• the long dark

  ilk pintipanda sayesinde izlediğim, şimdiye kadar gördüğüm en huzur verici bilgisayar oyunudur. kanada'nın karlı dağlarında soğuğa, susuzluğa, açlığa ve vahşi yaşama karşı bir yaşam mücadelesidir.

 • hayatta kalma deyince; at bir adaya vursunlar kırsınlar, zombilere karşı kıyasa kapışsınlar mantığına dayalı mantıksız mantık içeren hayatta kalma oyunlarına inat, insanı gerçeklerle yüzleştiren hayatta kalma oyunu.

  oyunu oynarken gerçek hayattan uzaklaşmak yerine dibine kadar soğuğu hissedeceksiniz, günlerce sabırla yürüyeceksiniz, kısa kamplar yapacaksınız kurtla, ayı ile cebelleşecek; geyik avlayarak barakada günlerce geçirebilecek erzak elde edebileceksiniz, peki siz kaç gün hayatta kalabileceksiniz :)

 • gerçekten soğuğu hissettiren oyun. sizi gerçekten içine çekiyor. çok az oyun vardır sizi oyunda yaşatan. bu oyun onlardan birisi.

 • muazzam oyun. açlığı, susuzluğu ve hipotermiyi hissediyorsun. her an her yerden karşına çıkabilecek kurt sürüleri ve seni parçalamaya hazır bir ayı... hikaye modunun yanında challenge modları da olan seveceğinizi düşündüğüm bir hinterland yapımı. mutlaka kütüphanenizde bulunsun. milton kasabasındaki gizemli teyzeye selam söyleyin.

 • en uzun gece karanlık anlamında 21 aralığa ithafen yapılmıştır :)

 • kickstarter projesi ile başlayıp 5 milyon kopya satmayı başaran hayatta kalma oyunu. pintipanda'yı, pintipanda yapan oyunlardan biri. geliştiricisi hinterland, fonlayıcısı canada media fund.
  seveni değilseniz keyifli zaman geçirmeniz zordur, soğuğu iliklerinize kadar hissettirir, oynanışı zor olmasa da dinamikleri ve hayatta kalma hissini gerçekten verebilmesi ile kendi sınıfından ayrılır.
  oyundaki temel hikayemiz şöyle: dünya'da büyük buhran benzeri dipsiz bir kriz çıkması ile bizim adamız olan great bear'ın (kendine has depremleri de sağolsun) dünya ile bağlantısı kesilmiştir, oyunda bu olay çöküş (the collapse) olarak adlandırılıyor. buradan sonra herkes tek başındadır, soğuğa ve doğa anaya karşı.
  wintermute senaryosu ise şu şekilde: eskiden karı koca olan dr. astrid greenwood ve arama kurtarma pilotu will mackenzie, great bear dağlarının arasındaki bir köye yardım götürmek zorunda kalırlar. will'in uçağına atlayalım gidelim derken başlarına gelmeyen kalmaz.
  bir önceki paragrafta açıklanan wintermute ise hikaye modu. beş bölüm ama henüz üçü yayınlandı.
  ayı saldırısından sonra, hiç bitmeyen fırtınada veya her zaman gecede şeklinde hayatta kalma arbedesi verdiren meydan okumalarımız var.
  serbest şekilde gezdiğimiz hayatta kalma modumuz var ki oyunun asıl mevzusu burada dönüyor.
  oyunun "dünya'sı", great bear denen ada. bu adanın ise tatlı vadi, dağ kasabası, bozkurt dağı vs. şeklinde giden toplam 11 bölgesi var. oyun, diyalogları hariç tamamen türkçe oynanabiliyor.
  kıyafetler, yiyecekler, silahlar, yakacaklar, ilk yardım malzemeleri vs. şeklinde kategorilenebilecek tonla eşyamız var.
  rahat rahat hiç korkusuz gezinirken bir anda çöküp sakat bırakmaktan beter eden sisli fırtınalarımız, cebelleştiğimiz ayılarımız ve kutlarımız, taş atıp yakalayarak sevdiğimiz tavşanlarımız ve daha nice derin oynanış içeren dinamiğimiz var.

  ha bir de, ben pazarlamacı değilim, her ne kadar öyle viki yazmış olsam da. sadece oyunu seviyorum.