• türkiye istanbul sözleşmesi'nden çekildi

  resmi gazete'de yayımlanan cumhurbaşkanı kararı ile türkiye, istanbul sözleşmesi'nden ayrıldı. kaynak

 • varkende kadına şiddet oluyordu. kanun zaten sözde kadını koruyor. haber veya değişim niteliği yok istanbul sözleşmesi de kadını korumuyor kanunda. af edersiniz ama benim gaz çıkarmamla bu olayın etkisi aynı. ikiside birşeyi değiştirmiyor. boş gündem.

 • hukuk fakültesinde cbk ile bu sözleşmeden çıkılmasının hükmü ile ilgili bir soru sorulsa sözleşmeden cbk ile çıkılması usulde paralellik ilkesine aykırı olmakla birlikte yok hükmündedir dememiz gerekirdi ama gerçek oldu :)

 • korkunç derecede yanlış bir karar. çok üzüldüm.

 • gerideki günleri mumla arayacağız anlaşılan. ileride bu dönem türkiye'nin kara lekesi olarak anılacaktır.
  bu karar anca:
  aleyna çakır'ı bayıltana kadar döven ve öldüren ümitcan uygun'u,
  şule çet'e tecavüz edip öldüren çağatay aksu ile berk akandı,
  pınar gültekin'i varile koyup yakan cemal metin avcı'yı,
  aylin sözer'i yakan kemal avcı'yı,
  92 yaşındaki kadına tecavüz edip öldüren aytu çetin'i sevindirir ve korur.
  kadın olarak bu ülkede yaşamak için sebepler gitgide azalıyor.

 • bir kadın olarak ne milliyetçiliğim kaldı ne vatan sevgim ne de bu ulkeye biraz bile ait hissediyorum. özgürce korkmadan yasayamayacagim haklarımı korumayan ülkeyi ben neden seveyim ki? en kısa yoldan bu ülkeyi terk etmek istiyorum ben ve tanıdığım tüm yaşıt benim gibi düşünen kadınlar. teşekkürler ülkem ve canım insanları biz bir yolunu bulur gideriz de geriye dönüp biraz bile uzulmeyecegim artik bundan eminim. bu ic rahatligiyla gideceğim

 • istanbul sözleşmesi varken de genel olarak "şiddet" engellenemiyordu zaten. yeni bir yasa çıkarılması lazım ama öyle bir şey olmayacağını hepimiz biliyoruz.

 • nasıl oldu da meclis saat 4'te toplandı da bu kararı oyladı diye düşünüyordum ki " milletin iradesi" kararıyla alındığını fark ettim. keşke eskiden olduğu gibi meclis karar verseydi böyle şeylere. ileri demokrasiye ve çağdaş kararlarına alışmak zaman alacak.

 • gittikçe araplaşacağız ama farkımız var; onlar petrol kralı.

 • şimdi kadın düşmanı zannedeceksiniz ama altındaki fikri bir düşünün. uygulanmayan yasa uygulanan ancak kötü olan yasadan daha iyidir. istanbul sözleşmesinin kaldırılması yasalar açısından çok şey değiştirse de gerçeklikte bir şey değişmedi yani zaten uygulanmıyordu. böylece artık daha az, olan ancak uygulanmayan yasamız var.

 • kararname ile meclisten geçmiş yasa olmuş ve cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile iptal ediliyor (tbmm devre dışı bırakılmıştır)

 • iyice sosyal devlet anlayışından uzaklaşıyoruz :

 • istanbul sözleşmesi maalesef ülkemizde kabul görünmesine rağmen uygulanmıyordu ve açık söylemem gerekirse istanbul sözleşmesi'nden ayrılma kararının ülkede pek fazla tepkilere neden olacağını sanmıyorum. gelelim kadın haklarının ülkemizin hangi durumda olduğuna sayın süleyman soylu, bugün istanbul sözleşmesi hakkında röportajında " bir kadının şiddete uğraması ve bir kadının cinayete kurban gitmesi, insanoğlu tarafından kabul edilemez. bununla birlikte, türkiye'de kadın cinayetlerinin arttığı söylemi, tamamen yalandır ve eldeki veriler tarafından desteklenmemektedir." diyerek ülkede kadın cinayetlerin arttığı istatiklerini kabul etmediğini görüyoruz, sayın bakanın söylemine katılmıyorum. ben her haber izlediğimde birkaç kadının şiddete uğradığına, öldürüldüğüne şahit oluyorum fakat sayın bakanın buna rağmen bu problemi görmemezlikten geldiğini düşünüyorum. istanbul sözleşmesi'nden ayrıldığımıza göre kendi ülkemizin huzuru ve ferahı için bir çalışma, önerge hazırlarlar diye düşünüyorum fakat birkaç çalışma yapılsa da ülke genelinde yaygın olmadığına şahit olmamla birlikte kadın haklarının pek umursandığını düşünmüyorum. çünkü sürekli kadın cinayetinde yahut şiddetinde sadece sözlü olarak bir karşı gelişmelerin olduğunu görmem bana bu çıkarım yapmama yetiyor. biz kadın olarak ayrım istemiyoruz, biz kadın olarak bir partinin desteği ile ülkede görünmeye başlamadık biz zaten insanlığın içinde hep vardık ve hep var olacağız. biz sadece kendi hakkımızı yani insani hakkımızı temenni ediyoruz.

 • öncelikle şey ve bağlaç olan de ayrı yazılır.

  uygulanmayan bir yasayı, sıkı tedbirlerle uygulanmasını sağlamak varken kaldırmak mıdır çözüm? buradaki çözüm zihniyeti, tecavüz suçlarının örtülmesi için zamanında; tecavüze uğrayan tecavüzcüsüyle evlendirilsin önergesini sunan zihniyetle paraleldir.
  bu gibi durumlarda polonya'dan örnek vermek ne kadar doğru? zira polonya avrupa'nın ortadoğusudur.

  istanbul sözleşmesi sadece kadınlar için değil ev içi şiddet gören herkesi kapsar.

  istanbul sözleşmesi şiddete uğrayan her vatandaş için günün her saati aktif olan ücretsiz telefon hattı, koruma ve sığınma evlerinde kalma imkanı sağlar.

  istanbul sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliği altında aslında sadece kadının değil erkekler üzerinde bir baskı olan 'erkekler ağlamaz, sen evin direğisin, eve para getir, erkek dediğin güçlü olur, zengin olur' gibi toplum normlarınca cinsiyete yüklenen sorumluluklara karşı çıkar. bunu ilkokul müfredatına koyulması yasası olan toplumsal cinsiyet eşitliği dersiyle sağlar.

 • anayasa md. 87/90/104
  87: kanun koymak ve değiştirmek tbmm yetkisindedir.
  90: uluslararası sözleşmeler tbmm tarafından kabul edilir-kaldırılır
  104: temel hak ve özgürlükler konusunda cb kararnamesi yayımlanamaz.
  burda da görüleeği gibi hadi ben çıktım, görüşürüz demek olmuyor öyle. ama. gündem değiştirmek. kimsenin bir yerden ayrıldığı yok yani.

 • istanbul sözleşmesinden rahatsız olan kişi ya o sözleşmeyi okumadan, söylentilere göre yargılayacak bilgisizliktedir ya da kötü bir insandır. ya zulme uğrayanın yanındasınızdır ya da güçlünün. bunun ortası yoktur.

 • sözleşmenin mükemmel, kadına şiddeti durduracak vs. bir sözleşme olmadığı ortada arkadaşlar.sözleşmenin kaldırılması yüzünden hükümeti suçlamak yerine oğullarınızı,kızlarınızı güzel bir şekilde eğitirseniz ve insanlar kadına şiddet gibi suçları kanunlardan korkarak değil de vicdanından dolayı işlemezse daha yaşanılabilir bir türkiye inşa etmiş oluruz.
  ---

 • istanbul sözleşmesi kadını üstün tutmak için değil, eşitliği sağlamak için getirilen bir sözleşmeydi. eğer kadınların şiddet görmediği, istismara uğramadığı, aşağılamaya maruz kalmadığı bir dünyada yaşıyor olsaydık sözleşmenin kadını üstünleştirdiğine ve eşitiliği bozduğuna yönelik söylemleri haklı görebilirdim ama ne yazık ki kadınlar psikolojik, fiziksel, cinsel şiddete maruz kalıyor. sözleşme varken de şiddet yaşandığı için sözleşmenin kaldırılmasına destek çıkanlar oluyor. evet sözleşme varken de şidddet vardı fakat istanbul sözleşmesinin kaldırılması şiddet yanlılarına ve potansiyel suçlulara cesaret verecektir. suçların ve şiddet olaylarının daha da artmasına sebebiyet verebilir.

 • bu sözleşme meclisten tam oyla çıktı. sözleşmeyi okumayanlar gelip yorumda bulunuyorlar. bir de çekilmek istiyorlar. yazık kafanıza. sebep ne peki: toplumumuzun aile yapısına aykırı. evet bizim toplumumuzda televizyonda seks sahnesini yasaklarız ama eşeğe, ata, damacanaya bile tecavüz ederiz, ayıp diye cinsel eğitim vermeyiz ama çocukları evlendirmekte bir sakınca görmeyiz, aman dansöz haram demeyi biliriz ama "aç göster bakayım" der eğleniriz, lgbt bireylerden nefret ederiz ama -özellikle imam hatip okullarında* birbirimize dayamayı normal karşılarız. ben böyle aile yapısının ta içinden geçeyim. burada çıkmamız gerektiği yönünde viki girenler okudu mu sözleşmeyi? peki niçin bu sözleşme hazırlandı onu biliyor mu? bu soruların cevabını çok merak ediyorum

 • ismi istanbul sözleşmesi olan bi anlaşmadan türkiye olarak çekiliyoruz
  ne muazzam bir zaman
  yaşarken ölümü bekliyoruz

 • pratikte değişen bir şey yok. zaten uygulanmıyordu. ama bunun böyle olmasının sebebi ne kadın ne de hakları. muhalefeti siyaset yarışında geçelim de bak nasıl da yaptık diyelim demek için. bakın nasıl da bakakaldınız demek için. güç gösterisi. hizmet değil bence saf siyaset. durmak yok! lastik patlayana kadar yola devam.

 • siz, yapay gündemlere tepkinizi yazadurun. arkada neler olsun neler.

 • zannımca kaldırılmasını savunanlarla kaldırılmasına tepki gösterenlere nedir bu sözleşme diye sorulsa iki taraftanda yüzde 90 saçma cevaplar dinleriz bu durum ülkedeki kutuplaşmayı birbirini dinlememeyi kanıtlayan bir durum keşke savunduğumuz veya karşı çıktığımız şeylerin ne olduğunu bilerek savunup,karşı çıkmaya çalışsak.

 • hızla araplaştırılıyoruz maalesef....

 • tek bir imza ile demokrasinin hiç edildiğini gösteren olay.