• türkiye'de emeklilik sisteminin çökecek olması

    uzun yıllardır eyt'lilerin mücadelesine hepimiz şahit oluyoruz (belki siz de bu mücadeleyi veriyorsunuzdur) muhalefet partilerinin hepsi iktidara geldiklerinde bu sorunu çözeceklerini vaat ediyorlar. ülke liyakatle yönetilse bile bu sorun kısa vadede çözülemez hadi çözdü diyelim sürdürülebilir olmaz. artık millet eskisi gibi çocuk yapmıyor yani nüfus artış hızının azalmış durumda ve her yıl da azalacak. genç işsizliğin yüzde 28 (ki bu oran tuik'in asıl rakam bence yüzde 35-50 arasındadır) olduğu bir durumda emekli olan kişilerin maaşı ödenemez. hadi işsizlik sorunu çözüldü diyelim nüfusun artış hızının düşmesinden kaynaklı emeklilik uzun vadede yine sorun olacaktır. bu sefer de ekonomide verimlilik artması lazım, yani arge ve yüksek tekonoli ürün satmamız lazım. zengin bir ülke olup vatandaşa çocuk desteği sağlamamız lazım. gelişmiş ülke olamayıp nüfus artış hızının bu şekilde düşmeye devam ederse (ki edecek) asıl büyük sorun o zaman gelecek. beni korkutan durum budur. hayırlısı bakalım

  • hükümetin el attığı her şey, elinde kalıyor çünkü, batmışız

  • emeklilik sistemini nüfus artış hızına göre plankamak, saadet zincirinden farksızdır. mutlaka bir yerde patlar.

    teknoloji madem ki insan iş gücünü gereksiz kılıyor, bu gereksizliğin istihdam kaybı kârının en azından bir kısmı vergilendirilip sosyal sigorta sistemini besleyebilir.

  • teknoloji ve bilim alanında o kadar geri kaldık ki başarılı bir toparlanma ile günümüzü yakalamamız bile emeklilik sistemini 20-30 sene idare edecektir. ar-ge ve marka yaratmaktan bahsetmedim bile.