• söz gümüşse sükut altındır

  konuşmak ne kadar önemliyse, yeri geldiğinde susup dinlemek de o kadar önemlidir anlamındaki atasözü. bazen susmak konuşmaktan çok daha etkili ve faydalıdır.
  buna ek olarak benim fikrim, kimi dinleyip kimi dinlemeyeceğinizi kendi terazinizde tartıp karar vermek çok daha önemlidir. herkes konuşur, siz gerektiğinde susup dinler, gerektiğinde konuşursanız daha sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

 • çok dinleyen çok şey öğrenir. fakat sürekli car car konuşup diğer insanların da fikirlerini beyan etmesine müsaade etmeyen kişi sadece kendini dinlediği için bir müddet sonra kendi kendini tekrar eder durur, yeni bir bilgi öğrenemez. ama akıllı insan yeri geldikçe diğer insanları da dinleyip yeni şeyler öğrenip bilgisine bilgi katandır. senin ki zaten senindir, önemli olan üstüne yenilerini ekleyebilmektir.

 • nerede susacağınızı bilirseniz, faydasını görürsünüz. hangi durumlarda susmanızın size yaracağına bakmalısınız. tabi bunu yaparken bulunduğunuz ortam, insanlar ona göre değerlendirilmeli.

 • konuşmaktansa çoğu zaman susmanın daha hayırlı olduğunu anlatan bir söz. konuşmak zararsız gibi görünsede insanın başına en çok bela getiren şeylerden birisidir. bu sözün kökeni islami kaynaklara dayanır. 9. yüzyıldan itibaren çeşitli kaynaklarda geçtiği görülmüş ve yine bu kaynaklara göre bu söz peygamber hz. süleyman'a atfedilir.

 • konuştuğumuzda bi faydasını görmedik. artık susuyoruz...
  zaten insanlar dinlemeyi de pek bilmiyor. ne cevap vereyim derdinde herkes.

 • oğuzhan koç'un şarkısında duymuştum ilk defa. aslında ilk bakışta pek de bir şeye benzetemiyorsun.

  anlamı: dinlemek konuşmaktan çok daha önemlidir. güncel kura göre 68.83 kat daha önemli :)

 • konuşması ve susması lazım olan yerleri doğru ayarlayan insan etrafındakilerle çok daha sağlıklı iletişim kurabilir.