlerini yanında tutmalı, ekonomik güçleri yanında tutmalı. beni daha da zenginleştirecek ki, ben onu veli bey'e tercih etmeyeyim.

  peki haluk bey beni nasıl zenginleştirecek? adam ataşehir'de ufak bir ofis kiralamış 2 bilgisayar 3 kamera sahibi bir adam. sizden gelecek vergileri bana aktararak anlaşacağız. kamu yararına işler yapıyormuş gibi görünüp, halkın da desteğini alarak bana indirecek 3-5. ki başta kalsın, gücünü kaybetmesin.

  daha yazılacak çok şey var ama farazi ve boş konuşuyorum. umarım vergilerinizin size hizmette kullanılacağını sanacak kadar naif değilsinizdir.

 • denizde su misalidir, açıklamaya gerek yok efendim.

 • keşke önce vergisiz maaşımızı alsak sonradan vergileri biz ödesek diye uzun zamandır düşünüyorum

 • bazı yabancı ülkelerde çay alım gücünün bile ülkemizden daha fazla olmasını sağlayan sistemdir...

 • bize geri dönse hiç de yadırgamayacağım şeydir. inşallah bir gün tüm ülkede göreceğiz doğru kullanımını.

 • vergi kutsal değildir vergilendirilmiş kazanç hiç kutsal değildir ta ki herkesten mantıklı oranlarda alınıp vergi affı gibi bir saçma uygulamadan vazgeçene kadar

 • devlet büyüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak için devletin, bizden doğrudan ve dolaylı yoldan aldığı paraya denir. aslında her ne kadar bizden alınan parayla köprü, otoyol, tünel vs. yapıldığı söylense de aslında bu doğru değildir. çünkü biz bunların yapılması için para ödediysek neden her birini kullandığımızda tekrar para ödüyoruz? demek ki bizim verdiğimiz paralar bize geri dönmüyor. peki nereye gidiyor?
  devlet büyüklerinin altındaki lüks arabalar, o arabaların su gibi içtiği benzin, milletvekillerinin yıllık harcamaları, milletvekillerinin yıllık telefon faturaları, bakanlıkların ve meclisin mutfak masrafları, normal milletvekiline verilen paranın dışında bir de emekli olmuş milletvekillerinin lüks giderleri, cumhurbaşkanlığına yapılmış lüks sarayın harcamaları, belediyelerde kat kat misli maaş alan torpilli elemanların maaşları, belediyenin masrafıymış gibi gösterilip verilen onlarca ihaleler vs. gibi sayılabilecek tonlarca şey bizim vergilerimizden ödenirken bu kadar büyük israfa yeten para, ne hikmetse türk halkına destek zamanı gelince yetmedi, halka ''siz size yetersiniz'' denip iban verildi.
  yıllarca devlete vergilerini dürüstçe ödeyen insanlar, devletinden yardım görmedi. keşke gözü, gönlü paraya doymuş insanlar bu ülkeyi yönetseydi. ama burası türkiye maalesef. emeksiz kazanılan parayı kabul etmeyenlerin ''enayi'' görüldüğü ülke.

 • yusuf kayaalp'in bir videosu var konu hakkında, izlemek isteyen varsa;

  ilgili video

 • hiçbir zaman yalnız olmadığımızı gösteren bir durumdur. yani yanımızda her zaman bir şeyler ısmarladığımız birisi vardır.

 • vergi devleti yaşatan önemli bir unsurdur ama türkiye'de halk ölürken devletin yaşaması bekleniyor.

 • kasayı boşaltan her hükümet çareyi halkın cebindekileri vergi olarak almakta buluyor. ama günümüz türkiye'sinde verginin de vergisini alarak bu duruma çağ atlattılar. halkın belinin büküldüğü ve yardım beklediği bu covid günlerinde bile arsızlık had safhaya ulaşmış hala vergi zammına gidilmektedir. bu halk size ne etti ey hükümet

 • sedat peker ortadayken tekrar zamlanan olgu.

 • türkiye'de vergi nefes alınabildiği için allah'a şükretmek yerine devlete para vermektir
  sorusu olan ?

 • akaryakıta gelen ötv zammıyla birlikte mutluluğumuza mutluluk, refahımıza refah eklenmiştir.

 • adabı vardır vergi almanın ama türkiyede canını almaya kadar gidiyor.

 • üçe ayırabiliriz.
  1- kazanırken ödenen vergiler
  2- harcarken ödenen vergiler
  3- diğer vergiler

  birine bir şey satıp 100 tl aldınız. %18 i kdv yaklaşık 15 tl tutar. size kalan 85 tl. gelir vergisi %15,20,25 veya 35 e kadar çıkabiliyor. üst dilimde 85 liranızın 30 tlsi gelir vergisi. size kalan 55tl.

  55 tlyi harcadığımızda aldığımız ürünün kdvsi de olacak 8tl kadar. 47tl kaldı. yarısı ötvye gitse, 23 tl civarı harcan para. 77tlsi de kesilen vergi. daha diğer vergilerden bahsetmedim.