• stephen king

  stephen edwen king, usa portland maine 1947 doğumlu yazar. 60tan fazla kitap yazmıştır ve hala yazmaya devam ediyor. romanları ve hikayelerinden dizi ve filmler uyarlanmıştır.
  türkiye de geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir. 1982 yılında başlayıp 2005 yılında sonra erdirdiği 7 kitaplık bir "kara kule" serisi yazmıştır. (sonradan 1 ara kitap ekledi)
  kişisel görüşüm genel kanının üzerine korku-gerilimden ziyade kurgu dehasıdır. kitaplarını okurken korkmuyorum gerilmiyorum ama kurgu alıp götürüyor. umarım uzun ömürlü olur daha çok eser kazandırır.
  ayrıca koyu anti trump çıdır.

 • stephen king'in ruhlar dukkani yeni elime gecti .kendisi ilk okuyacagim korku romanidir.

 • time takes it all whether you want it to or not, time takes it all. time bares it away, and in the end there is only darkness. sometimes we find others in that darkness, and sometimes we lose them there again.

 • daha yeni hayvan mezarlığını okumaya başladım ilk defa king okuyorum sarıyor.

 • sadist kitabı ile kendini tanıdığım efsane korku romanı yazarı

 • kule serisi ile okumaya başladığım harika bir kurgu ustasıdır. kitapları beyaz perdeye birçok sefer uyarlanmıştır. örnek olarak;
  esaretin bedeli-the shawshank redemption (bakınız)
  yeşil yol-the green mile (bakınız)
  o-it (bakınız)
  ölüm kitabı-misery (bakınız)

 • eski bir king hayranı olarak birçok kitabını okudum. ilginiz varsa bana göre mutlaka okumanız gereken eserlerini en iyisinden en kötüsüne doğru sıralamak isterim:

  - o (müthiş bir hayal gücü var, aklınızı alacak. son film oldukça kitaba sadık ama hiç filmini izlemeden okumak bambaşka bir deneyim.)

  - hayvan mezarlığı (yıllar sonra bile bazı sahneleri zihninizde kalıyor. bence en korkunç kitabıdır. hatta stephen king'in bile yazıp ta tırstığı tek kitabın bu olduğuna dair bir demeci var.)

  - medyum (kült film the shiningin orjinali. bence filmden daha güzel ve daha gerilimlidir)

  - tepki (drew barrymore'u meşhur eden bir film uyarlaması da mevcuttur. ancak ben bu kitabı okurken korkudan daha çok bilim-kurgu maceramsı bir tat almıştım.)

  - mahşer (bugünkü zombie dahil korku temelli pandemi hikayelerinin ilk örneklerindendir. iyi - kötü savaşındaki bazı yerleri çok klişe olsa da okumaya değer.)

 • amerikalı yazar. korku ve gerilim türünde ilk akla gelen isimlerden biridir. birçok eserinin filmi de çekilmiştir ve çoğu kült eserler olarak anılır. (the shawshank redemption, shining, misery, green mile..) benim kendisi ile tanışmam çok erken yaşlarda olduğundan mütevellit hayvan mezarlığı okuduğum ilk ve son kitabıdır. çok korkmuştum uzun süre kedi sevemedim. aslında çok istiyorum bütün kitaplarını okumayı, demekki başarılı hala zihnimde canlandığına göre, fakat gel gör ki hala hazır değilim:)

 • mahşer kitabını bir arkadaşım hediye etmişti. çok saçma bir yayıneviydi. kitap okumayı çok sevsem de çevirmen kitaba katliam yapmıştı.

 • ilk defa bir kitabını okuyorum (hayvan mezarlığı) hemencecik içine alıyor okuru çok beğendim bundan sonra diğer kitaplarını da okurum.

 • o
  medyum
  hayvan mezarlığı
  yabancı
  falcı
  sadist
  güzel kitapları arasındadır.
  ayrıca kendisinin 30 kez yayınevine başvurusu reddedilmiş sonra da kitabı çöpe atmıştır. en son vazgeçtiğinde ise eşi onu cesaretlendirmiş ve ilk romanı patlama yaşayarak günümüzün en sevilen gerilim romanlarının yazarı olmaya ilk adımını atmıştır.

 • ne zaman olduğu, hangi gün olduğu fark etmeksizin ben her gün yazarım diyen birisi. kendisini, her gün kendisi için belirlediği saat kadar yazmak zorunda kılıyormuş. böylece de günümüzde onlarca eserin sahibi olmuş. bu konuda kendisini takdir ediyorum.

 • 11.22.63 adlı romanı da farklı bir bakış açısı ve zaman algısı açısından tavsiye edilebilir. biraz kalın bir roman olmakla beraber geçmişe gidebilen bir öğretmenin jfk cinayetini önlemeye çalışmasını konu edinmektedir. filmi de yapılmıştır.

 • okuduğum christine, hayvan mezarlığı, göz kitaplarının ve şu an okunmak için sırasını bekleyen medyum kitabının yazarıdır kendisi. korku ve gerilimi en iyi şekilde verebilen nadide yazarlardan, zaman bulduğunuzda mutlaka bir kitabını okuyun.

 • 19 kitabını okudum. o zamanlar öğrenciydik, paramız az olduğu için orijinal alamıyorduk. caddede korsancılar vardı. iyi korsancım vardı bir tane. sağolsun çok işimizi gördü.
  okuduklarım arasındaki en sevdiğim kitabı açık ara
  çağrı

 • yakın zamanda mr. mercedes kitabını okuduğum, pek sevdiğim yazar. fakat bu kitap en zayıf eserlerinden birisi olabilir çünkü klasik bir polisiye hikayesinden farkını göremedim. serinin diğer kitaplarına bakmayı düşünmüyorum. 11/22/63'den devam edeceğim.