• türkiye'de ateizm neden artıyor

  öncelikle şahsım olarak ateist olduğumu belirteyim. tüm saydığım şeyler benim kendi görüşlerimdir. ekleme yapabilirsiniz.
  ateizmin artmasının nedenleri olarak şunları sayabiliriz.
  1- internet.
  2- kusursuz sanılan kur'an'ın baştan sona hatalar içermesi...
  3- hoşgörü dini olarak tanımlanıp, hoşgörüyle hiçbir alakasının olmaması
  4- bir şakirtin gelip bak burada kur'an'ın mucizesi bilimsel olarak ispatlandı diye yalan söylenmesi ve bunların gerçekten bir uydurma olarak çıkması
  5- nuh tufanının, sümerlerden alınmış olması (gılgameş destanı)
  6- bir feminist olmasam da kadınlar üzerinde yapılan haksız baskı ve muhammet ismindeki arabın kadınlar üzerine söylemiş olduğu pis hadisleri
  7- düşünceyi yasaklaması
  8- dinin hiçbir şekilde eleştiri kabul etmemesi
  9- kur'an'ın büyük bir bölümünün tevrat ve incil'den esinlenerek yazılmış olduğu
  10- herşeyi kayıt altında tutan mısır medeniyetinin firavun ve ordusunun bir günde yok olmuş olması ile ilgili bir kaynak olmaması
  11- kur'an'ın baştan sona bir savaş ve şiddet kitabı olması
  neyse bu kadar madde yeter aslında nereden tutsan elinde kalıyor, bu kadarı yeterli.

  ve eğer biz ateistleri gerçekten anlamak istiyorsanız şu videoyu izlemenizi rica ederim.
  ateistleri anlamak

 • kur'an'a değil kendini müslüman olarak nitelendiren kişilere bakmalarından olabilir.

 • kuranı gözüyle değil de beyniyle okuyanlar uyanır.
  inanmak için değil de sorgulayarak okuyanlar uyanır.
  emmisinin, dayısının, cami hocasının anlattıklarına inanmak için değil de bilmek içinm okuyhanlar uyanır.
  uyanmak isteyenler, uyanır.
  21.yüzyılda bu kadar imkana rağmen uyanmak istemeyemlere iyi uykular...

 • ve son olarak şunu eklemek istiyorum. dindar bir ailede büyüdüm. kur'an, hadis, tefsir aklınıza gelebilecek bir çok islami kitap okudum. öyle g*tümden uydurmuyorum.

 • tayyip erdoğan'ın elinde kuran ı kerim ile meydanlara çıkıp içindekilerinin tersini yapmasını insanlar sorguluyor ve ateist oluyor.
  kuran ı kerimde faiz haram yazıyor. faiz oranlarını yükseltiyor.
  kuranı kerimde zinaya yaklaşmayınız ayet var.zinayı suç olmaktan çıkartıyor.
  kuranı kerimde liyakat işinin ehline vermek var.alakasız yerlere alakasız kişileri atabiliyor.
  kuranı kerimde gösterişle ibadet etmeyin var. her cenazede siyasetçiyken konuşma yapıyor. camide namaz kılıyor.
  onların dolarları varsa bizim allahımız var diyor. dolar daha artıyor. sorgulayanlar da dolar ile allah arasındaki bağlantıyı niye yükseliyor ne alakası var diyerek sorgulayınca sonuç ateizme çıkıyor.
  hacı hoca diye ortalıkta dolaşan aynı din içinde element uydurup dini yaşamayı çalışanları görüyor inanmıyor.
  allaha inanırım. gerisi inanılacak gibi değil! buda deist olduğum anlamına gelmez.

 • arkadaşlar sözlük kurallarını okumanızı tavsiye ederim. hangi inanca bağlı olduğunuz bizi ilgilendirmez. başka bir inancı küçük düşürmek size düşmez.

 • gülüp geçtim. :d dikkate alınacak bir yazı değil.

 • kalplerinde ve kulaklarında perde olanlar kur'an-ı kerim'i anlayamazlar. ayetler karşısında öfkelidirler. islâmiyete karşı savaş açanlar elbette yenileceklerdir. nice kavimler inkâr ve alaylarından dolayı batmıştır. inanmıyor olunsa bile bu durum kişiye hakaret etme hakkını vermez. hoşgörü sahibi biri aşağılayıcı ifadeler kullanmaz. akıl sahibi biri nefret söylemlerine girişmez.

 • kardeşim inanıp inanmaman zerre umrumda değil. lâkin ne olursa olsun herkesin inancına saygı duymak zorundasın. küçük düşürecek ifadelerde bulunmadan istediğin eleştiriyi yapabilirsin. sorunun cevabı bence, kuran'ı yanlış yorumlamadan dolayı ateizm artıyor.

 • @fatih açık beye cevaptır. (saygı çerçevesinde yazıyorum.)

  1-) bu konuda size hak veriyorum.
  2-) kur'an baştan sona hatalar içermiyor. eğer gerçekten incelerseniz içerisinde kusursuz olduğuna dair detaylar bulabilirsiniz. ayrıca (bismillahirrahmanirrahim) 'eğer kulumuz (muhammed)a indirdiğimiz (kur'ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sûre getirin, allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz.' ayetini hatırlatmak isterim.
  3-) islamiyet hoşgörü dinidir. hoşgörülü olmayan bazı insanlardır. bazı insanlardan yola çıkarak bir din muhatap alınamaz.
  4-) evet böyle yalan haberler çıkıyor ama bu islamiyetin yalancı bir din olduğunu değil, haberi yalan yapanların yalancı bir insan olduğunu gösterir.
  5-) efendim nuh tufanı'na bakarsanız kesin bir tarih olmamakla birlikte m.ö. 2348 ya da m.ö. 4100 gibi bir tarih karşınıza çıkar. sümerler'de m.ö. 4000 ile m.ö. 2000 yılları arasında hüküm sürmüş bir uygarlıktır. yani nuh tufanı'nın gerçekleştiğinde sonra kaynaklara işlenmiş olabileceğini görürüz.
  6-)
  a-) bir insanı din, dil, ırk fark etmeksizin tarif etmek gerekir. (arabın) diyerek saygısızlık ettiğinizin farkına varmanızı öneririm.
  b-) hangi hadisten bahsettiğinizi bilmiyorum lakin günümüzde hadis adı altında hadis olmayan birçok söz mevcut. sizin dediğiniz hadisler de bunlardan birisi olabilir. bunun için kaynağına göz atmanızı tavsiye ederim.
  c-) islamiyet kadına karşı oldukça güzel yaklaşmaktadır. bir örnek vermem gerekirse: cennet annelerin ayaklarının altındadır denir.
  7-) islamiyet açısından konuşmak gerekirse, islamiyet düşünceyi yasaklamaz. aksine inandıklarınızı sorgulayınız diye hadis de vardır.
  8-) 7. maddedeki açıklama burada da geçerlidir.
  9-)
  a-) doğru her yerde doğrudur. yani tevrat ve incil'deki doğrular kur'an'da da yazabilir.
  b-) kur'an, tevrat ve incil islami metinlerdir. hepsi (inananlar için) allah tarafından gönderilmiştir. bir metnin başka bir metindeki yazıyla benzerlik gösteriyor olması esinlenmek olarak algılanamaz.
  10-) herhangi bir konuda kaynak olmaması islamiyet açısından kötü bir durum olarak nitelendirilemez.
  11-) kur'an baştan sona savaş ve şiddet kitabı değildir. eğer gerçekten açıp incelerseniz sevgi, merhamet, şefkat, hoşgörülü olmak üzerine şeyler bulabilirsiniz. ayrıca islam dininde kardeşlik söz konusudur: 'müslüman müslümanın kardeşidir' gibi.

  ayrıca eklemek istiyorum: herkes inandığı ile arasındaki bağdan sorumludur. kimse kimsenin inandığı şeye kötü bir tutum sergileyemez. ben kimseye dininden dolayı bir şey yapmıyorum ama bu demek değildir ki sessiz kalacağım. kimse de benim inandığıma saygısızlık yapamaz. lütfen herkesten rica ediyorum: lütfen yorum yaparken ya da sorgularken saygı çerçevesinde davranınız.

 • 1- burası " müslüman - ateist tartışma platformu" değildir. cıvık tartışmalar açıp, insanların inanç ya da inançsızlıklarına hakaret eden, seviyesiz kısır döngülerin burada işi yok.

  2- insanlara ve sevdikleri kişilere delilsiz, mesnetsiz hakaret etmek yanlıştır. sözlük kurallarına da aykırıdır. rivayetler ve manipülatif kaynaklar, 1400 yıl öncesi konusunda hakarete mesnet sunulamaz.

  3- bu platformda herhangi bir dinin, mezhepin, inanışın, inanmayışın ve ideolojinin reklamının yapılması yanlıştır. isteyen araştırıp isediği yolu seçebilir.

 • ben başlık vikisinde bir hakaret ya da aşağılama göremedim ancak ateizmin sebebi olarak, tek başına, islam inancına mensup bir kısım insanla alakası olduğunu sanmıyorum.
  herkes harhangi bir tanrısal inanca sahip olmak zorunda olmadığı için artıyor olabilir ateizm.

 • küçükken 7 defa kuranı bitirmeme rağmen kimsenin uyarması olmadığından neyden bahsedildiğine dair bir fikrim yoktu.araştırmaya çalıştığımda engellendim izin vermediler(büyükler).halbuki yapmak istediğim 4/4lük biri olmak için layıkıyla bir müslüman olmaktı. okudukça okudum araştırdıkça araştırdım ve asıl sıkıntının kulaktan duyma bilgiler ve kusursuz gösterilen hadisler gerçek bildiğim ile pek örtüşmediğinden afalladım. çağın gerisinde olduğunu modern topluma ayak uyduramadığını dinlerin hepsinin, rönesans döneminde yıkıldığı kanaatine vardım.

 • başlık açmayı bilmeyen (bkz: türkiye'de ateizmin artma nedenleri) yani sözlük kurallarından 7'yi ihlal eden, yetmeyip editlemekten bihaber olup ayrıca viki giren yine yetmeyip başlık vikisinde ''pis hadisler'' gibi bir beyanda bulunup kural 6'yı da ihlal eden, girdiği her 3 vikiden birinde selam ben ateistim tavrında olan ayrıca dünya üzerindeki tek dinin islam olduğunu sanan yazar beyanı.

 • çünkü din kitaplarını okuyabiliyoruz ve çelişkilerini görebiliyoruz. peki nasıl gayrimüslim oluyoruz? o da internetle tabi ki. sevap point kasmak için gayrimüslimleri müslüman yapacağım derken agnostik oldum ve şunu fark ettim: müslümanlar kendi kitaplarından hatta dinlerinden bile haberleri yok. yaşadığını din zannediyor. adama kurandan bir ayet gösteriyorum bak senin dinin bu diyorum. "olur mu öyle şey diyor" (bkz: nisa suresi 24. ayet) halbuki kuranın bir emrini bile yalanlarsan gayrimüslim oluyorsun. yani çoğu müslüman aslında müslüman değil deist :) argümanlarının da neredeyse hepsi deist argümanları dediğim gibi dininin kitabını bile okumuyor çoğu.

  atamızın da dediği gibi "evet karabekir, arap oğlunun yavelerini türk oğullarına öğretmek için kuranı türkçeye tercüme ettireceğim ve böylece de okutturacağım! ta ki, budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler"

  @fatih açık sen inanmıyorsun diye bu inançlı insanların dinini küçümseyebileceğin anlamına gelmiyor. düşüncelerimiz bir çok konuda benzer olabilir ama yaptığın hoş değil. hatta itici (söylediklerine değil anlatım biçimine yapılmış bir eleştiridir)

  kimse kimsenin inancına karışamaz !!! sadece fikrini belirtebilir

  yazarlar siz de her vikinizi başlığı açana cevap olarak girmeyin zira burası tartışma platformu değil, her konuda zıt düşüncelere de ulaşabilmek

  şu dislike atan yazara da ufak bir şey söylemek istiyorum: allah aşkına neresini beğenmedin arkadaşım çünkü dikkatlice girilmiş bir vikiydi. kardeşlerimi üzmek istemedim üzdüysem özür dilerim

 • din istismarı yapan sahte müslümanlar yüzünden diyebiliriz.

 • kur'an'ın içerisinde bulunan ve inananların iddia ettiği islam anlayışına (barışçıl, sorgulamayı öğütleyen bir din) ters olan bazı ayetlerin (en popülerlerinden nisa 34) bunda etkisi olduğunu düşünmekteyim. yine de üstte okuduğum iddialar daha çok level 1 ateist argümanları gibi geldi. "kur'an baştan aşağı hata içerir. hoşgörüyle alakası yoktur. baştan sona şiddet içerir." gibi iddialar abartıdır.
  ayrıca ekteki videoyu hazırlayan (bkz: efe aydal) hiçbir zaman islam'la dalga geçerek ve (bazı din tüccarları hariç) inananları aşağılayarak fikirlerini öne sürmedi. bu sebeple halka ateizmi yayma konusunda bu kadar başarılı oldu. ateizmi yaymaya çalışan karikateist ve ateizm derneği gibi bazı platformlar ise saldırgan, siyasi ve ilkel üsluplarından dolayı halka ulaşamadı.
  dinlerin etkisini ortadan kaldırmak istiyorsan bunu sadece dindeki çelişkileri insanlara göstererek yaparsın. inançlara ve inananlara hakaret ederek, onları alaya alarak değil.

 • arkadaşlar din konusu herkesin hassasiyet göstermesi gereken bir konudur ve tartışmaya açık bir konu değildir. inanan inanır inanmayanın da kendi düşüncesidir. inanan inanmayana, inanmayan da inanana saygı duymalıdır. ben de bir ateistim. ama milyonlarca insanın inandığı dine ve peygamberine bir arap diye hitap etmek hoş birşey değil. kuran'ın hatalarla dolu olması kime göre neye göre bu tartışılır. evet biz ateistlere göre kuranda yazanlar bizi tatmin etmemiştir inançsız olmuşuzdur, fakat inanan insanlar bizim gibi düşünmüyorlar. onlara göre mutlak doğrudur kuran ve sorgulamazlar. bu onların kalben kabul ettiği birşeydir. bizim gibi kanıt peşinde koşmadan gönülden inanmışlardır. bizler de onlara saygı duyuyoruz. sadece müslümanlara değil yeryüzünde ki herhangi bir inanışa da aynı hassasiyetle saygı duymalıyız. bazı kelimeleriniz hoş değil. tavsiyem böyle hassas bir konuda lütfen kelimelerinizi özenle seçiniz.

 • kuranı okuyup müslüman kalabilene hayret ediyorum. maide süresi 33. ayete bakın sonra deyin ki islam hoşgörü dinidir. herkese hoşgörülüyüm merak etmeyin, eksilerken de düsünmeyin hatta okumadan eksileyip geçin bu vikiyi.
  11 kişi eksilemis ama kimse yazmamış ki bu dediğin doğru değil. ahzab 50 diyorum o halde bunu da açıklayın.
  hahaha 13 kişi eksilemis, ama hâlâ kanit sunan, bu dediğin doğru değil diyen yok. her editte bir saçma ayet diyorum. nur 2
  bunu okuyan tatlı su müslümanına açıkça soruyorum tevbe 5'i açıkla bana bi. eğip bükme fazla

 • ateizmin artış sebebini herhangi bir dini inanışı kötülemeden açıklasaydınız keşke, yaptığınız sözlük kurallarına aykırı.

 • fetö gibi dini kullanarak kendine ajan toplayan teröristlerin etkisi olmuş olabilir.

 • 1- internet aslında islamın yayılmasına hizmet eder. insanlar artık kulaktan dolma bilgilerle değil, kendi araştırarak gerçeğe ulaşıyor. dünyanın dört bir tarafında insanların islama girmesi, çıkanlardan çok girenlerin olması bu sebepledir. sonradan müslüman olmuş birçok kişi ile arkadaşlık kuran birisi olarak kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

  2-kuranı kerimde kusur zannedilen yerlerin aslında doğru anlaşılmayan, yanlış yorumlanan yerler olduğunu, ayetleri detaylı bir şekilde inceledikten sonra anlayabilirsiniz. ayetler mealinden okunarak kısıtlı bir şekilde anlaşılır. tam olarak anlamak için ayetlerin iniş sebeplerinin, indikten sonra meydana gelen olayların ve hz. muhammed sav tarafından nasıl tatbik edildiği ve ayetlerin açıklandığı hadislere kadar vs bilgilerden yararlanılarak hazırlanan tefsirlerin okunması gerekmektedir. mealden yola çıkarak kuran böyledir diyen birisi zaten en başta büyük bir hata yapmış demektir.

  3 ve 11- islam genel manada bir hoşgörü dinidir. bunu birçok ayetle hadisle ve tarihten örnekler vererek ispatlamak mümkün. bunların yanında islamın savaş zamanlarında uygulanan bir hukuku mevcut. savaş zamanları ve savaş meydanında olan bu kurallar, sadece ve sadece size kılıç çeken düşmana karşı geçerlidir. savaş sırasında sizden aman dileyen olursa o düşman kaç tane arkadaşını öldürmüş olursa olsun onu muhafaza etmek ve güvenli bir şekilde onu getirmek senin görevin oluyor. bunun gibi birçok örnek mümkün. bu söylenenler gibi temelsiz iddiaların ortaya atılmasının sebebi ise kuranın ve hadislerin bir bütün olarak değil, parça parça birbirinden bağımsız bir şekilde değerlendirilmesidir. yani islamın bir konudaki hükmünü tek bir ayet ve hadisle değil, bunların hepsinin bir bütün olarak ve doğru bir şekilde anlayarak (doğru anlamak için 2. maddede bahsettiğim tefsirlerden yararlanılması) değerlendirilmesi gerekmektedir.

  4- kuran mucizeleri neyden bahsettiğine göre değişir. mesela kuranın mucize oluşu belagat özelliğinden gelir. yani şiirsel özelliğinin mucize olmasıdır. bu noktada kuranın meydan okuması vardır. eğer gücünüz yetiyor ise daha iyisini getirin denir. bu ise yüzyıllardır hiç kimsenin yapamadığı birşey. günümüzde bilimsel mucize olarak yansıtılan şeylerin bir çoğu işari mana olarak karşımıza çıkar. yani ayetlerde anlaşılması niyet edilen manalar dışında işari olarak yan manalar yüklenilmesinden. bunların bilimle çelişmesi kuranın bilime ters olduğu anlamına gelmez. çünkü bilimsel keşiflerin yapılmasından sonra bu manalar yüklenmiş. tabiki bizim yüklediğimiz veya yüklenme potansiyeli olan her mananın doğru ve yanlış kurana verilmesi saçmalık olur. her ihtimal düşünüldüğünde ortaya saçma sapan teoriler bile atmak mümkün. bizim temel almamız gereken ise ayette kastedilen manalardır.

  5 ve 9- kuranı kerim ve diğer kutsal kitaplar incelendiğinde benzer yönlerin olduğu gibi, hiç benzemeyen yönlerinin olduğuda görülür. benzer olmak demek diğer kaynaklardan alındı anlamına gelmez. bu benzer yerlerin kuranda yer almasının iki temel sebebi var. ilk olarak bu kitapların ne kadar değiştiği varsayılsada aynı kaynaktan geldiğini yani allah tarafından indirildiğini unutmamak gerekir. diğer neden ise bu kitaplarda yer alan tahrip edilmiş yerlerin kuranda düzeltilerek bahsedildiğini görebilirsiniz. örneğin peygamberlere hiç yakışmayacak davranışların bu kitaplarda yer alması verilebilir. bunların düzeltilmiştir. nuh tufanı ise bütün eski kaynaklarda ve destanlarda bahsedilmektedir. nuh tufanı insanlığın ortak tarihi olarak inanılmiş ve her medeniyette yer almasıyla doğru olduğuna bir delil oluşturmaktadır.

  6- islamda yer alan bazı kurallar ve hz. muhammedin sav kadın ile erkeğin farklılıklarında dolayı ortaya çıkmış ve söylenmiştir. 2. maddede bahsettiğim gibi ayet ve hadislerin doğru ve bütüncül bir anlayışla anlaşılması şart. kadın ve erkeğin yaratılışlarından gelen farklılıkları vardır. fiziksel ve duygusal vs birçok noktada farklıdırlar. dolayısıyla kadının duygusal yönünün ağır basması ve onu hataya düşürmesi hadislerde bahsedilmiştir. bu kadınlara hakaret değil, gerçekçi olmaktır. gerçek kadın ve erkeğin eşit olduğu durumlar olduğu gibi tamammen farklı oldukları yönleri vardır. islama göre kadın ve erkek eşit değil, birbirini tamamlayan eşler olarak yaratılmıştır. allah katında eşittirler, eşit oldukları yönleri vardır ancak farklı oldukları yönleride vardır. kadın ve erkek tamamen eşittir demek realiteye uymayan bir durumdur aslında. bu gerçekten yola çıkarak kadın ve erkek eşittir diyen batı değil, farklıdır ve eştir diyen islam haklıdır.

  7 ve 8- islamda düşünce yasak değildir, aksine kuran insanı düşünmeye araştırmaya sevk eder. islam alimleri birçok konuda detaylı olarak zihin cimnastiği yapmışlardır. bunlara ateistlerin sorup durdukları sorular, felsefe ve bilimde dahildir. bunu iddia eden bir kişinin islam alimlerinden ve tarihinden haberi olmadığı ortaya çıkmaktadır. islam dini yüzyıllardır diğer inançları tarafından, ateisler ve farklı fikirlere kapılan insanlar tarafında eleştirilmiştir. sonuç olarak islam alimleri mantık ve kelam bilimlerini kullanarak bu sorulan sorulara ikna edici cevaplar verdiler. islamın ayakta kalması bu sebepledir.

  sonuç: bu iddiaların aslında yeteri kadar araştırma yapmadan, bazı internet siteleri tarafından, gerçek manada hiçbir ön araştırma yapılmadan islam aleyhte yazılmış şeylerin kaynak olarak kullanılmasının neticesidir. islamı araştıranlara önerim, islamı ateistlerden değil, islam kaynaklarından faydalanarak öğrenin. ayetleri ve hadisleri islama inanmayanların yaptığı yorumlamalara göre değil, islam alimlerinin getirdiği açıklamalara göre anlayın. müslümanların inandığı islam ile ateistlerin gözündeki islam bu sebeplerle çok farklıdır. ayet ve hadisleri müslümanların inanmadığım şekilde yorumlayan sonra buna hakiki islam yakıştırması yapan kişiler.

 • internet yaygınlaştıkça hurafeleri yalanlayan kanıtlara ulaşmak kolaylaştı

 • kuran da bize karşı yanlış söylemler çıktı. bilimle ilgili,19 mucize vb. şeyler ama insanlar artık daha çok araştırıyor ve kadınlara karşı şiddet uygulanması(bunun daha hafif bir şekilde söylenmiş) tarzındaki ayetler de var. bu ayetleri insanlar oturup düşünme fırsatları var. önceden böyle bir fırsatları yoktu çünkü teknoloji bu kadar gelişmemiş ve bilime ulaşım bu düzeyde kolaylaşmamıştı. bu durumda insanlar oturup düşünmeye başladılar.

 • dünya genelinde de artıyor. ülkemizde ise tanzimat döneminde günüzüme artan bir hızla artmakta en temel sebepleri; din dilinin günümüz insanının anlayabileceği düzey, biçim ve formda sunulamaması ve din-bilim ilişkisinin sağlam bir zemine oturtulamaması olduğunu söyleyebiliriz.