• sözlüğe yazım denetimi

  biliyorum telefonlarda yazım denetimi var. yalnız sözlüğünde kendi yazım denetimi olması daha verimli ve temiz bir ortam yatırır düşüncesindeyim. yanlış bir yazı yazdığımızda küçük bir uyarı, işaret olsa daha güzel olmaz mı?

 • sözlük geliştirilme aşamasında daha, sözlük sahipleri çok yoğun çalışıyorlar birçok işleri var. olabilir tabiki güzel düşünce ama yakın zamanda olur mu bilmiyorum.

 • bilgisayardan bağlananlar için tarayıcı yanlış kelimenin altını çiziyor. telefon için geçerli midir bilmiyorum.
  yazım denetimi işi çok zahmetli olacaktır diye tahmin ediyorum, çünkü tdk'nin sunmuş olduğu tüm kuralları buraya eklemekle birlikte, bu yazım denetiminin cümleleri doğru algılaması ve her cümleyi özel olarak değerlendirmesi için özel olarak uğraşmak gerekebilir.
  technopat sosyal platformundan örnek vereyim. noktalama ve büyük harf denetimleri mevcut ancak bazen soru işareti yerine nokta koyabiliyor, cümleleri ortadan bölebiliyor ya da büyük harf ile başlaması gereken şeyleri küçük harfe çevirebiliyor ki bahsettiğim forumu bilenler anlar, adamlar yazılan yazıda hata olmamasına inanılmaz özen gösteriyor, hata yapanlara ceza veriyorlar.

 • gerek yoktur, açınız tdk'yi ve her gün 5 dakikacığınızı ayırarak öğreniniz. böylelikle hem sözlükte bu özelliğe gerek kalmaz hem de böyle özelliklere ihtiyaç duymadan, kendi kendinize yazı yazarken-makale, ödev vb.- yetebilirsiniz.
  tdk-yazım kuralları

 • olursa güzel olabilir bazen mobil klavye ile uzun metinleri yazarken arada gözden kaçan olabiliyor. bunu da böyle bir uygulama ile çözülebilir