• sözlüğün sıkıcı olmaya başlaması

  haluk hocanın kitlesinden hiç beklemediğim fakat direnmeme rağmen beni de içine çeken durumdur. onca uyarıya rağmen yazarların birbirine girmesi, hâlâ yanlış başlıkların açılması, hâlâ açılmayan bir sürü başlık olması, hâlâ yıllardır tartışılan fakat bir cacık olmayan konularda oyalanmak... biraz sıkmaya başladı. yanılmıyorsam cumartesi günü 9 sayfa başlık varken ne sevinmiştim oysa ki. yazarlarımızdan kendilerine bir çeki düzen vermelerini ısrarla rica ederim.

  şimdi herkes bu başlık altında toplanır, onlarca viki girilir ama asıl yazılması gereken başlıklar buhar olup uçar.

  düzenleme: yanıltmadığınız için sonsuz teşekkürler.

 • sıkıcı çünkü ben hala başlık açamıyorum. gerçekten başlık nasıl açılıyor anlayabilmiş değilim. site sıkıcı değil. hedeflenen forumdan ziyade bir ekşi sözlük üslubu.
  neyse ben biraz daha başlık açmaya uğraşayım.

 • asıl konu başlık açmak değil, o başlıkları okuyan, yorumlayan ve katkı sağlayan birilerinin de olması. "geceye bir söz bırak", "geceye bir şarkı bırak", "geceye eşeğin ayağını bırak" gibi başlıklardan açılan onca bilgi içerikli başlık heba olup gidiyor. e bir okuyan, bir yorum yapan olmadıktan sonra niye yazayım? kişisel tatmin için yazacaksam word'e de yazarım. birilerine bir katkısı olsun, üzerine tartışılsın, okunsun diye yazıyoruz. insanlar buraya geceye bir şeylerini bırakmaya geliyorsa gerek yok o zaman bilgi vermeye.

 • sıkıcı olduğunu düşünen yazarlar, sözlüğün sıkıcı olmaması için sizler neler yapıyorsunuz?

 • çokluğun sonucu mağlumdur

 • kendi adıma konuşmam gerekirse araştırmalar yapıp yazılarımı öyle yazmaya çalışıyorum ama gören, okuyan veya değerlendirip görüşlerini belirten olmuyor ya da çok az oluyor. (buna kanıt olarak da yazdığım son 10 yazıya bakabilirsiniz.)

  benim de bazen gereksiz yazılarım oluyor olabilir. kendi adıma bunlar için üzgünüm ama araştırmalar yapıp bir şeyler yazınca okunmaması ister istemez birçok yazarı (güzel yazılar yazan yazarı) başka yazılar yazmaya sevk ediyor. bu da kalitesiz yazıların artmasına sebep oluyor diye düşünüyorum.

 • birazda foruma dönmesi sanırım

 • açılan başlıkla ilgili bir sayfa yazıp başlığa ekleyecek bir şey bırakmamak da buna neden olan şeylerden biri. okuyup çıkıyorum başlıktan istemsizce.

 • ya sözlükten atılacağım ya da forum gibi kullanacağım. ortası yok artık...

 • katılıyorum yazacak bir konu bulamıyorum.

 • yazacak başlık bulamıyorum artık. aktif yazar yok bazen 32 dakikada 1 viki girildiği oluyor.

 • ben yeniyim şu an gayet eğlenceli gidiyor bence.

 • kesinlikle, asıl sorun sözlüğün aktif olmaması. bu da bir süre sonra sıkıcılaştırıyor. daha çok kişi aktif olsa daha iyi olur. mesela ben geçenlerde 5-6 tane bilgisayar programları ile ilgili başlık açtım yazan olmadı. e bu böyle devam ederse de sözlük sıkıcılaşmaya başlar. bence aşmamız gereken en önemli sorun aktiflik sorunu. bunu aşarsak diğerleri de gelir.

 • her viki eleştirildiği için insanlar sıkılıyor. bu yüzden de aktif kişi sayısı düşüyor

 • az daha dayanın, hiçbirşey öyle hemen oturmuyor... uygulama gelicek, yeni özellikler gelicek, ve biz kaç bin kişiysek daha çok öğrenip eğlenicez... bence:)

 • başlıkları doğru yerlerinde bulamayınca, bazen viki girmek zorlaşıyor. tanımda olması gereken bir bakıyorum olayda. biz de şaşırıyoruz yani nereden bulacağımızı. biraz daha dikkatli olmalıyız başlıkları girerken.

 • ben ve benim gibi ilk defa bu tür sitelerde yazarlık yapan arkadaşların acemiliğinden kaynaklı olduğunu ve senviki'nin formatının tam olarak anlaşılmamasından dolayı olduğunu düşünüyorum. burası diğer sözlük platformlarından farklı olarak çok daha fazla kültür alış-verişinde bulunabileceğimiz, ilginç konularda konuşabileceğimiz bir yer olmalı. ancak bazı arkadaşlar (belki de kasıtlı yapmıyorlar) çok alakasız başlıklar açıyor. bunun önüne geçilmesi zor. biri yazmasa diğeri yazıyor. bence bunu haluk hoca çözebilir. denetimi daha fazla arttırıp, daha katı kurallar koyup bu şekilde sürekli başlık açan arkadaşları kalıcı olarak uzaklaştırabilir. belki de bu şekilde senviki asıl formatına kavuşabilir diye düşünüyorum.

 • bu durum senviki ye özgü değil bence. ekşi sözlükte de yazacak konu yok.

 • bunun bir çok sebebi var.
  fakat ben sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum.
  sözlükte her hangi bir olayı saygı çerçevesi içinde tartışamıyoruz.
  bilgilerimizi takaslamak yerine sürekli birbirimizle kavga ediyoruz. birbirimize karşılıklı ithamlarda bulunuyoruz.
  bence bu durum düzeltilirse, sözlük daha aktif bir hale gelebilir.

 • tam olarak şöyle gerçekleşmektedir.

  1. ilk aşamada sözlük keşfedilir. çok sevilir çünkü bilgi paylaşımı yapılacak bir platformdur.

  2. hevesle bilinen konularda bilgi verilmeye başlanır. her şey çok güzeldir. yazılsn vikiler beğenilir, yeni şeyler öğrenilir.

  3. bu aşamada bilinen bilgiler tükenir. artık bilgi içeren başlık girmek için araştırma yapmak gerekir. birkaç satırlık viki girmek yarım saat sürer. biraz da bu şekilde viki girilir.

  4. artık bu durum can sıkmaya başlar. çünkü az ya da çok farketmez, sosyal medya kullanan insanlar böyle uzun uzadıya uğraşmaya alışık değildir. onlar için önemli olan paylaşmaktır. mantıklı ya da mantıksız. pay-laş-mak.

  5. çare olarak başkalarının başlıklarına viki girilmeye başlanır. ancak sürekli aynı başlıkları görmek de viki girmeyi zorlaştırmaktadır.

  6. vee sonuç. sözlük sıkıcı olmaya başlar.

  ne bekliyordunuz ki? gerçekten, ne bekliyordunuz? tv'de saçma sapan diziler reyting rekoru kurarken belgesel izlediğini beyan edenlerden ne bekliyordunuz? sosyal medya böyle bir yer. işinize gelirse.

 • sorun sende değil bende

 • arkadaşlar az sabretmenizi öneririm. sözlükte mesela arama butonunda sıralama yapmada en populer diyip sıralama yok. arama butonu iyi çalımıyor bunları yazdım ama donus alamadım. pest mi ettik sabretmek gerek. eksik gorugunuz nokta varsa hatayı tespit ettikten sonra çözüm üretmek içinde bir şeyler katmanız iyi olur. diğer türlüsü şikayet etmek iken çözüm bularak proaktif bir yaklaşım sergilersiniz.

 • ben genellikle hassas konularda başlıklar açıyorum . çoğu zaman da açtığım başlık üzerine değil, beni destekleyen ya da karışı çıkan vikiler atılıyor. (bkz: başlığın yazarın başına kalması) bana cevap olarak "bu başlık bir grubu zedeliyor", "başlığı açan kişinin amacı şu" gibi vikiler atılıp yüksek likelar alıyorlar. halbuki herkes gibi sözlüğün benzer tepki verdiği konularda viki girsem hiçbir tepkiyle karşılaşmam. genel anlamda hem bu durumdan şikayetçi olup, hem de hassas konuda başlık açan kişilere koyulan tepkiye ortak olmak, bu durumu eleştirmenin çelişkili olduğu sonucuna vardırıyor.

 • -dislike özelliği direkt kaldırılmalı

  -sözlüğün giriş yaptıktan 3 dk sonra tekrardan giriş yapmamızı istediği özellik düzeltilmeli

  - daha fazla kullanıcı çekmek için reklam yapılmalı

  sonra çözülür zaten başarılı sistem

  ---
  gördüğünüz gibi dislike atıp kaçıyor. kendi düşüncesini yazmıyor sonuç olarak da aktiflik azalıyor yani sıkıcı oluyor...

 • olagelenle çok uğraşılınca başlıklar gün içinde tekdüzeleşiyor. tekdüzeleşince de sıkıcı oluyor çünkü yeni ve özgün başlıklar göremiyorum. kendim yeni konular açınca da pek tutulmuyor.