• sünnet faydalı mı zararlı mı

  prostata iyi gelmesi hariç başka pek bir faydasını bilmiyorum açıkçası ben, her gün dış aldığımız sürece çocuklara yaptırılıp travma yaşatmaya değmeyeceğini düşünüyorum.

 • bunu uzmanından dinleyin

 • cinsel yönden zararlı olduğunu duydum.islamda ne hadislerde ne de kuranda geçtiğini gördüm.yani temelsiz bir gelenek olabilir.

 • inaşllah boşuna kesmemişlerdir...

 • çok detaylı bir şekilde şu yazıda anlatılmış. bu konuyu merak ediyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
  kaynak

 • birçok yerde cinsel yönden zararlı olduğu yazıyor.genelde dini gelenek yüzünden çocuklara küçükken sorulmadan yapılıyor.

 • eski toplumlarda zinayla başa çıkabilme adına, insanlarda şehveti azaltmak maksadıyla uygulanmaya başlanmış, kökeni milattan önceye dayanan bir şey.
  günümüzde ise dini gereklilikler arasında yerini almış, yaygın bir uygulama. şahsen dinlerin sünnetin arkasında duruşlarının temel nedeninin de eski toplumlardakine benzer bir kaygıyla cinselliği kontrol altına alma çabası olduğunu düşünmekteyim. yarar/zarar konularıyla ilgili binlerce makale mevcuttur ve hiçbiri net şekilde yararlıdır-zararlıdır dedirtmez.
  zararlı olduğunu savunanların en çok kabul gören iddiası prepusyumun glansı ve hemen devamındaki hassas mukozayı koruduğudur. bu kısımların sinir uçları bakımından zengin olduğu, sünnet sonrası mukozanın yerini epitelize cilt dokusuna bırakmasının hassasiyeti azalttığı savunulur. sünnetli/sünnetsiz insanları alınan haz açısından kıyaslayacak bir çalışma teknik olarak mümkün olmadığı gibi, tüm yorumlar subjektif olacaktır.
  yararlı olduğunu savunanlar ise bölge hijyeninin sünnetlilerde daha iyi olduğunu, çocukluk çağında sık idrar yolu enfeksiyonu gelişmesini önlediğini ve daha geç dönemlerde kanser riski oluşturmayacağını savunurlar. yarar dedirtecek istatistiklere sahip çalışma yoktur. bu görüşleri kısmen destekleyen yayınlar vardır.

 • faydalı mı, zararlı mı orasını bilemem ama ilk hangi sapığın aklına gelmiş ve gelenek olmuş merak konusu

 • sünnet kölelere yapılan bir şey diye bir yerde okumuştum hatırlayamadım ama bulursam eklerim

 • beyni örümcek bağlamış insanların zihniyetinin ürünü. penisinin ucunu kesmenin nasıl bir faydası olacak? bunu bana yaptıran ailemin de beyinsizliğine yanıyorum. burnunuzun ucunu kesseniz bu iyi bir şey mi olacak? eminim onda da gelip daha iyi nefes alırsın diyen olur. dilinin ucunu kessen daha iyi tat alırsın diyen, parmağının birini, ayağının bir kısmını vb. kessen yine saçma sapan şeylerle savunurlardı. bin tane zararı olan, enfeksiyon nedeniyle hastalık kapan hatta ölen çocuklar var dünya çapında. sebebi ne? zırcahillik, saf zırcahillik.

 • okuduğum kadarıyla erkeklerin, kadınlara göre seksten 8 kat daha az zevk almasını sağlıyordu. faydaları konusunda bilgim yok ancak eski toplumlardaki cahil insanların, bel altı takıntısını azda olsa azaltmak amacıyla yapılmış ve sonrasında devam etmiş bir şey. eminim ki erkeklerin fikri sorulsa %90'ı sünnet olmak istemezdi.
  türkiye'deki kadınların çokça yakındığı, erkeğin bencil hislerle yaşadığı cinsel ilişkinin sebeplerinden birisi olabilir diye düşünüyorum.

 • nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama, bir yerde sperm sayısının azalmasına sebep olduğunu okumuştum.

 • ihsan eliaçık hoca haram olduğunu söylüyor. kuran'da da yazmıyor. oğlum olursa yaptırmamayı düşünüyorum.