• türkiye'deki ateistlerin genel problemleri

  sözlükte böyle ateist var mıdır bilmem ama genelleme yapa yapa konuşacağım. türkiye'de ateist olmak zordur, toplum baskısı aile baskısı vs vs. bunları hepimiz biliyoruz. farklı bir başlık olsun bu da.

  turkiye'deki ateistlerin en genel problemi felsefe bilmemeleridir. ateizm için felsefi tek cümle söyleyemeyip kuran çelişkileri üzerinden ateizm konuştuğunu sananlar var*. bu sadece örnek. siz de ekleyin lütfen.

 • sadece islam'a karşıt görüş sunuyorlar. sürekli islam diniyle kavgaları var. bir de egoları var. böyle bilim fetişleri var.

 • genel olarak agresifler. "sizi gidi müslümallar, allahçı terör örgütü, hepiniz beyinsizsiniz, arapsınız" şeklinde laflar ağızlarından düşmüyor. başka ülkelerden tanıdığım ateist arkadaşlarım böyle değil. adam "inanmıyorum" deyip mevzuyu kapamış, milletle kavga etmiyor. neden bilmiyorum, ama türkiye'deki çoğu ateist tkp'ye oy atıyor ve pkk'yı destekliyor. benim karşılaştıklarımın %80'i falan böyle en azından. ülkede nedense ateizm=komünizm gibi bir algı var. bir dine inanmayınca millet otomatikman komünizme doğru kayıyor. halbuki ateist milliyetçi de dolu tanıdığım var benim. tanrı inancı ve siyasetin bu kadar karışmaması gerek.

 • kendileri dışında herkesi cahil görmeleri.

 • etrafındakileri de ateist yapmaya çalışmaları.

 • kendilerini anlamaya çalışmak yada kendilerine saygı göstermekden aciz ve bağnaz çoğunluğa sahip bir ülkede yaşıyor olmaları yeterince büyük bir problem

 • bir müslüman olarak, ateistlerin problemlerinden ziyade, ateistlere yaşatılan problemlerin, asıl mesele olduğunu düşünüyorum.

 • sizin karşılaştıklarınız daha yeni ateist olmuş kişiler muhtelemen, bir kaç seneye anlamadığınızı görüp bırakacaktır. çünkü yeni çıkmış olduğu için yıllardır kandırılıyor olmanın yaşattığı kızgınlıkla saldırıyor. daha sonra sakinleşiyor raad olun. yukarıda pkk,tkp benzetmesi yapılmış kimsenin kominizme kaydığı falan yok, sizler okumadığınız için tü kaka diyerek bu yakıştırmayı üstümüze atıyorsunuz. eğer örnek isterseniz aydali hazretleri sizin için gayet yeterli örnek olacaktır. neden müslümanlığa karşıt görüş sunuyoruz değil ibrahimi dinlere karşıt görüş sunuyoruz çünkü bu dinin içine büyüdük ne bekliyorsun gelip sana bak bu konfüçyüsçülük şöyle böyle desem ne anlayacaksın ki?
  merak ettiğiniz konular varsa sizlere cahil demeyerek cevaplayabilirim, biraz geç cevap vererim o konu da anlaşalım. şu sıralar işler biraz yoğun

 • @özhakikiv2 arkadaşım ben pkk, tkp benzetmesi yapmadım ki. çevremdeki ateistlerin çoğu böyle dedim sadece. kişisel bir deneyim. efe aydal ile denk gelmişliğim de var. adamın üniversite arkadaşı benim en yakın arkadaşım. kanalını da sıkı takip ederim. bu arada karşılaştığım ateist kişiler de lise yıllarından beri ateistler. ben 28 yaşındayım. yani dün ateist olmadılar. bu pkk mevzularında kendilerini gördüğüm andan itibaren irtibatı kestim. hâlâ sosyal medyada sürekli olarak bu tarz paylaşımlar yapıyorlar. bu ülkemizde var olan bir insan tipi yani hocam.

 • ben kendimi ateist olarak görmüyorum aslında ama tanrının varlığına da inanmıyorum. neyse asıl mesele başlıktaki yazı. ateistler adı altındaki insanlar sanki suçluymuş gibi davranılması,başka dinlere saygı duydukları halde ateistlere saygı olmaması. halbuki islam hoşgörü dini olarak bilinir ama ben bunu çok az kişi de gördüm.
  saldırgan olmaları yazmışsınız evet saldırganlık var kabul ediyorum ama bunun nedeni de üstlerindeki baskılardan dolayı. dinler ve tanrılar üzerinden değil insan olmamızdan dolayı değerlendirildiğimizde asıl gü,el şeyler olacak. herkesin inancı,dini,düşünceleri kendine ait özeldir başkalarını ilgilendirmez bunu kabul edelim.
  ---
  islam karşıtı bir görüş sunulmuyor aslında olan ülkede en yaygın ve bilinen din üzerinden ilerliyorlar. yoksa başka bir kişi da inancı olmasa o kişiyi bağlamaz.

 • inanmadıklarını dilediği gibi ifade edememeleri, problemlerinden biridir.
  bunda, bazı dini inancı olan kişilerin baskı uygulaması en büyük etki olduğu gibi, dini inancın belirleyici olduğu yerlerde kendini kabul ettirmek durumunda kalması da inanmadıklarını ifade edememe konusunda belirleyici oluyor.

  peki bu problem çözülebilir mi? onu bilemem. bence problem dahi olmamalı.

 • türkiyede azınlık olan her grubun genel problemi aynı bana kalırsa . hoşgörü ile karşılanmama , saygı duyulmama .
  uzun yılllardır ülkede tohumları atılan ötekileştirme ,senden olmayanı düşman görme ,senin gibi düşünmeyeni aşağılama hareketleri ya da olayları genel üzerinde bir yer buldu ve filizleniyor .

 • ateist tanıdıklarımın çoğu,ateist olduklarını gizliyorlar. türkiye'de ateist olduğunu söylemek kendine küfür etmek gibi bir şey algılanıyor.allahı inandığını söyleyip küfür içerisinde yaşayan o kadar çok insan var ki. onlar edince kendilerine küfür etmiyorlar ancak ateistler ateist olduklarını edince bimleniyorlar. adam inanmıyor kardeşim. bide ateist'i allaha inandırmak için çalışanlar var. onlar ayrı konu. ayrıca marjinal olmak için ateist olduğunu söyleyenler var.onlar bambaşka bir konu.

 • ateizmi hayat görüşü, ayrı bir felsefe, marjinallik falan diye yücelten düşük zekalı insanları boş verin. ateizm tanrıya inanmamaktır. bitti bu kadar. bunu neden bu kadar kasıyorsunuz? neden mağdur edebiyatı yapıyorsunuz? birileri size çok tepki verecekse ateist olduğunuz için, gizleyin. her şeyi, her başınıza geleni, her inandığınızı dışarıya anlatmak zorunda değilsiniz. başkasına anlatmayınca ateistliğiniz eksilmez korkmayın.

  ayrıca bana da tepki gelmesin diye söylüyorum.; ben de ateistim.

 • yine sohbet bir azınlık dramına dönmüş ama hiç de öyle değil. bu ülkede anlayışsızlık tek bir kitlenin sorunu değil hepsi aynı. genelde ateistler kendilerini avam halktan yukarıda görmeye bayılırlar ve konuştuklarında sanki açık yakalamışlar gibi hal ve hareketlere bürünürler. ateist iseniz aldığınız tepki de türkiyenin neresinde bulunduğunuza bağlı değişen bi durum.

 • bir non-teist olarak başlıkta yazılanların çoğuna katılıyorum.

  uzun uzun yazacaktım ama üşendim. kısaca millet mal işte. mallık ateist müslüman ayrımı yapmıyor. mal olan hala mal.

 • ey ahali ben ateistim demediğiniz sürece problem yaşamazsınız, din konuşmasanız yaşadığınız yer %60 akp'ye oy vermiyorsa kimse dininizi sormaz.

 • @şeyto neden gizleme gereği duyuyor ? asıl "ateistlerin genel problemler" başlığının tam olarak karşılığı bu.
  @kitty burasının anonim olduğunu unuttun sanırım bir nick name üzerinden yazıyoruz buraya, belki de bunun güveniyle başlıklar açılıyor. açık arama düşüncesini tam olarak ters çevirsen neden tek tanrılı dinler inanışlarını yamama gereği duyuyor sorusunu kendine sorabilecek misin?

  konuşulanlar şuan yaşanılanlar ben mesela bir türk olarak doğup arap gibi gömülmek istemiyorum bunun için ülkede bir çözüm var mı? yoksa beğenmiyorsan istediğin gibi gömüleceğin yere git mi diyeceksiniz?

 • allah'ı akpli zannetmeleri. gerçi hoş, akpliler de allah'ı akpli sanıyor :d

 • gerçekten felsefi, bilimsel, mitolojik ve ideolojik olarak düşünmüş, düşüne düşüne ve yorum ile çıkarımlarda buluna buluna düşünmekten yorulmuş, epeyce de okumuş ve araştırmış bir ateistte problem göreceğinizi sanmıyorum (ahlaki ve karakteristik açıdan), çünkü kişinin gerçek bir arayış ve sorgu içerisinde olması ile kişinin doğru biçimde öğrenmediği ve sağlıklı bir düşünce tarzıyla değerlendirmediği herhangi bir dini terk edip ateizme sığınması arasında bir fark vardır elbette.

 • birçoğunun yalnızca efe aydal ve diamond tema izleyerek bu yola girmiş olması.

 • her şeyde olduğu gibi türkiye'de de ateistler ikiye ayrılır. ateistler ve özentiler. konuyu döndürüp dolaştırıp tek bildiği şey olan "aişe 6 yaşında..." davasına getiren özenti tipler dışında tek ortak noktası "tanrı yok" diyen ateistlerin pek kimseyle problemi yoktur ki bu insanlar genelde çok donanımlıdır. ama bu donanımını, bilgi birikimini her ortamda mağdur edebiyatı için değil, gerektiği yerde karşısındaki özgürlük alanına müdahale ettiğinde kullanır.

 • bir negatif ateist olarak söylüyorum. kimseye veyahut türkiye'de akıllı arkadaşlarınız yoksa kimseye söylemeyin. aslında söylememiz gerekiyor. ama işte yapamıyoruz. öncelikle başına gelebilecek şey ne olabilir. mesela çalıştığın yerden kovulabilirsin. ailen seni red edebilir (söylemedim ama az kaldı oda olacak) . genel olarak toplumun ateistlere olan bakışın değişmesi gerekiyor. bunu da biz ateistler yapabiliriz. başka bir yol göremiyorum. kimse kusura bakmasın, milletimiz gerçekten çok cahil. örnek vereyim kendi ailemden, 450 tl'lik kitap alışverişi yaptım. en az 1 ay boyunca ağızlarından düşmedi. böyle abicim toplum ne yapacan ki bunlara, bilemiyorum.