• tarih tekerrür

  yeni yayınlanan 140journos belgeseli. mutlaka izlenmeli. link

 • siyasetle ilgilenmeyen biri için sıkıcı gelebilir ama izlenmesi tavsiye edilen belgesel

 • türk ekonomisi'nin 30 yıllık serüveni'ni anlatan, herkesin izlemesini tavsiye ettiğim
  izlence'dir.

 • rasim ozan gibi gerçek vatansever (!) bir adamın da yer aldığı video. müthiş kurgu , güzel video.

 • a. babacan güzellemesi.

 • videoyu henüz izlememiş olanlara en kısa sürede izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

 • altındaki yorumların beni daha çok etkilediği video okudukça ruhum bedenime sığmaz oldu bu acılar dünyayı bile yakabilir ama tr de yaprak kıpırdatmıyor ne acı

 • videoyu izlerken nesrin hanım'ın "sizlere kaynak kalmadı gençler, kusura bakmayın" dediği anda içime bir ağırlık çöktü. kendi ülkemde aslında ne kadar değersiz olduğumu fark ettim. gün geçtikçe yaşlandığımı, gençliğimi yitirdiğimi, çocukluğumu aptal sınavların, gençliğimi ise gelecek kaygısının yiyip bitirdiğini fark ettim. 30'lu yaşlarımda ne olurum bilemiyorum. bu ülke bana kendinden başka hiçbir şeyi düşünmeme izin vermedi. videonun sonunda rasim ozan kütahyalı'nın anlattığı da çok doğru. türkiye lastik gibi büyür büyür sonra olduğu yere geri gelir. hükümet değişince de bu böyle olacak. ilk 3-5 sene rahatlarız. işte o lastiğin uzadığı periyottur. sonra lastik bir anda bırakılır ve geri olduğumuz yere geliriz. özellikle nesrin hanım'ın söylediğini duyduktan sonra bir iki dakika boşluğa bakıp düşündüm. değersiziz üstadlarım, değersiziz. çünkü çok fazlayız. derslerde hep dinliyorduk ya "türkiye genç nüfusuyla dinamik bir ülkedir" diye. bugün onu anladım. genç insan enflasyonunun içindeyiz. bizden çok fazla olunca bir değerimiz olmuyor arkadaşlar.

  kısacası, bir şeylerin farkına varmamı sağlayan videodur.

 • 30 yaşındayım 20 yıldır gördüklerimin özetini izlemek yine uykumu kaçırdı.
  bir şeyler doğru giderken iyidir ama yanlışa dur demek gerekir, sanırım dur tabelasının çoktan kırıldığını tekrar tekrar farketmek daha zor.

 • başta ben olmak üzere z kuşağından çoğu insanın hakim olmadığı şeyleri anlatmışlar. babam bankacı bu zamanları iyi biliyordu bir gecede bütün parası gidenleri anlatıyordu inandırıcı gelmiyordu

 • bu son günlerde ekrem imamoğlu'yu rte'nin eski haline benzetiyorum. benzerlikler:
  1. birleştirici söylem
  2. oy toplamak için her şeyi yapmak (pervin buldan, ahmet kaya ziyareti)
  3. karadenizli olmak :p

  bilmiyorum bir tek bana mı böyle geldi ?

  benim kaygılarım var. hatta ne kaygısı, ben korkuyorum. bunu tüm samimiyetimle söylüyorum. yarın chp başa geçtiğinde ilk başta çalışacak hizmet edecek (akp'nin ilk yıllarında yaptığı gibi. ki akp üyeleri bizzat istanbul'da çöp toplamıştır) sonra bunlar yavaştan bozacak, biz "tamam da tayyip gelse daha mı iyi olacak?" diyerek destek vermeye devam edeceğiz, biz destekledikçe daha da güç zehirlenmesi yaşayacaklar yani tarih tekerrür edecek... bu kesinlikle olmaz diyorsunuz değil mi? en basit örneğini vereyim iyi parti grup başkan vekili lütfü türkkan'ın kızı çakarlarla geçerken artistlik yaptı ve bu adam hâlâ grup başkan vekili.... jahrein onu eleştirdi diye engellemiş. bir özür bile dilemedi ve bu adam şimdilik kendimi en yakın hissettiğim partinin grup başkan vekili... bunun üstüne söylenecek çok da fazla bir şey yok bence

  dostlar ben kendim bir karar aldım "her zaman muhalif olacağım"yoksa kim başa geçerse geçsin bir tarafları kalkıyor

 • @cahit_yıldırım adlı yazarın yazdıklarına tamamen katılıyorum. yarın bugünden pek farklı olmayacak gibi geliyor bana da.
  bunun sebebi de apaçık ortada. türkiye'de siyaset karşıtlık üzerinden yürüyor. bugün muhalefeti destekleyenlerin büyük kısmının tek sebebi hükümetin karşıtı olması.
  umarım yarın bizler ortalıkta "çalıyor ama çalışıyor" diyerek gezenlerden olmayız.

 • ilkelere göre hareket edenler, kişilere ya da gruplara göre hareket edenlerden her zaman daha azdır. taraflar değişse de taraftarlık değişmediğinden, tarih tekerrür eder.

 • reçelli tahin ersoyan bey yalnız kaldı, koruması fedöcü çıktı falan deniyor videoda. abicim ben mi aldım o adamları içeriye ? ben mi mezkur terör örgütünün başıyla yan yana fotoğraf çektirdim. aptala oynamak çok basit, yalnız falan kalmadı kusura bakmayın.

  fırıl fırıl dönen rok'un birçok yerde çıkıp konuşması midemi bulandırıyor. kim izliyor bu kofu ?