• star wars

  george lucas tarafından 1977 yılında çıkan ilk filmiyle beraber yaratılmış evren. i̇lk başta herkes george bey e olmaz falan diyor ama oluyor. hem de yaratılmış en devasa evrenlerden biri oluyor. çünkü içerisinde her kesime hitap eden bir parça bulunuyor evrende tıpkı gerçek evren gibi. büyümesi de tabii ki kaçınılmaz oluyor ilk üçlemeden sonra prequel serisi daha sonra disney e lucas arts markasının satılması sonrası sequel serisi ortaya çıkıyor(evet, maalesef ki). son zamanlarda ama iyiye yönelik bir gidiş görüyorum: (bkz: the mandalorian) (bkz: star wars the clone wars season 6) gibi... umarım pandemi sonrasında çıkaracakları eserlerle kendilerini affettirebilirler bizlere.
  (bkz: may the force be with you) !

 • bilim kurgu türünde bir eserdir. şahsen benim en çok sevdiğim film serilerinden biridir.

  bilgi: filmler 4-5-6 ve 1-2-3 şeklide yayınlanmıştır. 4-5-6 "orijinal üçleme" ve de 1-2-3 "ön üçleme" diye de söylenir. filmlerin ilk önce dörtten başlıyor olmasının sebebi ise zamanında kar etmek için serinin dördüncü filminde daha çok seyirci çekecek öge olduğu düşünülmesidir. filmlerin yönetmeni george lucas'tır.
  filmlerin sonradan disney şirketine satılmasının hikayesi de şöyledir ki; george lucas zamanında filmleri yaparken dünyadaki bazı fanatik orijinal üçleme fanları, yeni yapılan ön üçlemenin orijinal üçlemeden daha kötü olduğunu linçleyici ve agresif bir şekilde söyleyerek george lucas'a yüklendiler. george lucas abimizde 'sizinle uğraşılmaz' diyerek disney'e sattı. sonrasında ise benim görüşümce çöp, zaman kaybı, ilk altı esere hakaret denilecek filmler çıkmıştır.

  filmlere gelir isek; uzayda savaş, hafif bir galaksiler arası politika içeren bir eserdir. darth vader diye anılan baş kötü karakter, benim favori karakterimdir. filmlerde jedilar ve sithler diye söz edilen iki kült, din tarzı topluluk vardır. bu toplulukların ikisi de normal ırklara karşın bariz güçlüdür. güç denilen bir kuvvet kullanırlar. genellikle ışın kılıçlarıyla savaşırlar. karakterler arası rengi değişmekle birlikte; sithlerin ışın kılıçlarının rengi kırmızı, jediların mavi veya yeşildir. güç ile nesne itme, çekme yapabilirler. güç ile zihin manipülasyonu da yapabilirler. jedilar kendilerini evrenin koruyucu olarak atarlar. kendileri sakinlik, odaklanma ile elde güçleri evreni korumak için kullanmaktadırlar. diğer bir yandan sithler ise evreni ele geçirmek isterler. sithlerin gücü ise nefret, arzu, intikamdan gelir.

  son olarak da izleminiz şiddetle öneririm.

 • star wars (yıldız savaşları)günümüze kadar kendisine ait filmlerin hasılatı, oyuncak, dvd, kitap, bilgisayar oyunu ve ticari ürün geliriyle 33 milyar dolarlık dev bir kazanç sağlamıştır.

 • star terk tercih ederim
  daha bilimsel
  daha hoş
  çok hoşş çoookkkk

 • i̇zlemenizi tavsiye ettiğim film evreni. i̇zlenme sırası bazen tartışmalara sebep olsa da çıkış sırasına göre izlemeniz tavsiyemdir.

 • sinema dünyasının diğer tüm filmleri bir yana bu film serisi diğer yanadır, ilk önce dördüncü, beşinci ve altıncı filmler çekilmiş yıllar sonra ise birinci, ikinci ve üçüncü filmleri çekilmiştir. üçüncü filmini sinemada izleme şansına sahip olmuş biri olarak yeri bende çok ayrıdır star wars serisinin

 • star wars kimi zaman fantastik edebiyatın alt dalı olan bilimsel fantezi kimi zaman bilim kurgunun bir alt dalı olan uzay operasında yer alarak gösterilen film serisi olarak başlayan sonradan kitapları,çizgi romanları,yan film ve dizileri çıkmış george lucas tarafından yaratılmış hakları şimdiyse disneyin elinde bulunan kurgusal evrendir

 • ilk filmi izlerken abi insanlar bunun neyine bu kadar hayran dedim sonra aklıma 1977 yapımı olması ile o günün koşullarında bu kadar iyi film çıkardıkları içindir diye düşündüm ardından ilerleyen dakikalarda anladım bayağı güzel bir seri olmuş. çağını aşan bir filmdi.

 • star worsu fare almadan önce güzeldi mama sonra fare bozdu :/

 • dizi serisi

 • özellikle extended universe eserlerini de okursanız neden bu kadar hayran kitlesine ulaştığını ve nasıl uçsuz bucaksız bir bilimkurgu kültü olduğunu daha iyi anlayacağınız, ilk filmi 1977 yılında george lucas tarafından yapılan filmler (ve kitaplar, ve diziler...) serisi.

 • çok sevdiğim bir film serisi.
  şu aralar yine kafaya taktım, baştan izlemeğe başladım.
  artık filmler yetmiyor dizilerine de geçicem

  may the force be with you

 • ''suyunu sıkalım da emikleyelim'' diyen the walt disney studios ve ruhunu bile satan george lucas'a saygılar sevgiler.

  fear is the path to the dark sidefear leads to angeranger leads to hatehate leads to suffering.

 • star trekle beraber bilimkurgunun atasıdır. uzayla ilgili tüm film ve kitaplar beni etkilemiştir.

 • kronolojik sıra :
  episode ı: the phantom menace (1999)
  episode ıı: attack of the clones (2002)
  episode ııı: revenge of the sith (2005)
  solo (2018)
  rogue one (2016)
  episode ıv: a new hope (1977)
  episode v: the empire strikes back (1980)
  episode vı: the return of the jedi (1983)
  episode vıı: the force awakens (2015)
  episode vııı: the last jedi (2017)
  episode ıx: the rise of skywalker .
  detay

 • insanların jedi ve sith savaşından çok daha fazlası olduğunu bilmediği meşhur seridir. herkese youtube'da sesli çizgi romanlarını izlemeyi öneririm

 • son 3 ana konu filmi ve araya serpiştirdikleri solo ve rogue one gibi filmlerle "keşke tadında bıraksalardı" dediğim film serisi. ilk 3 filmdeki matematiği daha gelişmiş silahlara uygulamaktan başka bir şey yapmadılar. özellikle müzikleri beni acayip etkiler ve filmlere ayrı bir akıcılık katar. bu konuda en iyi bilgi kaynaklarından birisi olan sarp kürkçü'den star wars evreninin filmlerden çok daha geniş detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  sarp kürkçü youtube kanalı

 • d6 ve d20 frp sistemi vardır.hikayesi güzel oyun içi konuşmalarının çok anlamsız olabildiği old republic online oyunuda mevcuttur.son çıkan 3 oyun ve eski seriden 2 si hariç hepsi steam hesabımda mevcuttur, oynanmıştır...

 • disney'e satıldıktan sonra çıkan son üçlemeyle ikinci üçlemeyi eleştirenleri pişman etmiş olup daha fazla olumsuz eleştiri almıştır.
  açık dünyaya sahip bir evreni olduğundan hayranları tarafından bir sürü çizgi-romanı ve kitabı yazılıp çizilmiştir.
  gel gelelim birilerinin de dediği gibi güzelim efsane olacak film serisi bim'de star wars pili satılacak kadar düşmüştür.

 • disney almadan önce çok güzeldi ama evreni acayip bozdular .