• suriyeliler

  türkiye'nin başına bela olan konudur. kendi ülkelerindeki yabancı bayraklarını indiremeyenler, kendi ülkelerine hayrı dokunmayanlar gelmiş bizim ülkemizdeki bayrakları indiriyorlar, bizim ülkemizde şeriat istiyor, eylemler yapıyorlar. ileride turkiye bizim de ülkemiz demeye başlarlar. hatta bazıları şimdiden twitter'a türkiye sevdası tarzı bir şeyler yazmış. düşündükçe sinirlendiğim konudur.

 • kendi ülkemizde adamların yüzünden yabancı olduk. gün geçmiyor ki arapça tabelalarda artmasın, yan komşumuz suriyeli olmasın. hayırlısı artık.

 • arkadaşlar bu ülkeye milyonlarca suriyeli vatandaş geldi ve hepsi aynı değil lütfen genelleme yapmayalım. evet bazıları kapımızı açtığımız halde kötü şeyler yapıyor ama hepsi öyle değil. namusuyla yaşayan ve ülkeye katkısı olan suriyeliler de var. tabi genel olarak suriyelilerin gelmesi bizi kötü etkiledi çünkü milyonlarca savaştan kaçan insan bu ülkeye gelip düşük ücretle çalışınca haliyle işsizlik arttı ve yine o kadar insanın gelmesi ev kira fiyatlarını da arttırdı, ekonomiyi kötü etkiledi...

 • kendi ülkemizde okadar işssizlik ve ekonomi yetersizliği varken, baştan sona yanlış uygulana göçmen politikaları ile tüm şehirlerimize yerleştirilen millet!

 • bana göre suriyeli sorunu mevcut iktidarın bize getirdiği ve ileride başımızı çok yakıcak bir durum. birincisi bu adamlar deli gibi çocuk yapıyor ve türk nüfusuna oranla çok hızlı büyüyorlar. ikincisi zaten ülkede gıda sıkıntısı yaşanıyor bir de bunlara alınca daha da büyüyecek bu sorun, bide ne yazikki işverenler sırf ucuz iş gücü için türkleri işten çıkartıp bunları aldığı için işsizliği arttırıyorlar. doğdukları ülkede aşılanmadıkları için türkiye bitti denilen hastalıklar yeniden ortaya çıktı. bunların içinde ülkeye yararlı olan elbette vardır ama çoğu ülke için zararlı. inşallah bu yaratıklardan kurtuluruz

 • ne yazık ki buram buram ekonomi temelli ırkçılık kokan başlık.

 • mülteci sorunu var evet fakat genelleme de yapmayın. mesela benim tanıdığım birkaç suriyeli var. gayet de iyi kimseler. yani evet maalesef suriyeliler ülkemiz de sorun çıkarıyor fakat adamlar da keyfi gelmedi yani.

 • bu insanları suçlamadan önce "suriyelileri emevi camisinde cuma namazı kılmaya kim teşvik etti?" diye sormak lazım. türkiye maalesef yiyemeyeceği yemeğin başına oturdu. bunun da gördüğümüz gibi bir bedeli var.

 • şu an için herhangi bir problem oluşturmuyor olsalarda bir kaç yıl sonra demografik yapıdaki degişiklik küçümsenemeyecek derecede olacaktır..

 • bize dokunan kısım başka ki suriyeliler niye burada meselesi değil. "bizim askerimiz suriye'de savaşırken şehit olurken suriye'li erkekler niye ülkemde keyfinde?" asıl soru bu. gösterdiğimiz tepki bu

 • @filiz kanyılmaz

  efendim şöyle izah edelim:
  sivil ve asker iki farklı kategoridir. nasıl ki tsk terör operasyonları yaparken siz evinizde oturuyorsanız bu da aynı mantık. türkiye ve suriye'nin çıkarları birbirleri ile bağlantılıdır. suriye'nin iç güvenliği türkiye için de hayati öneme sahiptir. azerbaycan'dan da örnek verebiliriz. tsk'nin karabağ'a gitmesi de suriye'deki durumla benzerdir. nasıl ki azerbaycan ordusu karabağ'da savaştı, halk bakü'de yaşamaya devam etti, suriye'de de benzer bir şey oldu. ordu savaşırken halk şehirler savaş alanına dönüşünce türkiye'ye sığınmak zorunda kaldı.

  suriye'de bir iç savaş yaşanmakta. yabancı işgali değil. 2011'den beri sünniler, şiiler, ve kürtler birbirleri ile savaşmakta. "gitsin ülkesinde savaşsın" mantığı oldukça saçmadır çünkü "suriyeli" kimliği ile savaşacakları ortak bir düşman bulunmuyor. türkiye'deki milli mücadele dönemi ile karıştırılıyor bu.

  suriye'nin güvenliği türkiye için hayati derecede önemlidir. ülkenin bir nevi terör yuvasına dönmesi türkiye'nin ulusal çıkarlarını tehdit etmekte ve askeri operasyonlara mecbur bırakmaktadır. en az 3,5 milyon suriyeli türkiye'ye değil ırak'a kaçmış olsaydı da bu askeri harekatların icra edilmesi gerekecekti.

 • sıkıntılı bir konu kesinlikle ülke çıkarları doğrultusunda liyakatli insanların bu konuda çalışmalar yapması gerekiyor, benim düşüncem misafir edilip sınırda bir yere bizim desteğimiz ile ayrı güvenli bölge oluşturup orada tutulması gerekiyordu, her ay destek diye para verip bide üstüne vatandaşlığa geçirmek ne derece doğru bana göre yanlış hepimize göre yanlış olması gerekir, asıl benim zoruma giden bir durum ise avrupa'ya giden suriyelilerin yetkin insanlarını hemen kendi bünyesine alıp vasıfsız suriyeli ve afganları bize kakalamaları, ne diyim tarih bunları yazıyor elbette ve hep kötü hatırlanacak.

 • ırkçılık ayrı bir tartışma konusudur, bir ülkenin demografik yapısını tehdit etmek farklı bir konudur. suriyeliler bu ülkenin ekonomi ile beraber en büyük sorunudur. zamanında kuzey ırak'ta yapılan hatalar bugün neler getirdiği aşikar. eğer mevcut hükümet sonrasında yeni hükümet bu soruna çözüm bulmaz ise beyin göçü değil vücut göçü yaşar bu ülke.

  tanım: orta doğu'da yaşayan bir millet, arapça konuşur.

 • arkadaşlar ırkçı değiliz lâkin mülteci istemiyoruz. ülkemizin çıkarlarını korumak suriyelilerden daha önemlidir. önce kendimizi kurtaralım. sonra başkalarına sıra gelir.

 • hükümetin yanlış uyguladığı mülteci politikası yüzünden suriyeliler türk halkının çoğu tarafından hoş karşılanmamaktadır. ülkemizde bu kadar uzun süredir kalmalarına rağmen çoğu ülkemize adapte olmamıştır.

 • eli tutan tüm suriyelileri ülke dışı etme butonu olsa basmayanları vatan hainlinden içeri alırdım

 • türkiye'de bazen haklı, bazen haksız olarak hepimizin içinde suriyelilere karşı bir ırkçılık var. bazı noktalarda fazlasıyla haklı olsak da aslında birazcık empati yapmak gerekiyor. ülkemizdeki kontrolsüz suriyeli kişi sayısının bu kadar fazla olmasının sebebi suriyeliler değil, hükümetin yanlış mülteci politikasıdır. haluk hoca da yakın zamanda canlı yayına bir suriyeli alacaktı. ön yargıları kırmak ve biraz da onlar açısından bakmak için o yayını izlemeliyiz.

 • hergün işsizlik artarken, esnaf kepenk indirirken bir de üstüne herşeye zam gelince insanların sinirleri bozuluyor biz bu kadar vergi ödüyoruz ama hiç bir yardım görmezken onlara sürekli yardım edilmesi insanın sinirini bozuyor. mesele suriyeliler değil onların yerinde kim olursa olsun yine anı tepkiyi verecekti millet. sorun yanlış mülteci politikası.

 • belli bir kesim belli bir bölgeye göç edebilir eyvallah

  türkler - almanya
  türkler - ingiltereye ama milyonlarca kişi aynı anda gidemez .

  afgan'ı özbek i kazak ı buraya gelir eyvallah
  milyon tane birey hangi dönemde hangi ülkeye gidipte bu akdar rahat yaşamıs .

  üniv beleş
  vergi zaten yok
  çalışmadan devlet para ödemesi yapsin .

  beni ırkcılıkla şuçlayabilirsiniz . eyvallah da
  benden daha çok faydalanıyor devletin herşeyinden yahu . . .

 • çoğu kişinin mantığı -1) vatansızlar ülkelerinde savaş var kaçıyorlar ,2) beleş para, beleş sağlık, beleş .. alıyorlar abi çıksın gitsinler bu ülkeden- böyle düşünen insanlar empati duyguları olmayanlardır çünkü senin ülkende savaş çıkıyor ve senin çoluğun çocuğun var belki de eşin hamile sen ne yapardın , son olarak da sana beleş bir şeyler verilse sen almaz mısın ?

 • evet istemiyoruz , birçok haklı gerekçemiz var. fakat lütfen şu videoyu 4 dakikanızı ayırıp izleyin. kendinizi onların yerine koyun. masum evlatlarınızın o çocuklardan biri olduğunu düşünün ve ona göre yorum yapın.
  video linki

 • ben duygusal yönden düşününce ve empati yapınca hak veriyor ve üzülüyorum. ancak ülkem ve vatandaşlarım açısından bakınca ülkemden gittiklerinde bir çok sorunun düzeleceğine inanıyor ve gitmelerini istiyorum. sosyo-ekonomik bir çok sorunun sebepleri kendileri. ayrıca kontrolsüzce karınca gibi çoğalmalarına sinir oluyorum. kendin sefalet çekiyorsun çocuğuna acımıyor musun

 • allah kimseyi vatansız bırakmasın.

 • keşke suriyede olsalar onlara yabancı olsak ve desekki suriyeliler.