• the great dictator

  charlie chaplin genelde sessiz sinema ve komedi dalında tanınsa da bu filmini sesli çekmiştir, bu bilgiyi öğrendikten sonra kendi kendime şunları söyledim "artık konuşmanın vakti geldiğini görmüş." bence chaplin her ne kadar bu filmin son sahnesi çok konuşulsa da bana göre en çok konuşulması gereken kısım ve günümüzü anlatan kısım halkı nefretle beslemek. şu sözü hiç unutmayacağım yerlere not etmek istiyorum; "halkı diğerlerine karşı öfkelendirirsek, karınların açlığını unuturlar."
  son zamanlarda makineleşmeye başladık tartışmaya; yapay zeka mı büyük insan zekası mı diye, filmi izlerken şuradaki söz dikkatimi çekti "hızı keşfettik ama yerimizde sayıyoruz."
  bence ders niteliğinde olan bu filmi herkes izlemeli ve izletmeli özellikle diyaloglarına odaklanınca içindeki komedi olmaktan çok trajedi haline geliyor.

 • sadece charlie chaplin'in sesini duymak için izlediğim filmdir.

 • gösterime girdiği yıllarda almanya'da yasaklanan charlie chaplin'in ilk sesli filmidir. mutlaka izlenmelidir.

 • charlie reisin hitleri hayali bir ülke ve benzer adlarla canlandırdığı komedi ile dramı birbirine homojen şekilde karıştıran balon ile yaptığı dans sahnesinde bizi bizden alan zamanının ötesinde bir film.

 • iki sene önce izlediğim ve keşke daha önce izleseydim diye düşündüğüm film. kesinlikle herkes izlemeli. harika bir film.

  filmde anlatılanlarla ilgili yorumum da şu ki; diktatörler hep vardı, onlara inananlar da hep vardı ama yaşanan trajedilerle ilgili alınan dersler hep unutuldu, unutturuldu. en büyük sorun bu.