• türkiye'nin gelişmesi için çözüm önerin

  iyi bir lider ve modern, çağa ayak uyduran bir eğitim sistemi.

 • milliyetçi ve laik devlet adamları
  tarıma ve hayvancılığa önem veren hükümet
  köy enstitüleri
  akdenizdeki doğalgaz savaşlarından kârlı çıkabilmek
  bu gün amerikayla da iyice gerilmiş çinin, tarım kaynağı olabilmek
  orta sınıfı ayakta tutabilmek için vergileri azaltmak
  atatürkü ve erbakanı anlamak
  fabrika üreten fabrikalar yapmak

 • aslında zor değil "bir" şey değişir, her şey değişir.

 • partilerinin siyasi çıkarları yerine halkın çıkarları için çalışan yöneticiler gerek. mansur yavaş bu konuda gayet başarılı biridir gözümde.

 • herkes elini taşın altına koymalı, her alanda işini layıkıyla yapmaya çalışmalıdır, zamanın nesli 1 adım ileri gidiyorsa sonraki nesil 2,3,4,5leri getirmelidir. gelişim sancılı bir süreçtir, çile çekilmeden başarı beklenemez, cumhuriyet kolay kurulmadı...
  ''çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.'' mustafa kemal atatürk

 • öncelikle eğitimin kaliteli ve nitelikli olmalı. bu konu gerekirse halk evlerini esas alarak gerçekleştirilebilir hale getirilmeli. ve anaokulundan itibaren temizlik, toplumsal ve bireysel haklar öğretilmeli.
  tarım ve sanayii alanlarında modernlesmeye gidilerek ülkenin kendi kendine yetebilirliğini sağlamak şart.
  ata tohum projesi yapılarak genetiği ile oynanmış tohumlardan vazgeçilmeli.
  dönüştürülebilir enerjiyi ülkenin en büyük şehirlerinden en küçük köylerine kadar yaymak devletin görevi olmalı.
  fabrikaları kamulaştırmali, yurtdışına öğrenci göndermeli ve onlarin bu ülkeye geri dönmeleri için fırsat yaratmaliyiz ulaşım sıkıntısı çözülmeli...

 • toplu bir uyanış gerekiyor. bunun iki yolu var. ya eğitimli insanlar halka tepeden bakmayı kesip tabana inerek neyin ne olduğunu anlatacak. siyasal islamın neden kötü olduğunu, devletin görevlerini, özgürlüğün neden gerekli olduğunu, karısını dövmemesini, vatandaşın özgürlük hakkını alkol yasağı diyerek kısıtlayamayacağını, saygılı olmayı, başkalarının kıyafetleriyle içtikleri içeceklerle veya dini inanışlarıyla neden ilgilenmemesi gerektiğini, saygılı olmayı, dinin siyasi değil kişisel bir olgu olması gerektiğini ülkeyi karış karış gezerek anlatacak. (saygılı olmayı bilerek iki kez yazdım.)

  ya da iyice boka batmamız gerekiyor afedersiniz. son zamanlarda akpye oy attııma pişmanım ekmek çok pahalı diyen teyzeler türedi farkındaysanız. çünkü bu insanlara göre devletin tek işi karın doyurmak. karnın doyuyor mu? evet. o zaman her şey yolunda. aç mı kaldık? o zaman devlet işini yapmıyor. insanların aklının başına gelmesi için aç kalmaları gerekiyor. aç kalmaları içinse ülkece iyice boka batmamız gerekiyor. eğer bu tarz topluca bir fark ediş olursa ülkede gram üzülmem hatta sevinirim. sebepleri için (bkz: türkiyenin henüz rönesans gibi bir devrim yaşamaması)

 • sanat ile değişmeyecek bir şey olduğunu sanmıyorum. sanat, çatısı altında eleştiri, barış, huzur, ahlak, eğitim, kültür, eşitlik, farkındalık barındırabilir.

 • herkes yaptığı işi en iyi şekilde yaparsa 20 seneye normal standarda gelebiliriz

 • 1.köy enstitüleri daha modern ve günümüze uyarlayıp getirelim
  2.ağır sanayiye destek
  3. yerli tarımı destekleyelim yurt dışından arpa almayalım kendimiz yapalım
  3.basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda reform yapalım .
  4. eğitim sisteminin de ki boş konuları çıkaralım
  5.daha genç ve yenilikçi siyasi yüzler görelim
  6.yerli savuma sanayinin dışa bağımlılığımızı kaldırmak .
  7. ülkeye liyakat getirilmeli
  not : saymakla bitmez yazabildiğim kadarını yazdım .

 • tek çözüm liyakat. yapılacak işe dayı oğlu yerine o işi en iyi şekilde bilen, en iyi eğitimi almış kişiyi getirirsek bu ülke kurtulur. bunun dışında yapacağımız başka herhangi bir şey de bunu değiştiremez. dünyanın en iyi eğitimini, en kültürlü halkını da oluştursan, yüksek mevkilere, yönetici kesime ilkokul mezunu dayı oğulları geçtiği sürece hiçbir işe yaramaz.

 • insanlar birbirine kötü davranmayı bıraksınlar.

 • eğitim her şeyin çözümü olsa da mevcut türkiye'yi eğitim ile düzeltmek, geliştirmek yasalarla düzeltmeye göre oldukça zor ve uzun zaman alan bir eylem olacaktır. türkiye'yi düzeltmenin yolunun caydırıcı cezalardan, yasalardan geçtiğini düşünüyorum.
  -hız yapıp aracıyla makas atarak insanların canını tehlikeye mi atıyor? altındaki aracını alacaksın.
  -yere çöp atıp etrafı kirletiyor mu?
  bir hafta boyunca çöp toplatacaksın ya da öyle bir para cezası vereceksin ki tekrar yapmak aklından bile geçemeyecek.
  -kaçak elektrik mi kullanıyor?
  devleti kandırmaktan büyük cezalar keseceksin ki diğer insanlar devleti kandırmayı düşünemeyecek.
  -ırkçılık yaparak toplumu mu bölüyor?
  ırkçılık çok ciddi bir suç olacak. kimse kimseyi renginden, dininden dolayı aşağılayamayacak.
  -birilerine vurup şiddet mi uyguladı?
  direkt olarak hapse atacaksın ki kimse kimseye vuramayacak. bir şey olmaz nasıl olsa düşüncesiyle hareket edemeyecek. masum insanlar devletin arkasında olduğunu bilecekler.

  tüm bu dediklerimi ve fazlasını eğitimle çok daha zor ve uzun bir süre sonucunda sağlayabilirsiniz fakat yasalarla çok daha kısa süreli ve kolay şekilde kesin sonuç alırsınız.

 • yaşlanmış olan siyasetçiler yerine yeniliklere açık yeni beyinler ile beslemek

 • tüm arapların çöllerine geri gönderilmesi ülkeyi 1 yıl içinde kendine getirecektir. araplardan kastım sadece etnik olanlar değil, arap seviciliği yapanlar da. bu lanetli ırkın barındığı hiçbir ülkede huzur olmaz.

 • eğitimin başına celal şengör'ü koy ve bekle

 • ülkenin tekrar laikleşmesi