• suşi

  suşi, bir japon mutfağı yemeğidir; pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç üstüne veya içine balık, diğer deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler konarak servis edilir. japonya çıkışlı bir yemek olmasına rağmen tüm uzakdoğu ülkelerinde tüketilir.

  ülkemizin pek alışık olmadığı ancak yavaş yavaş'da türkiye'de bulunan suşi dükkanlarının artması ile beraber ilerleyen günlerde daha çok göreceğimiz yemektir.

  çok lezzetli ve küçük olmasına rağmen doyurucudur, çiğ balık ile yapılmasına rağmen öyle aşırı değişik; türk damak tadına uymayan bir tadı bulunamamaktadır. ülkemizde yaygınlaştığında herkesin seveceğini düşündüğüm, küçük ama boyutuna göre lezzetli yemek.

 • ilk defa yiyecekler için vejetaryen suşi yemelerini öneririm.
  küçük görüntüsü sizi aldatmasın gayet doyurucudur.
  tadını şöyle özetleyebilirim. california roll alırsanız ramazan pidesi içinde balık ekmek yanında da pirinç pilavı ve salatayı aynı anda yiyormuşsunuz gibi.
  'çok abartıldığı kadar' güzel değil bence.
  hele yanındaki tadı nötrlemek için verilen (parfümcülerde fazla parfüm koklayınca kokuyu nötrlemek için kahve koklanması gibi) zencefil turşusunu mazallah hemen ağzınıza atmayın. başında küçük bir parça deneyin derim.
  aynı şekilde wasabi sosunu da hemen üstüne koymayın başta yine küçük bir parça deneyin.
  ben ikisini de pek sevmiyorum.
  bi de edamame denilen pişmemişimsi fasulyeleri var. onu da pek sevmiyorum.
  kısaca japon mutfağının bu yönlerine pek alışamadım ama bazı suşileri fena değil.

 • sığ bakıldığında çiğ balık, ama derin bakıldığında derin bir kültür. tad konusu tartışmaya açık. zevkler ve renklerin tartışmaya kapalı olması protokolü uyarınca kimse şey yapamıyor.

 • bende abartıldığını düşünenlerdenim. tabi ki renkler ve tatlar tartışılmaz.

 • hiç yemedim sırf merakımdan bi fırt yemeği düşünüyorum. bakalım kimle yiyeceğim.